szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A képzőművész írt hozzá egy tanmesét is.

Magyar Péter rárúgja a magyar rendszerváltások temetőjére az ajtót és keményen bemutat Polke műtermében – ez a címe drMáriás legújabb alkotásának, amihez a művész, szokása szerint, egy rövid szöveget is mellékelt.

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy kis ország, amely hosszú rabsága után végre szabad lett, azonban nemigen tudta eldönteni, hogy azzal mit is kezdjen. Legyen orosz, osztrák, török, amerikai? Vajon mit akar az éhes nép és a testében lakozó sok kukac?

– szól az erős felütés, ami azzal folytatódik, hogy a nép „a fiatal harcos Viktort” tette meg királyának, akinek azonban idővel egyre több gondja lett. Ekkor lépett színre az egyik „tanítványa és hercege” ezekkel a szavakkal:

Azért vagytok éhesek, mert a király mindent eleszik előletek! Ha enni akartok, megsúgom, kit akasszatok!

Az ifjú herceg okosan szervezkedett, hatalmas sereget állított a király ellen, de a királynak is nagy volt: ő fent a várban tengernyi ágyúgolyóval, katonával, lent a herceg a néppel és az akasztófával. Vajon mi lesz? – teszi fel a költői kérdést drMáriás.

A tanulság leginkább az, hogy a nagy felfordulást a kukacok nézik a legunottabban. „Tudják jól, hogy ők így is, úgy is maradnak, s mint mindig, a jövőben is jóllaknak majd. Az arcukat, nevüket a nép úgyse látja, úgyse tudja meg soha.” A teljes poszt, benne a képpel és a történettel, itt érhető el:

DrMáriás közismerten gyakran reagál a közélet kisebb-nagyobb eseményeire, például Bús Balázs kampányáraGyárfás Tamás ítéletére vagy Mészáros Lőrinc vagyonosodására, de készített már képet a Szűz Máriaként ábrázolt Schmidt Máriáról is.

Tavaly ősszel Vasfüggöny című kulturális podcastunk vendége volt, az adást itt lehet meghallgatni:

„Az ízléstelenségnek és az igénytelenségnek komoly tradíciója van szeretett társadalmunkban” – Oltai Kata és DrMáriás a Vasfüggönyben

Cancel culture-e az, ha tudatosítjuk, mi a háttere egy-egy műalkotásnak? Mennyire képzi le a társadalmat a művészet, ami körülveszi? Mi a humor szerepe a (mai) képzőművészetben? Ezekről is beszélgettünk kulturális podcastsorozatunk képzőművészeti adásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!