szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Oleg Nikolenko beszélt a nyelvtörvény körüli vitákról csakúgy mint a kárpátaljai magyarok helyzetéről, az Orbán-kormánnyal való nézeteltérésükről és arról, hogy nem a szankciók ártanak az európai gazdaságnak, hanem az orosz agresszió.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Nem az USA szállta meg Ukrajnát és követett el népirtást Bucsában, Irpinyben és Hosztomelben – üzente Orbán Viktornak Oleg Nikolenko ukrán külügyi szóvivő a 444-nek adott interjújában. A politikus ezzel a magyar miniszterelnök azon kijelentésére reflektált, amit a Tucker Carlsonnak adott interjújában mondott, miszerint „ha az Egyesült Államok békét akarna, béke lenne már másnap”.

„Meglehetősen trükkös az Egyesült Államokat felszólítani bármire is, amikor Oroszország eszkalálja az agressziót minden egyes nap. Szóval ahelyett, hogy az Egyesült Államokat szólítja fel, szeretnénk végre látni legalább egy alkalmat, amikor a magyar kormány Oroszországot, Putyint szólítja fel arra, hogy fejezze be az agressziót, és vonja vissza a katonáit Ukrajnából. De sajnos, ilyet nem látunk” – mondta az ukrán diplomata.

Oleg Nikolenko a nyelvtörvénnyel kapcsolatban is kifejtette, hogy nem tekinti visszalépésnek a változást, sőt, inkább lehetőségnek látja, amivel a kárpátaljai magyarok sikeresebben tudnak majd beilleszkedni az ukrán társadalom különböző rétegeibe, legyen szó a kormányról, a politikai életről, a civil közösségekről.

Ugyanakkor bővebb részletekbe nem akart belemenni, szerinte ugyanis a magyar kormány átpolitizálja a kérdést, és jobb volna az oktatás szereplőire bízni a témát, hiszen az oktatási munkacsoportjuk éppen Budapesten tárgyal ebben az ügyben.

Nikolenko azt is elmondta, hogy szerinte az Orbán-kormány a történelem rossz oldalára állt az orosz–ukrán háború kérdésében, de tudja, hogy a kormány nem azonos a magyar társadalommal, főleg, hogy a politikai elit részéről is lát biztató megnyilvánulásokat, példaként Novák Katalin ukrajnai látogatását és az ott elmondott erős kijelentéseit hozta fel.

A kormány szankcióellenes politikájával kapcsolatban Nikolenko kijelentette: „Nem a szankciók ártanak Európának, Európa gazdaságának és az európai emberek jólétének. Az orosz agresszió az, ami sérti az ő érdekeiket, beleértve a gazdasági stabilitást.” Szerinte ugyanis a probléma megoldásakor érdemes megkeresni annak gyökerét, márpedig a szankciókat az orosz agresszió váltotta ki. „Minden, ami a gazdasággal történik, azért van, mert Oroszország megtámadta Ukrajnát” – mondta, majd hozzátette, hogy érdemes azt is figyelembe venni, hogy a szankciók közben működnek, a háború csupán azért folytatódhat még, mert nem vagyunk elég gyorsak új szankciók bevezetésében és a meglévőkben szereplő kiskapuk bezárásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!