A Tisza Párt megkezdte a fővárosi munkát, hevesen vitáztak a költségvetésről a közgyűlésben
Befizetni vagy nem fizetni? – ez volt a kérdés a szolidaritási hozzájárulás kapcsán a Fővárosi Közgyűlés költségvetési vitáján. A Fidesz és a Tisza képviselői egymásra licitálva árulózták egymást, a Kutya Párt megvédené a közösségi költségvetést.
Szerdán szavaz a Fővárosi Közgyűlés a 2025-ös költségvetésről, a büdzsé körül számos ponton politikai vita alakult ki a pártok között. Ezek közül az egyik legnagyobb, hogy a városvezetés nem kalkulálta bele a szolidaritási adó befizetését a központi költségvetésbe, ezt pedig a Fidesz képviselői nem tudják elfogadni.
„2019-ben Karácsony Gergely úgy vette át a fővárost Tarlós Istvántól, hogy volt még pénz a kasszában, mostanra ez nincs meg, de fejlesztésből sincs elég. Hova tűnt a pénz?” – ezzel kezdte a hosszú közgyűlési vitát a kormánypárti Gulyás Gergely Kristóf.
Úgy gondolja, a költségvetés törvénysértő és felhívja az azt támogató képviselők figyelmét, hogy így tervezik ezt megszavazni. Ezt később képviselőtársa, Szalai Piroska egészítette ki, aki szerint nemcsak, hogy kéne számolni a szolidaritási adóval, de még többel is, mint a Karácsony által emlegetett 51 milliárd. A hozzájárulás képlete ugyanis nem határoz meg maximumot és azáltal, hogy az iparűzési adóból származó bevétel idén nagyot nőtt a fővárosban, a szolidaritási adó összege is nagyobb lesz.
Karácsony Gergely ezzel szemben azzal érvel, hogy ezt az 51 milliárdot egyenesen a budapestiek zsebéből venné ki a kormány és ő érti, hogy a fideszeseknek fáj, hogy ez az összeg nem kerül a kormány kezébe, de ő főpolgármesterként nem fog hozzájárulni ahhoz, hogy Budapest kárára befizessék a hozzájárulást. Szalaira reagálva megjegyezte, az iparűzési adó Tarlós alatt is növekedett, akkor mégis elég volt kevesebbet befizetni a központi költségvetésbe, szerinte kettős mércével állnak szemben.
Kiss Ambrus főigazgató azzal egészítette ki, hogy az iparűzési adóból származó bevételekkel párhuzamosan az állami bevételek is nőnek, többek között a személyi jövedelemadóból és az áfából is. Mindeközben a hiányszám országos szinten nő, a fővárosban még ha lassan is, de csökken, tehát ő sem tud azonosulni a szolidaritási hozzájárulás befizetésével.
Közétkeztetés, patkányirtás, szúnyoggyérítés, temetkezés
– többek között ezekre nem jutna pénz, ha 51 milliárd kiesne a főváros költségvetéséből Kiss szerint.
A Tisza Párt frakcióvezetője, Ordas Eszter keményen beleszállt a Fideszbe, úgy érzi, kényszerhelyzetben tárgyalják a 2025-ös büdzsét, hiszen a kormány évek óta szisztematikusan próbálja ellehetetleníteni a főváros működését, ezáltal a budapestiek életét is. Ordas árulással és zsarolással vádolta Orbán Viktort és Szentkirályi Alexandrát és arról beszélt, ha Budapest engedne a zsarolásuknak, ellehetetlenülnének anyagilag.
Hozzátette, hogy ha a közgyűlés megszavazza a Tisza módosítóját, amely lehetővé tenné a költségvetés későbbi felülvizsgálatát, akkor minden fenntartásuk ellenére támogatják a 2025-ös büdzsét, ez ugyanis „történelmi felelősségük”.
A felülvizsgálat azt jelentené, hogy
az idén megszavazott büdzsé június végéig élne, addig újragondolják, átdolgozzák, ahol kell,
az év második felére pedig módosítanák is.
Szentkirályi Alexandrának pedig azt üzente, hogy az adófizetők pénzén gyártott TikTok-videók helyett inkább járjon el a miniszterelnöknél annak érdekében, hogy ne büntesse pénzelvonással Budapestet.
Bár Ordas pont kiment a teremből, amikor erre Szentkirályi reagált, a Fidesz frakcióvezetője együttérzéséről biztosította a Tisza politikusát, amiért
Magyar Péter lenézi a képviselőit és felolvasórobotként használja őket
Magyar ugyanis szó szerint ugyanazt az állásfoglalást posztolta ki Facebook-ra, amelyet Ordas elmondott.
„Ismerjék be, hogy a Tisza-DK-Karácsony koalíció gyakorlatilag felállt, még a nyáron füstös szobákban, limonádézgatás mellett háttéralkukat kötöttek” – mondta Szentkirályi. Szerinte azzal, hogy a Tisza nem teszi fel a kérdést, hogy hova lett a pénz, és miért van 50 milliárdos lyuk a költségvetésben, felvállalják, hogy partnerségben vannak többek között a DK-val. Hozzátette, ennek eredménye egy „törvénytelen csődköltségvetés” lesz.
„Sok mindent mondott a frakcióvezető asszony nyáron, például azt is, hogy nem lép vissza a főpolgármester-jelöltségtől” – szúrt oda a tiszás Bujdosó Andrea Szentkirályinak, majd folytatta a két párt képviselői között kialakult kölcsönös árulózást.
Vitézy Dávid pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy frakciója nem vett részt a költségvetés előkészítésében, módosítókkal próbálják érvényesíteni azokat a szempontokat, amelyeket kampányában hirdetett. Ezek közül a legismertebb a BKK-rendészetet, de az állatvédelemre és hajléktalanellátásra is több pénzt szánna. Aggódik a CAF villamosok üzemeltetése miatt, szerinte bizonytalan, hogy ezt fogja-e győzni a főváros, ebben Kiss Ambrus is egyetértett. Vitézy szerint az egyik legkritikusabb kérdés a budapesti úthálózat állapota.
Erre a fideszes Havasi Zoltán is rá tudott kapcsolódni, példaként egy pesterzsébeti, a napokban beszakadt úttestről beszélt, ennek felújítására állítása szerint öt éve várnak a helyiek.
Remélem, Debrecenben és Székesfehérváron felgyújtják magukat a fideszes képviselők a költségvetés szavazásakor”
– ez volt Kiss Ambrus reakciója Gulyás Gergely Kristóf hozzászólására, aki szerint nincs eléggé részletezve a fővárosi költségvetés. Kiss szerint az említett vidéki városokban még ennél is kevésbé részletes.
A Demokratikus Koalíció már a vita elején jelezte, hogy meg fogják szavazni a költségvetést, szerintük a kormány autópálya- és kaszinókoncessziót, valamint túlárazott irodavásárlást intézett az országnak. Budapestnek pedig 89 milliárdos elvonást, elérhetetlen uniós forrásokat és közszolgáltatásokat. Mindeközben pedig Keszthelyi Dorottya szerint az állami feladatokat tolják át az önkormányzatokra, például a postaépületek üzemeltetését és a lomtalanítás megszervezését. Utóbbival Keszthelyi azért nagyot túlzott, erről itt írtunk bővebben:
Fontos kérdés a jövő évi büdzsével kapcsolatban az is, kiírják-e a pályázatokat a közösségi költségvetésre. Döme Szuzi, a Kétfarkú Kutya Párt képviselője lelkesen érvelt emellett, szerinte a kezdeményezés a részvételiséget erősíti, a Nyitott Budapest program egyik legfontosabb része. Megjegyezte, a költségvetés minden eleméről a közgyűlés dönt, ezt az egymilliárdot oda lehet adni a lakóknak, hogy döntsenek róla ők, nem gondolja, hogy pont ez hiányozna a költségvetésben máshonnan. Elsősorban a Fidesz képviselőitől azt kérte, védjék meg ezt a pénzt saját maguktól és engedjék át a budapestieknek, hogy rendelkezzenek arról, mire költik.
Vitézy Dávid is jónak tartja a kezdeményezést, de azt kérte, majd azután döntsenek erről, hogy felülvizsgálják a jövő évi költségvetést. Kritikákat is megfogalmazott a közösségi költséggel kapcsolatban, mert úgy látja, abból az amúgy is jobb helyzetben lévő belvárosi, jobb érdekérvényesítő kerületek profitálnak igazán, a külső kerületek kiszorulnak. A Havanna lakótelepi fejlesztésekre ugyanis csak az ott élők szavaznak, a csomópontok fejlesztésére viszont azok is, akik rendszeresen járnak arra. Túlzásnak tartja például, hogy olyan javaslatokat valósít meg a főváros, mint a Szent István park felújítása vagy a Széll Kálmán tér árnyékosítása,
jobb helye is lenne szerinte ennek a pénznek.
Egy Keresztapa spin-off a budapesti politika a fideszes Radics Béla szerint, úgy gondolja, hogy aki nem tartja érdekesnek a politikát, az csak nem figyel eléggé. Beszólt a baloldali képviselőknek, az óbudai korrupciós botrány szerinte azt mutatja, hogy a bűnöző politikusokat kartell szerűen védi a DK és más pártok is, élükön a főpolgármesterrel.
Vitézy visszaszólt, hogy a Fidesz is összeállt a DK-val, mégpedig a XXII. kerületben. Ott ugyanis a fideszes polgármester egy DK-s képviselőt kért fel helyettesnek, ez szerinte nyílt beismerése a koalíciónak.
Déri Tibor DK-s képviselő pedig úgy reagált Radicsnak, hogy ha már filmekről van szó, neki a Fideszről a sci-fi, vagy még inkább a horror műfaj jut eszébe. Megjegyezte, hogy a szolidaritási hozzájárulás a rossz kormányzás miatt valójában soha nem jutott el az igazán szegény településekre, a Tisza Pártot pedig üdvözölte a közgyűlésben örül neki, hogy végre megkezdték az érdemi munkát.
A vita végén a fideszes Gulyás Gergely Kristóf közölte, a főváros kivéreztetéséért Karácsony Gergely a felelős, ez a városvezetői teljesítménye öt év alatt. Szavai nyomatékosítására még látványosan rá is mutatott Karácsonyra.
Kiváló retorikai magaslathoz érkeztünk, ahonnan úgy érzem, nincs feljebb”
– értékelte a főpolgármester, majd le is zárta a vitát. Közölte, a módosító javaslatok közül nem támogatja azokat, amelyeket Gulyás Gergely Kristóf nyújtott be, ahogyan azokat sem, amelyek a lakásrezsi-támogatási rendszer felülvizsgálatáról szólnak, okafogyottnak tartja őket. Támogatta viszont a Kutya Párt módosítóját a közösségi költségvetésről és külön szavazás lesz majd egy másik javaslatról is a témában. Akárcsak kettő fideszes módosítóról a Fővárosi Szolidaritási Alap támogatási szerződéseiről.