szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Dmitro Kuleba szerint a magyar kormánynak el kell ismernie annak tényét, hogy Kijev megváltoztatta az oktatásra és a nemzetiségek nyelvhasználatára vonatkozó törvényeit, épp úgy, ahogyan Budapest akarta.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Először találkozik a háború kitörése óta az ukrán külügyminiszter Szijjártó Péterrel – jelentette be Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter Brüsszelben az Ukrajinszka Pravda tudósítása szerint. A bejelentést több ukrán hírportál is megerősítette, így tett a Kyiv Independent és az Ukrinform is. Mindezt azért érdemes megjegyezni, mert az ugyanerről az eseményről tudósító MTI a találkozó tényét nem érezte fontosnak megemlíteni.

Az ukrán politikus szerint a magyar kormánynak el kell ismernie annak tényét, hogy Kijev megváltoztatta az oktatásra és a nemzetiségek nyelvhasználatára vonatkozó törvényeit, épp úgy, ahogyan Budapest akarta.

Ahogyan korábban beszámoltunk róla, a kijevi parlament pénteken megszavazta a kisebbségekről szóló törvény módosítását. Ennek értelmében a politikai reklámokban, az állami iskolákban és egyetemeken, a nemzeti kisebbségek osztályaiban, a médiában használható minden uniós nyelv – az orosz azonban nem.

Bár a lépéstől Kijevben kétségtelenül azt várták, hogy ennek hatására a magyar kormány felhagy Ukrajna európai integrációjának blokkolásával, ám a szavazást követően a magyar külügytől nem üdvözlő, hanem elégedetlenkedő kommentár érkezett. Menczer Tamás a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára szerint Ukrajnában a magyar közösség folyamatos jogfosztottság állapotában van és bár az ukrán parlament döntését alaposan értékelni fogják, az már most látszik, hogy a törvény messze van a 2015-ös jogok visszaadásától.

Ezzel szemben az ukránok úgy gondolják, hogy mindent megtettek, amit az Európai Unió várt tőlük, így azt várják, hogy ezeket az erőfeszítéseket Brüsszelben elismerjék.

Ukrajna elvégezte házifeladatát az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez, minden ellenétetés állítás téves – jelentette ki brüsszeli sajtótájékoztatóján maga Kuleba is, aki szerint pusztító lenne, ha az EU-tagországok vezetői nem adnának zöld jelzést országának a tagsági tárgyalások megkezdéséhez.

(Képünkön a két külügyminiszter 2021 januárjában történt találkozója látható.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!