A MOK alelnöke az eutanázia-ügyről: A kormány nem akar szembenézni a magyar egészségügy helyzetével

Álmos Péter szerint Karsai Dániel ügyvéd méltóságos halálért küzdő kérelmére adott kormányreakció csak elméleti lehetőségeket vázol fel, aki írta, az nincs tisztában azzal, milyen állapotok uralkodnak.

  • hvg.hu hvg.hu
A MOK alelnöke az eutanázia-ügyről: A kormány nem akar szembenézni a magyar egészségügy helyzetével

A kormány után a Magyar Orvosi Kamara alelnöke, Álmos Péter is reagált Karsai Dániel ügyére szerdán. Szerinte Magyarországon a szembenézés helyett a valóság eltagadása zajlik – derült ki az RTL Híradó riportjából.

Karsai Dániel ügyvédnél tavaly augusztusban diagnosztizálták a gyógyíthatatlan ALS betegséget. Idén október elején a strasbourgi bírósághoz fordult, hogy értelmetlen szenvedés helyett méltósággal fejezze be életét. A kormány nem tartotta megalapozottnak Karsai érveit, az ellenkérelmében azt kérte, az Emberi Jogok Európai Bírósága nyilvánítsa azt elfogadhatatlannak. A többi között arról írtak, hogy jól kiépített hospice ellátás áll a halálos betegek rendelkezésére, akik így megőrizhetik az emberi méltóságukat, a magyar társadalom gondoskodik róluk. Hozzátették, van tb-finanszírozott gyógyszer, ami 25 százalékkal növeli az élettartamot, de lehet járni fizikoterápiára is.

Álmos Péter MOK-alelnök szerint viszont a kormány beadványának írója vagy nem ismeri, vagy nem akar szembenézni a magyar egészségügy helyzetével. A kórházi fertőzések problémája egyre súlyosabb, a kormány által felsorolt életvégi döntések pedig elméleti lehetőségek, mondja az alelnök.

A Független Egészségügyi Szakszervezet alelnöke, Fördős Andrea arról beszélt, a kórházak ápolási osztályai túlterheltek, a hospice házba pedig nehéz bekerülni (elsősorban rákos betegek kapnak ilyen életvégi ellátást). Kevés a nővér, van, ahol 30 betegre 2 ápoló jut.

A betegeket fürdetni, etetni és – állapotuktól függően – pelenkázni kell, emellett látják el a szakfeladatokat. Az egyik legfájdalmasabb betegség, a felfekvés is megelőzhető lenne, ha több lenne az ápoló, világít rá az alelnök.

A MOK-alelnök szerint ma Magyarországon tabunak számít arról beszélni, hogy nem mindenki jut hozzá a méltó halálhoz.

Karsai Dániel betegségére nem létezik ismert gyógymód. Az ALS-szel küzdőknél egymás után sorvadnak el az izmok, ami végül fulladáshoz vezet. Karsai Dániellel készített interjúnkat itt olvashatják:

Karsai Dániel: „Ha már az iskolában is azt tanították, hogy itt élned, halnod kell, akkor engedjék meg, hogy ezt méltósággal megtegyem"

Karsai Dániel ügyvédnél tavaly augusztusban diagnosztizáltak ALS betegséget. A nemrég még túrázó, sportoló alkotmányjogász ma is aktív életet él, legfeljebb „két percbe telik, hogy felálljon a fotelből", és kerekesszékben megy koncertre. Azt reméli, hogy Strasbourgban, ahova azért fordult, hogy „az értelmetlen szenvedés helyett méltósággal" fejezhesse be életét, személyesen is felszólalhat majd.

Kemping bicikli, felvonulás és elvtársi csók – így fogadták eddig az űrhajósokat Magyarországon

Kemping bicikli, felvonulás és elvtársi csók – így fogadták eddig az űrhajósokat Magyarországon

Jurij Gagarinnak és Farkas Bertalannak is hatalmas, nyitott autós felvonulást szerveztek Budapesten, miután visszatértek az űrből és erre a propaganda is készült rendesen. Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.