szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem először fordul elő, hogy a kormány propaganda terjesztésére használja a Covid-oltásokhoz évekkel ezelőtt megadott e-mail-címeket, most éppen a nemzeti konzultáció kitöltésére buzdító leveleket küldtek ezekre szét. Az adatvédelmi hatóság dolga lesz kivizsgálni, jogszerű-e ez.

„Ön szerint szabályosan használja a kormány propaganda terjesztésére a Covid-oltásokhoz évekkel ezelőtt megadott e-mail-címeket?" – érdeklődött írásbeli kérdésében Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője Polt Péter legfőbb ügyészt, miután nemrég a nemzeti konzultáció kitöltését sürgető levelek küldésére használták ezeket az oltásregisztrációs e-mail-címeket.

A hvg.hu írta meg decemberben, hogy a Rogán Antal tárcája alá tartozó Kormányzati Tájékoztatási Központ a Covid-oltásokhoz évekkel ezelőtt megadott e-mail-címekre küldte szét levelét, miszerint: „Brüsszelben úgy döntöttek, hogy elindítják a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával. Továbbra is azt akarják, hogy járuljunk hozzá a háború finanszírozásához. Ők nem kérdezték meg ezekről az embereket, de a magyar kormány megteszi. Kérjük, mondja el Ön is véleményét".

Témába vágó levéllel jelentkezett a kormány a Covid-oltáshoz megadott mailcímeken: mindenki töltse ki a nemzeti konzultációt!

Mert Brüsszel!

Az ellenzéki politikusnak küldött válaszában Polt Péter legfőbb ügyész nem foglalt állást a levélküldés jogszerűsége ügyében és ellentétben sok más esettel nem is értékelte feljelentésként a kérdést, és így nem is továbbította azt a rendőrséghez vagy a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz. Ehelyett a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH) passzolta tovább a kérdést.

Polt azt írta az ellenzéki politikusnak: „kérdését a személyes adatok védelméhez való jog érvényesülésének ellenőrzésére jogosult Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz továbbítottam.”

Így tehát most Péterfalvi Attila hivatalán a sor, hogy kivizsgálja a levélküldést. A kormányzati e-mailt amúgy azután küldték szét, hogy december közepén a már javában folyó hagyományos papír alapú kérdőív-postázás után elindult a nemzeti konzultáció online kitöltő felülete is. Ezt ezúttal is tesztelte a hvg.hu és ismét arra jutottunk, hogy nem megbízható, mert csalni is lehet vele. Erről itt írtunk:

102 évesek már nem tölthetik ki az online konzultációt, de nagyobb baj, hogy csalni lehet vele

Ennyi év után már biztos: az online nemzeti konzultációnál nem is cél, hogy kivédjék a csalást. Bár nehezítgetik a visszaélés lehetőségét, a milliókból „fejlesztett" rendszer továbbra is egy vicc. Az online felület mindig megdobja a kitöltési számokat, de mivel ez a politikai akció se komolyan nem vehető, se tétje nincs, a kérdés inkább az, sikerül-e idén is 10 milliárd forintnál többet elkölteni rá.

A mostani, az eredetileg 7 hetesre, január 10-ig meghirdetett, a „szuverenitás védelmében” zajló nemzeti konzultációban egy nappal a határidő előtt 1,22 millió válasz érkezett vissza, mire a kormány közölte, hogy január 17-ig meghosszabbítja a visszaküldési határidőt:

Nem túl népszerű a nemzeti konzultáció, meghosszabbítják egy héttel, hátha

Mivel 7 hét alatt a korábbiakhoz képest nem túl sok, mintegy 1,2 millió válasz érkezett a kormány nemzeti konzultációjára, Orbánék úgy döntöttek, egy hétig még várják a válaszokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!