Lánczi Tamás hivatala jelentést írt a USAID-pénzekről
Tizenhét oldalon keresztül magyarázzák, nem tudni, mekkora összegekről van szó, de biztosak abban, hogy több dollár jutott a hazai civileknek, mint amennyit bevallanak. Igaz, erre a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak semmi bizonyítéka nincs.
„A sajtóból megismert, valamint a saját kutatásai során feltárt információk” alapján közölt jelentést (pdf) a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal arról, hogyan érkeztek az amerikai USAID-pénzek Magyarországra. A dokumentum nem győzi hangsúlyozni, hogy a pénzek „rendkívül bonyolult, többlépcsős, szerteágazó finanszírozási rendszerben” mozogtak, amelyben magántőkealapok kaptak szerepet.
Láncziék szerint ennek az az oka, hogy a valós forrást és célt akarta elrejteni az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (United States Agency for International Development – USAID), a pénz pedig az uniós támogatásokkal is összefolyt.
A jelentés szerint az összesen több tízmilliárd dolláros összegből nemcsak „a hálózathoz kötődő politikai nyomásgyakorló aktivistacsoportok és médiavállalatok”, hanem terrorszervezetek is részesülhettek, tehát „az a narratíva, amely az ügynökséget humanitárius szervezetként állítja be, egyértelműen hamis”.
Kiemelt figyelmet kap a dokumentumban a 2021-ben indult Közép-Európa-program (CEP), amelyben értékelésük szerint „azon dolgoztak, hogy destabilizálják a térségben azokat az országokat, amelyek kormánya az amerikai mélyállam megítélése szerint nem az amerikai érdekeknek megfelelően alakítja politikáját”, emellett a kormánypártok lejáratása volt a cél.
Leginkább Lengyelország, Magyarország és Bulgária részesülhetett USAID-támogatásokban a dokumentumban írtak szerint, mert az Egyesült Államok ezt a térséget tartja a világ leggyorsabban autokratizálódó régiójának. Bár a jelentés kritikusan fogalmaz, azt elismerik, hogy a folyamat nem a jelenlegi kormánypártok színre lépésével indult, mert a USAID „már a rendszerváltozás idején demokráciaexportot végzett Magyarországon és a környező országokban”.
Mint írják, a program névleges célja az volt, hogy segítse az amerikai kormányzat azon erőfeszítéseit, amelyek ellensúlyozhatják a „rosszindulatú külföldi befolyást” a térségben. Ugyanakkor Lánczi hivatala hozzáteszi: „Ha az Egyesült Államok kormányzata valóban ezt akarta volna elérni, akkor nem a magyarországi politikai nyomásgyakorlók rejtett módon finanszírozott hálózatát használja fel, hanem a katonai szövetségi rendszeren belül és a diplomáciai kapcsolatokon keresztül tesz lépéseket”.
A USAID négy fejezetre osztotta tevékenységét, a jelentés megfogalmazása szerint ezekre:
a politikai nyomásgyakorló szervezetek kapacitásainak növelése,
a „független média” erősítése,
a jogállamisági és antikorrupciós jogőrképességek fejlesztése és
a választási, illetve politikai folyamatokban való részvétel fokozása.
Előbbi kettőre 10-10 millió, utóbbiakra 7,5-7,5 millió dollár juthatott, Magyarország és Lengyelország pedig a Szuverenitásvédelmi Hivatal nyomozása szerint kiemelt célpont volt ezekben. Magyarország 2022 és 2024 között kilencmillió dollárt kaphatott.
A jelentés kapcsolatot fedezett fel a Soros György-féle Nyílt Társadalom Alapítvány és a USAID között, a civilek politikai szerepvállalásának elősegítésében ugyanis az a National Democratic Institute kapott koordinátori szerepet, amelynek finanszírozásában Sorosék is részt vesznek.
A dokumentum végén hazai civil szervezeteket és szerkesztőségeket említ a jelentés, arra jutottak, hogy az elmúlt években amerikai támogatás érkezett Az Emberség Erejével Cum Virtute Humanitatis Alapítványhoz, a Magyar Helsinki Bizottsághoz, az Ökotárshoz, a Mérték Médiaelemző Műhelyhez, a DemNet Alapítványhoz, a Civil Kollégium Alapítványhoz, az Amnesty International Magyarországhoz és a Társaság a Szabadságjogokért-hoz is. Megjegyzik azt is: e szervezetek közül többen együttműködtek a Fővárosi Önkormányzattal, ezért oda is juthatott amerikai pénz.
A sajtótermékek közül többek között az Átlátszó, a Direkt36, a 444.hu, a Szabad Európa és a Telex került fel Lánczi Tamás listájára. Miután leírták, nem ismert, mekkora összeget kaphattak, idézték a 444 kiadójának, a Magyar Jeti Zrt.-nek a költségvetését, amely szerint a működés 2-4 százalékát adta a támogatás. Ezek után a Szuverenitásvédelmi Hivatal minden hivatkozás nélkül kijelenti, hogy „a 444 gazdálkodását behatóan ismerve ez bizonyíthatóan nem igaz”.
Miközben Orbánék jogi lépésekre készülnek a független médiával és a civilekkel szemben, és ünneplik az USAID bedarálását, a német sajtó újabb nyomokra bukkant arról, a magyar kormány által támogatott szervezetek hogyan terjesztik az orosz propagandát.
Fontos volna a változás, mert aggasztó állapotban vannak a gyerekek, ezért a Bethesda Kórház szakemberei közös, családi képernyőcsökkentési programot dolgoztak ki. Nagy Péter gyerekpszichiáterrel beszélgettünk.