szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Sok ezer új munkavállalót szívnak fel a Debrecenbe települő újabb és újabb nagyberuházások, ezért van szükség “új, élhető munkásszálló és dolgozói apartmanok kialakításra” egy friss kormányrendelet-tervezet szerint, amely a munkásszálló-építést kiemelt beruházássá tenné.

Nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánítana a kormány egy debreceni munkásszálló-építési projektet – derül ki a kormány honlapján közzétett kormányrendelet-tervezetből. Az Orbán-kabinet ezzel munkásszálló létesítését könnyítené a Debreceni Déli Gazdasági Övezet mellett, vagyis a városnak a repülőtér melletti részén.

A mellékelt hatásvizsgálati lap nem kertel, eszerint a kormányrendelet célja “a beruházások kiemeltté nyilvánításával a projektek megvalósításának gyorsítása”. Azt is írják, miért: a déli ipari rész “a város gazdaságfejlesztése szempontjából egy újabb kiemelt helyszín lett,

sok ezer új munkavállalót foglalkoztató üzem (CATL, Semcorp, Ecopro) beruházása van folyamatban”.

A hatásvizsgálati lap kitér arra is, hogy az intézkedés a debreceni nagyberuházások munkavállalóinak 20 ezer fősre becsült csoportja számára jelent majd előnyt. Valójában a munkásszállókat néhány ezer fősre tervezik, de az előterjesztés szerint “a munkavállalóknak már 2024. év második felére is több száz dolgozójuk lakhatására kell megoldást találni”. Aztán – írják – még többnek:

2026-ig – évenkénti felfutással – mintegy 2-3000 fő munkavállaló ilyen típusú elhelyezését lesz szükséges biztosítani a városban”.

A rendelettervezet hivatkozik a térség gazdasági és munkaerő-piaci helyzetének további javítására, valamint az iparpolitikai célok megvalósulására, és sajátos engedélyezési, építési szabályokat is megállapít a beruházást illetően:

  • A beruházással összefüggésben előzetes régészeti dokumentáció készítése nem szükséges.
  • Építmények használatbavétele akkor is engedélyezhető, ha azok rendeltetésszerű és biztonságos használhatóságához szükséges járulékos építmények csak ideiglenesen létesülnek.
  • A zöldfelület megengedett legkisebb mértéke 20 százalék.
  • Az épületmagasság megengedett legnagyobb mértéke 15 méter.
  • A beruházással összefüggésben megvalósuló építmények között nem kell telepítési távolságot tartani.
  • Az ingatlanokon, építményeken villamos energiát termelő erőmű és megújuló energiaforrás műtárgyai teljesítménykorlátozás nélkül elhelyezhetőek.
  • Bármely előregyártott vagy iparosított technológiával készült szerkezetű épület is elhelyezhető, engedélyezhető.
  • Kerítés, valamint közlekedési és közműcélú építmények korlátozás nélkül helyezhetőek el.

Az erőltetett és könnyített munkásszálló-építés mögött az húzódhat meg, hogy a kormány is rájött: nem biztos, hogy jó megoldás, ha a környékbeli falvakban teremt nehézségeket és konfliktusokat, hogy családi házakat alakítanak át több tucat fős munkásszállókká. A hvg.hu nemrég járt a Debrecen melletti Mikepércsen, ahol kínai vendégmunkások laknak így:

Ötvenen egy családi házban, mobilvécék a kertben - így élnek a kínai munkások a Debrecen környéki falvakban

Már Mikepércs, Sáránd és Hosszúpályi is azon települések közé tartozik, amelyben kínai vendégmunkások laknak, akik a közelben akkumulátorgyárat építenek. Egy-egy családi házban többtucatnyian zsúfolódnak össze, reggel fél hatkor már indul az élet, és nem áll meg hétvégén sem.

Nemrég, augusztus elején jelent meg egy hasonló kormányrendelet-tervezet, amely a Debrecenhez közeli Nyíradonyban tette lehetővé a helyi ipari park fejlesztését, hogy Debrecenbe települő nagyberuházásokat kiszolgáló beszállítóknak helyet biztztosítsanak. Erről itt írtunk bővebben:

Nyíradonyban is ipari parkot fejlesztenek, hogy helyet csináljanak a debreceni gyárak beszállítóinak

A kínai akkuüzem még csak épül Debrecenben, az ottani autógyár sem termel még, de már a város nagyberuházásait kiszolgáló beszállítóknak helyt adó ipari park létesítésére készül a közeli Nyíradony, a kormány pedig szívesen segít.

Ami a Debrecenbe készülő nagyberuházásokat illeti, júliusban felmerült, hogy a kínai Ningbo Zhenyu Technology 23 milliárdos beruházással gyártana 2027-től Magyarországon, Debrecenben egyes, az autók elektromos akkumulátoraiba szánt precíziós alkatrészeket, de a több befektetési szakportálon is megjelent kínai iparági bejelentést a magyar kormány azzal a közléssel árnyalta, hogy az akkumulátoripari beruházás “sorsa még nem eldöntött”:

Szijjártóék szerint a Debrecenbe készülő, új akkumulátoripari beruházás "sorsa még nem eldöntött"

Cáfolja a Külgazdasági és Külügyminisztérium a hvg.hu-nak a sajtóhíreket a Debrecenbe készülő, a tervek szerint 2027-től már termelő kínai üzemről. Azt állítják: az sem biztos, hogy Magyarországon lesz a gyár. Mivel "több európai ország, illetve Magyarországon belül több település is versenyben van még érte".

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!