szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Békemisszió 3.0.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Békemissziót” folytat Orbán Viktor, legalábbis így hirdeti Facebook-oldalán világkörüli utazását, amelynek harmadik állomása Peking. Orbán kínai útjáról vasárnap délután már írt a 444. A lap kereste Havasi Bertalant, a miniszterelnök sajtósát, illetve a Miniszterelnöki Kabinetirodát is, de választ nem kaptak. Érkezett viszont egy közlemény a hajnali órákban az MTI-re, amelyből kiderült, hogy Orbán gépe éjfél környékén landolt Pekingben, illetve, hogy hétfőn Hszi Csin-ping kínai elnökkel találkozik. Az útról egyébként a magyar miniszterelnök is posztolt.

Orbán Viktor

Kijev és Moszkva után megérkeztünk Pekingbe, a békemisszió harmadik állomására.

Orbán egyébként nem maradt magára, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is vele tartott az úton, amint az Facebook-posztjából kiderül.

A Hszivel való találkozóján Orbán elmondta, hogy „a magyaroknak fontos, hogy Kína szorgalmazza a békét a világban”. A kormányfő felidézte, hogy a magyarok két és fél éve egy háború árnyékában élnek. „A magyar békeszerető nép. Békére, egyensúlyra és harmóniára törekszik, ezért mindig a béke oldalán vagyunk, és sohasem a háború oldalán” – mondta Orbán, hozzátéve, hogy „számunkra nagy jelentősége van annak, hogy Kína szorgalmazza: a világban ne háború, hanem béke legyen”.

A Magyarország szomszédságában zajló konfliktus esetében is nagyra értékeljük az Ön békekezdeményezését

– jelentette ki Orbán Viktor, Hszi Csin-pingnek címezve szavait.

Orbán legfrissebb Facebook-bejegyzése szerint „a háborúzó felek mellett három világhatalom, az Egyesült Államok, az Európai Unió és Kína döntésén múlik, mikor lesz vége az orosz-ukrán háborúnak”, ezért utazott Pekingbe.

Orbán múlt hét kedden, a korábbi elutasító állásponthoz képest meglepetésszerű látogatást tett Kijevben, ahol Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tárgyalt. Ezt követően múlt pénteken Moszkvába utazott Orbán, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozzon. Közös sajtótájékoztatójukon a magyar miniszterelnök békemisszióról beszélt, Putyin pedig azt követelte, hogy az ukránok vonuljanak ki az oroszok által megszállt megyék teljes területéről.

Annak a híre, hogy Orbán kijevi útja után az orosz fővárosba is ellátogat, komoly visszhangot váltott ki Európában: az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell arról beszélt, hogy Orbán Moszkvában nem az EU-t képviseli, de az is felmerült, hogy az Európai Bizottság lemondhatja a magyarországi kihelyezett ülését a magyar miniszterelnök által kezdeményezett találkozó miatt.

Nyitóképen Hszi Csin-ping kínai elnök (j) fogadja Orbán Viktor miniszterelnököt Pekingben 2024. július 8-án. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!