szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Szombattól nem lesznek ritkák a 10 fok alatti minimumok sem.

Kiadós eső és erős, olykor viharos szél várható a hétvégén, és a hőmérséklet is jelentősen visszaesik majd – derül ki a HungaroMet előrejelzéséből.

Péntek reggel keleten és északkeleten is megnövekszik a felhőzet, majd országszerte nagyrészt erősen felhős, borult idő várható kiadós esővel, záporral. Keleten zivatar is kialakulhat, majd délutántól délnyugat felől szakadozik a felhőzet és szűnik a csapadék. Az északnyugati szelet főleg a nyugati, valamint a középső országrészben erős, helyenként a Kisalföldön viharos lökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet az ország keleti felén 18-28, míg nyugaton csupán 9-17 fok között alakul.

Szombaton nagyrészt erősen felhős vagy borult idő várható, csak átmeneti felszakadozások lehetnek. Nappal kisebb mennyiségű csapadék valószínű az ország nagy részén, majd estétől ismét kiadós eső érkezik északnyugat, nyugat felől. A Dunántúlon az északnyugati, nyugati szél megerősödik, késő délutántól sokfelé viharossá fokozódik, míg keleten csak időnként élénkül meg a délnyugati, déli szél. A minimum-hőmérséklet általában 5–11 Celsius-fok között alakul, a maximum 10–17 fok között várható.

Vasárnap jobbára erősen felhős vagy borult lesz az ég. Éjjel és délelőtt kiadós eső várható az ország nagy részén, majd délutántól csökken a csapadék intenzitása és területi kiterjedése. Az északnyugati szél a Dunántúlon sokfelé viharossá fokozódik, máshol a délkeleti, majd északkeleti szelet kísérik időnként erős lökések. A minimum-hőmérséklet általában 6–11 fok között alakul, a csúcsérték pedig jellemzően 11–16, északkeleten 17–19 fok között várható.

A HungaroMet a Facebook-oldalán azt írta, hogy péntektől vasárnapig az Alpok lábánál, az északnyugati országrészben, illetve a Dunántúli-középhegység lábánál lejtővihar is többször kialakulhat.

A lejtővihar a hegyek széliránnyal ellentétes oldalán kialakuló szélerősödés, amikor a levegő a hegygerincen átbukva egy nagyon keskeny csatornába szorul a felszín közelében, emiatt pedig áramlása tovább gyorsul. A jelenség különösen a Balaton felett eredményezhet akár többször is óránkénti 100 kilométeres sebességet meghaladó széllökéseket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!