Bóka János a Le Monde-nak: Nincs európai konzervatív együttműködés Orbán Viktor és a Fidesz nélkül

Az európai uniós ügyekért felelős miniszter az Ukrajna támogatásával kapcsolatos magyar álláspontot ismertette, illetve beszélt az Európai Tanács soros elnöke és az EP közötti együttműködési platform szükségességéről is.

  • hvg.hu hvg.hu
Bóka János a Le Monde-nak: Nincs európai konzervatív együttműködés Orbán Viktor és a Fidesz nélkül

„Az európai parlamenti választások után bizonyosan változások lesznek, ennek mértéke még nem egyértelmű. Az kérdés, hogy a választások után hogyan szerveződnek az európai konzervatív erők. Ami biztos, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a konzervatív tábor központi szereplője, és európai konzervatív együttműködés csak az ő és a Fidesz részvételével lehetséges” – írta Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter a Facebook-oldalán.

Minderről a Le Monde-nak adott interjújában beszélt, melynek során kifejtette a magyar álláspontot is Ukrajna támogatásával kapcsolatban. Azt gondoljuk, hogy Ukrajna finanszírozását az EU költségvetésén kívül, a tagállamok és a nemzetközi szereplők által létrehozott alap révén kellene biztosítani – írta. Azt javasoljuk, hogy a finanszírozást éves alapon, minden évben a tagállamok egyhangú döntése alapján fogadják el, arra tekintettel, hogy az európai jogszabályok szerint a hétéves költségvetéssel és a bővítéssel kapcsolatban a döntések meghozatalához egyhangúság szükséges – tette hozzá.

Ehhez hozzátartozik, hogy a tagállamok nagykövetei ugyanakkor éppen abban állapodtak meg, hogy az ukrán támogatást az uniós költségvetésen belül intéznék. Más kérdés, hogy ennek a támogatásáról a kulisszák mögött már zajlanak a tárgyalások és Magyarország álláspontja, függetlenül attól, amit Bóka, vagy akár Orbán Viktor mond a nyilvánosság előtt, korántsem annyira elutasító, csak igyekeznének megkérni az árát. Újabban azt szeretnék, hogy az unió hosszabbítsa meg két évvel a helyreállítási alapok felhasználhatóságát, mivel Magyarország a korrupciós kockázatok miatt továbbra sem tud hozzáférni 10,4 milliárd eurós forráshoz és a jelen helyzetben 2026 augusztusának végéig a nem teljesített fejlesztésekre jutó pénz elveszne.

A határidő módosításához azonban módosítani kell az erre vonatkozó uniós jogszabályt, amelyhez meg kellene nyerni a többi 26 tagállam és az Európai Parlament támogatását is.