szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Belügyminisztérium szerint a változások a betegek érdekeit szolgálják.

Érdekvédők szerint jó néhány betegségcsoportban szűkülhet a hozzáférés egyes gyógyászati segédeszközökhöz, ha elfogadnak egy néhány napja társadalmi vitára bocsátott jogszabálytervezetet – írja a Népszava. A jogszabályjavaslatban többek között a gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-piacot érintő technikai részletszabályok vannak.

Például az eddig használható 20, súlyos lábszárfekélyre vagy hosszan tartó ágyban fekvés miatt kialakuló felfekvések kezelésére felírható kötszer helyett innentől csak 15 darabot írhatnak fel az orvosok. Vagyis, ha ennél több kötszerre lenne szükség, azt csak teljes áron vehetik majd a betegek. A jelenlegi rendszerben egy seb átlagos havi ellátása 30 ezer forintba kerül, amiből 24 ezret az állam, 6 ezret a beteg fizet. A szakértők szerint ennek a költsége – még a legolcsóbb kötszerek alkalmazása mellett is – másfél-kétszeresére is emelkedhet, ha elfogadják a tervezetet.

Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára a Népszavának úgy nyilatkozott, már most is lehet olyan páciens ebben a betegkörben, aki nem jut megfelelő kötszerhez. Tavaly júniusban ugyanis bizonyos kötszerek felírását a sebek lefotózásához kötötték, ám ennek részleteiről nem készültek szabályok, és az orvosok sem kaptak eszközöket a fényképezéshez. Rásky szerint, még ha saját eszközével készít is képet az orvos, nem derül ki, azt hová, milyen formátumban kell feltölteni, ezért az orvosok inkább nem írják fel a fotózáshoz kötött kötszereket. Ez abból is látszik, hogy erre a típusú kötszerre feleannyit költött a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) idén januártól májusig, mint tavaly januártól júniusig, a nem fényképköteles kötszereknél ezzel párhuzamosan 14 százalékkal nőtt a felírás.

Rásky szerint a remélt költségvetési megtakarítás mellett azzal is számolni kell, hogy a jogszabályváltozás következményeképp ellátatlan betegekre, idő előtti levágott lábakra és a kórházi költségek drasztikus növekedésére lehet számítani.

A tervezet ezenkívül a pelenkák és injekciós tűk esetében lehetőséget biztosítana arra, hogy a piaci szereplők a jelenlegi áraktól akár 40 százalékkal eltérjenek. Ezt az indokolja, hogy most a támogatás alapjául elfogadott, közfinanszírozott ár kevesebb, mint amennyiért azt a forgalmazók be tudják szerezni. Szintén megterhelheti majd a betegek pénztárcáját, hogy az eszközjavítás rezsióradíját, kiszállási díját 50 százalékkal emelnék.

A Belügyminisztérium azzal indokolta tervét, hogy az előzetes szakmai egyeztetések alapján az nem szűkíti a betegek hozzáférését a gyógyászati segédeszközökhöz, hanem épp a betegek érdekeit szolgálja. „Az egyéb kötszerek esetében eddig is kellett fényképet készíteni, az előírás a beteg állapotának nyomon követését és a terápia megfelelőségének értékelését szolgálja. A kötszerek darabszámának összehangolását az eltérő időtartamú kötéscsere indokolja. (…) A jogszabálytervezet társadalmi egyeztetése során beérkező észrevételeket, javaslatokat a tárca érdemben vizsgálja, megfontolja annak végleges szövegezésekor” – írják.

Nyitóképünk illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!