szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Horváth Józsefet „nagyon felkészült” embernek tartja.

„Nem azt vizsgálom, hogy mit csinált valaki 1989-ben vagy 1994-ben, engem az érdekel, hogy mit fog csinálni az én hivatalomban. Én maximálisan meggyőződtem arról, hogy Horváth József a hivatalomnak és a magyar nemzetnek szolgálatára lesz” – jelentette ki az RTL Híradónak Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke, miután mi is megírtuk, hogy az általa alapított Szuverenitásvédelmi Kutatóközpont élére sikerült egy volt III/III-as ügynököt kineveznie Horváth József személyében.

Horváth alhadnagy volt a Belügyminisztérium III/III-4-b alosztályán, feladata pedig a „szektásnak” minősített, egykori és aktív párttagokkal, trockistákkal, álbaloldaliakkal szembeni elhárítás volt. Később megfordult a Nemzetbiztonsági Hivatalnál, majd 2010 után kinevezték a Katona Nemzetbiztonsági Szolgálat operatív főigazgató-helyettesének. 2019-től az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója.

Lánczit az RTL homokzsákpakolás közben kapta el, azt mondta, Horváth szerinte „nagyon felkészült” szakember, mély tapasztalata van, „érti a szuverenitás kérdésének fontosságát”.

Azt, hogy Lánczi kutatóintézetet alapít, a héten jelentette be a hivatal. Az intézet közleményük szerint tudományos elemzésekkel, kutatásokkal fogja támogatni a hivatal munkáját. A hivatal év eleji létrehozása óta komoly nemzetközi és magyarországi visszhangot váltott ki. Legutóbb David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete bírálta, amikor arról beszélt, hogy „a hivatal határozottan próbál valamit védeni, de az nem a magyar szuverenitás”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatalt azért alapították meg, hogy a magyar választásokba való külföldi beavatkozásokat vizsgálja. A hivatal eddig azonban kizárólag olyan szereplők ellen indított vizsgálatokat, akik ellenzékiek, a Fideszt vagy a KDNP-t, esetleg a hozzájuk kötődő szervezeteket egyáltalán nem vizsgálják. Kapott tőlük korábban adatigénylést az Átlátszó, a Transparency International Magyarország, az Átlátszónet Alapítvány, valamint az a gödi egyesület is, amely a helyi akkugyár tevékenysége ellen tiltakozik.

Ötletel a kormány: felfüggeszthetik a médiumot, amit háborús propagandán érnek, de nem Lánczié a döntés

Ötven évvel a „béke elleni bűncselekmények” jogi kategória megszüntetése után a kormány tűzparancsot adott a parlamentnek a háborús propaganda elleni törvény megalkotására. Az új paragrafusokkal megvághatnák egyes sajtótermékek bevételeit, vagy felfüggeszthetnék a működésüket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!