szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Oroszország-szakértő szerint a szöveg Orbán és beosztottja, Árpási Botond egy korábbi közös cikkéből van átemelve.

Orbán Balázs disszertációjában a plágiumkereső szerint legalább kilencoldalnyi szó szerinti vagy átfogalmazott átvétel szerepel, hivatkozás nélkül – írta Rácz András Oroszország-szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem mesteroktatója csütörtöki Facebook-bejegyzésében.

Rácz a posztban azt írta, az általa használt CopyLeaks plágium-ellenőrző szoftver szerint a disszertációban szereplő kilencoldalnyi szöveg Orbán és beosztottja, Árpási Botond egy korábbi közös cikkéből van szó szerint átvéve.

„A rossz hír az, hogy a két szöveg között tartalmi értelemben lényegében nem látszik különbség. A végleges szövegbe bekerült néhány pluszlábjegyzet, a kicsit más tördelés miatt néhánnyal arrébb vannak az oldalszámok, de szerintem ennyi. A két szöveg ezeket az apróságokat nem számítva alapvetően azonosnak tűnik” – fogalmazott Rácz András.

Korábban szintén Rácz tette közzé, hogy a disszertáció tézisfüzete a fájlinformációk szerint akkor készült, amikor a miniszterelnök politikai igazgatója épp egy dunaszerdahelyi könyvbemutatóra tartott, és beosztottja, Árpási Botond számítógépén íródott. Szerdán pedig azt írta, hogy a tézisfüzet egyoldalnyi hivatkozás nélkül átvett szöveget tartalmaz.

Rácz András szerint olyan átvétel van Orbán Balázs tézisfüzetében, ami már önmagában kizáró ok a tudományos fokozatszerzésből

Az Oroszország-szakértő egyoldalnyi hivatkozás nélküli szöveget talált abból a cikkből, amit a miniszterelnök politikai igazgatója és beosztottja közösen írt tavaly.

November 15-én derült ki, hogy Orbán Balázs a doktori védésére készül, és hogy a nemzeti szuverenitásról írta a disszertációját. Kiderült az is, hogy a Miniszterelnök politikai igazgatójának PhD-értekezése nem mindenkinek nyerte el a tetszését, ketten is a védésre bocsátás ellen szavaztak a doktori tanácsban.

Az ELTE egyik tanszékvezetője kikérte magának, hogy Orbán Balázs az egyetemen doktorizhat, szerinte elképzelhetetlen, hogy egy kiszolgáltatott helyzetben lévő egyetem objektív döntést hozhat.

Rácz András már korábban is megszólalt a témában. Szerinte „szokatlan mértékű adminisztratív jóindulat kell ahhoz, hogy Orbán Balázs tizenkét évvel az abszolutóriuma megszerzése után disszertációt védhessen”.

A tisztánlátás kedvéért a HVG már a múlt héten megkereste Orbán Balázst és Árpási Botondot, de egyelőre egyikük sem válaszolt a kérdéseinkre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!