szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Petr Pavel szerint az orosz elnök arra játszik, hogy megossza az európai országok és a demokratikus világ egységét.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Az európai vezetőknek nem szabad bedőlniük Vlagyimir Putyin taktikájának – jelentette ki a Guardian beszámolója szerint Petr Pavel cseh elnök két nappal azután, hogy Orbán Viktor Vlagyimir Putyinnal fogott kezet. Pavel csütörtökön arról beszélt, hogy

Putyin egyáltalán nem azért találkozik az európai vezetőkkel, hogy béke legyen Ukrajnában.

Ezt a békét szerinte tárgyalások nélkül is el lehet érni azzal, hogy az orosz csapatok kivonulnak Ukrajnából. Pavel szerint

Putyin arra játszik, hogy megtörje az európai országok és a demokratikus világ egységét,

és ennek a taktikának nem szabad bedőlni.

Orbán és Putyin találkozóját éles kritikák kísérték. David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete azt mondta, hogy ezzel Orbán úgy döntött, hogy „egy olyan ember mellé áll, akinek a hadserege ukrajnai emberiség elleni bűncselekményekért felelős”.

Julia Gross, Németország budapesti nagykövete pedig az X-en Pressmanhoz hasonló kritikus hangot ütött meg. „Tehát Putyinnak be kell fejeznie az Ukrajna elleni agressziót, a civilek, iskolák és kórházak bombázását és a gyermekek elrablását? Ez volt a célja és tartalma a megbeszélésnek, ugye?” – írta.

Kaja Kallas észt miniszterelnök szerint Orbán Putyinnal közös képei rendkívül kellemetlenek. „Nem volt olyan régen, amit az oroszok csináltak Magyarországon” – utalt Kallas az 1956-os forradalomra és szabadságharcra.

Orbán és Putyin találkozója miatt a NATO-tagországok magyarországi nagykövetei és a svéd nagykövet összeültek tárgyalni.

 

Szabad Európa: Összeültek a NATO-tagországok nagykövetei és a svéd nagykövet az Orbán-Putyin találkozó miatt

David Pressman amerikai nagykövet azt mondta: „szövetségesként tekintünk Magyarországra, de ugyanakkor látjuk azt is, hogy Magyarország egyre mélyíti kapcsolatát Oroszországgal, Ukrajnában vívott brutális háborúja ellenére".

Arról, hogy Orbán hogyan áll most a világpolitikában, itt írtunk legutóbb bővebben:

 

Orbánra szakadt a világpolitika: a keleti "béketáborban" ő az izraeli háborúpárti

Két váratlan világpolitikai fordulat hozta kellemetlen helyzetbe az Orbán-kormányt. A küszöbönálló lengyel kormányváltással védtelenné válhat Európában, az izraeli háború pedig olyan elasztikusságot követel a magyar diplomáciától, ami még gerinc nélkül sem kivitelezhető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!