szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az orvosi kamara szerint az uniós alapjogi charta és a magyar Alaptörvény is kimondja, hogy a munkavállalóknak joguk van a fizetett szabadsághoz.

Több ezer orvosnak és ápolónak ragadtak be a szabadságaik, amelyeket a munkaerőhiány miatt nem adtak ki a munkáltatók. A Magyar Orvosi Kamarával (MOK) azt közölte Takács Péter egészségügyi államtitkár (képünkön), hogy ezek a szabadságok elvesztek.

A MOK hétfőn azt írta, hogy nem fogadja el ezt az álláspontot, és arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Unió Alapjogi Chartája deklarálja a munkavállalók éves fizetett szabadsághoz való jogát. Emellett az Alaptörvény XVII. cikke is kimondja, hogy minden munkavállalónak joga van a napi és heti pihenőidőhöz, valamint az éves fizetett szabadsághoz.

A közleményükben arra is felhívták a figyelmet, hogy az Európai Unió Bírósága az egyik ítéletében kimondta, hogy az a gyakorlat, amely alapján a munkavállaló egész egyszerűen elveszti a tárgyévben ki nem adott szabadságát, uniós jogba ütközik. A hazai jogszabályok vonatkozó rendelkezéseit márpedig az Európai Unió jogrendjével összhangban kell értelmezni.

A kamara azt kéri, hogy az államtitkár vizsgálja felül az álláspontját és gondoskodjon az egészségügyi dolgozók felgyülemlett szabadságának kiadásáról azzal, hogy a munkáltatói jogkörgyakorlókat felszólítja a mielőbbi intézkedésre. Amennyiben jogértelmezésük szerint nem áll fenn ennek jogszerű lehetősége, akkor még a tavaszi ülésszakban korrigálják ezt a jogalkotási hibát.

Álmos Péter MOK-elnök: Óriási bajban van az alapellátás

Budapesten is átalakult a háziorvosi ügyeleti ellátás október elsejével. Vidéken már másfél éve működik az új rendszer, az eddigi tapasztalatokról és arról, hogy miért lett volna jobb elhalasztani az átállást, Álmos Pétert, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnökét kérdeztük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!