Szentkirályi visszaléptetése őt megalázó, Vitézyt és Magyart pedig kissé furcsa helyzetbe hozza, de a Fidesz nagyon nyerhet vele
Politikai szerencsejátékba kezdett a Fidesz két nappal a választások előtt. Ha bejön, azzal óriásit nyernek, és komoly ütést vihetnek be Karácsony Gergelynek, de kockázatot is rejt magában akkor, ha a kormányellenes híveket a főpolgármester még fel tudja rázni a Fidesz-veszéllyel.
A Fidesz kampányközpontjából ritkán szivárog ki információ, az viszont már csütörtök délután elkezdett terjedni, hogy a kormánypárt valóban visszalépteti főpolgármester-jelöltjét. Ez a pletyka csütörtök éjszakára annyira szétterjedt, hogy Szentkirályi Alexandra Facebook-oldalát is elárasztották a visszalépése miatt már előre kárörvendő kommentelők.
Aki a kormánysajtó működését ismeri, annak péntek hajnalra lehetett világos, hogy a pletyka igaz. Ahogyan pár hónapja Bayer Zsolt Magyar Nemzet–publicisztikája üzente meg Novák Katalinnak, hogy vége, úgy most a kormánysajtó címlapjait egy olyan közvélemény-kutatás foglalta el, amely szerint Vitézy Dávid a legerősebb jelölt.
A Századvég kutatását a Mandiner ismertette, de percekkel a reggel hatos publikálás után átvette a Magyar Nemzet és az Origo is. A kormányközeli kutatóközpont szerint „abban az esetben, ha Szentkirályi Alexandra nem szerepelne az indulók között, Vitézy Dávid a politikai szempontból aktív budapestiek 48 százalékának, míg Karácsony Gergely a megkérdezettek 42 százalékának támogatására számíthatna a most vasárnap esedékes főpolgármester-választáson”. Mindezt erősítendő adott egy gyors interjút a Magyar Nemzetnek Kiszelly Zoltán, a Századvég igazgatója, amelyben tovább sulykolta azt az üzenetet, amellyel minden bizonnyal a Fidesz kommunikációs gépezete a következő napokban szőnyegbombázni fogja a választókat: „Vitézy Dávidnak van a legnagyobb esélye arra, hogy leváltsa Gyurcsány embereit”.
Mindez egybecsengett a csütörtök esti értesülésekkel, egyben megágyazott annak, hogy Szentkirályi Alexandra – udvariasan megvárva, hogy Orbán Viktor miniszterelnök befejezze reggeli rádiós beszédét – nyolc körül posztolt, de láthatóan legalább az előző napon felvett videójában bejelentse, hogy visszalép.
A lépéssel Karácsony Gergelyt akarják legyőzni, de említsük meg azt, hogy hatalmas kitolás ez Szentkirályival szemben. A Fidesz eleve káderhiánnyal küzd, amit a kegyelmi botrány még tetézett, amikor a Fidesz leléptette Novák Katalint a köztársasági elnöki, Varga Juditot pedig az EP-listavezetői posztról, most pedig volt egy főpolgármester-jelöltjük, aki kevesebb mint 50 napon át érezhette magát annak.
De Szentkirályi leléptetése egyben rossz üzenet is: a Fidesz rövid időn belül a harmadik erős női politikai karakterét végzi ki, alázza meg a nyilvánosság előtt, úgy véve le őket a politikai tábláról, mint a sakkbábukat.
De akkor mit mérhetett a Fidesz, hogy Szentkirályi visszaléptetése mellett döntöttek? Egyszerre két dolgot is, ezek közül pedig egyik feltehetően ugyanaz, mint amit a Medián közölt pénteken, hogy elsöprő kormánypárti győzelem jöhet az európai parlamenti választáson, hiszen a választani tudó biztos szavazók között ötven százalékon állnak, a mögöttük legerősebb Tiszának mindössze 27 százaléka van ugyanezen választók között. A konklúzió ebből lehetett az, hogy mindegy, mi történik Budapesten, a Fidesz hatalmas győzelemként tudja kommunikálni június kilencedikét.
Bemérhették azt is, hogy Szentkirályi nem tudja megverni Karácsony Gergelyt, de lehet, hogy még Vitézy Dávidot sem. Vitézy kiemelkedően jól szerepelt azokon a múlt héten tartott listavezetői, illetve főpolgármester-jelölti vitákon, amelyekre Szentkirályi el sem ment, így lehettek olyan mérések, amelyek arra utaltak, hogy a Fidesz jelöltje csupán a harmadik helyre érhet be vasárnap. Ezt a kormánypárt megítélhette úgy is, hogy túl nagy az arcvesztés kockázata azzal, hogy Magyarország legerősebb politikai alakulataként csak egy bronzéremre jók.
A fő kommunikációs csapásirány persze nem ez, sokkal inkább annak átadása, hogy egy Vitézy–Karácsony-meccset előbbi meg tudja nyerni, ha nincs a pályán egy harmadik, komolyan vehető támogatottsággal rendelkező résztvevő.
Ez szerencsejáték, de bejöhet, benne van a pakliban, hogy Vitézy így tényleg képes győzni Karácsony ellen, amit a Fidesz a saját győzelmeként kommunikálhat. Ráadásul akár közgyűlési többséget is hozhat a vasárnap számukra, vagyis totális győzelmet Budapesten.
Azonban ehhez egyértelműen az kellene, hogy azok a budapesti fideszesek, akik Szentkirályi Alexandrára szavaztak volna, kellő mennyiségben átszavazzanak Vitézyre. Ezt maga Vitézy sem könnyítette meg nekik, amikor pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, ne szavazzanak a Fideszre, listán is adják inkább rá a voksukat. Sőt, itt nem állt meg, azt mondta, sem fideszes, sem DK-s helyettese nem lesz, nem kér a politikusokból, kizárólag szakmai vezetést szeretne a város élére.
Szintén nehezíti az átszavazást, hogy az LMP komoly energiákat fektetett abba a 2022-es választási bukta után, hogy leválassza magát az egyesült ellenzékről, változatlanul ellenzéki pártként, a kormány konstruktív ellenzékeként definiálja saját magát. Egy alapvetően kormánypárti szavazó pedig nehezen képzelhető el, hogy jó szívvel szavazna át egy zöld, ellenzéki pártra, különösen, ha a kormányoldalról visszatérő szlogenként hallja a „méregzöldezést”, ahogy azt is, hogy aki ellenzéki, az háborúpárti.
De feltételezhetjük akár azt is, hogy ezt a budapesti fideszesek lenyelik. Viszont ez még mindig nem jelenti azt, hogy Vitézy Dávidot is lenyelnék. Vitézy a szakmai múltja okán ugyan elismert figura, de attól feltehetően nehezen vonatkoztatnak el a kormánypárti szavazók, hogy miután államtitkári állásából Lázár János Palkovics László lemondása után elcsapta, Vitézy frontot nyitott Lázárral, kampányában pedig szinte ugyanolyan intenzitással támadta a minisztert, mint a főpolgármestert. Ez pedig a Fidesz szemében árulás, még ha nem is olyan mértékű, mint amilyet Magyar Péternek tulajdonítanak.
Olyat ritkán látni, hogy egy választások előtt alig valamivel visszalépő jelölt támogatói egy az egyben átmenjenek egy másik jelölt mögé, a Fidesz mindenesetre igyekszik nem a véletlenre bízni a dolgot, a kormánysajtó Szentkirályi visszalépése után például látványosan beállt Vitézy mögé, szinte saját jelöltjükként kezelik.
Egy másik szempontból nézve viszont a Szentkirályi-visszalépés bonyolítja Vitézy Dávid helyzetét is. Azzal ugyanis, hogy a visszalépését bejelentő videójában azt mondta, „arra kérem minden támogatómat, hogy a főpolgármesteri szavazólapon Vitézy Dávidra, a listás szavazólapon pedig az általam vezetett Fidesz–KDNP-listára szavazzon”, gyakorlatilag összefideszezte Vitézy Dávidot. Megtette vele pont azt, ami elől Vitézy rövidke kampánya során a leginkább menekült, és amelyet nem is nagyon tudott elhárítani, vagyis hogy a kormánypártokhoz való közelségével nyaggassák.
Vitézyt Fidesz-közeli múltjával rokoni kapcsolatai, államtitkári, igazgatói, BFK- és BKK-vezetői múltja miatt is lehet nyaggatni. Erre pedig még rá is tett egy lapáttal, hogy az az LMP indítja, amelynek vezetőjét, Ungár Pétert szintén szoros szálak fűzik a NER-hez édesanyja, Schmidt Mária révén. Vitézy ebből igyekezett fegyvert is kovácsolni, hiszen arra használta fel az Ungártól kapott kétszázmilliós támogatást, hogy megpróbálta magától ellökni a pártpolitikát gigantikus, 101 pontos programjával, valamint a főpolgármesternek és a kormányzatnak egyszerre címzett, elsősorban szakmai kritikáival.
Mindez tehát akár csúnyán vissza is üthet Vitézy Dávidra. Főleg azért, mert Karácsony Gergely kampánya Vitézy bejelentkezése óta arra a tételmondatra épült, hogy a Fidesznek valójában két jelöltje van a volt kormányszóvivő és a volt államtitkár révén. Ez a kampányszöveg pedig úgy fest, működött. Egyelőre nem tudunk olyan közvélemény-kutatásról, amely ne Karácsony tetemes előnyét mérte volna annak ellenére is, hogy időközben Vitézy is erősödött.
Kérdés, hogy Karácsony a választásokig hátralévő szűk két napban még hangsúlyosabban és drámaibban rá tud-e mutatni arra, hogy Vitézy szerinte egyenlő a Fidesszel.
Néhány órával a visszalépés után úgy fest, Karácsony megpróbálja ezt a szintlépést. Azt kommunikálja, hogy pont az történt, amit megmondott, hiszen hónapok óta arról beszél, hogy az utolsó pillanatban két kihívója közül valamelyik félre fogja rántani a kormányt, és be fog sorolni a másik mögé. Ugyanezt a kommunikációs trükköt használta ki Magyar Péter is, amikor előre próbálta jelezni, milyen támadást fog ellene intézni a NER, majd be is jött a jóslata.
Szentkirályi visszalépésének aligha örül Magyar Péter és a Tisza Párt. Ha a Fidesz hazárdjátéka bejön, Vitézy Dávidból pedig valóban főpolgármester lesz, akkor Vitézy hiába beszélt korábban arról, hogy egy esetleges Tisza–Kutyapárt–LMP-frakció élén irányítaná a fővárost, ebből feltehetően nem lesz semmi. Azt legalábbis nehéz elképzelni, hogy akár Magyar Péter, akár Baranyi Krisztina vagy Kovács Gergely gyomra bevenné azt, hogy Szentkirályi és a Fidesz segítségével ült be Vitézy a főpolgármesteri székbe.
Péntek este jelenik meg podcastunk, a Szavazófülke, amelyben Ésik Sándor és Nagy Iván László elemzik ki, hogy Szentkirályi Alexandra visszalépése hogyan rendezi át az erőviszonyokat.