szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök interjút adott az Ötnek, ahol Hont András kérdezte. Rogán Antal, az orosz-ukrán háború, Donald Trump és Magyar Péter is szóba került.

A meghirdetett hétórai kezdéshez képest jelentős csúszással indult az interjú, aminek az oka renderelési probléma volt, de háromnegyed óra alatt sikerült úrrá lenni a helyzeten, így kezdetét vehette a műsor.

Orbán Viktor: komoly kihívás a Tisza Párt – Hont vs. Orbán

A magyar gazdaság állapotáról, Matolcsy Györgyről, Tiborcz Istvánról, Mészáros Lőrincről, Magyar Péterről, a Tisza által a Fidesz számára jelentett kihívásról, a Donald Trumphoz fűződő viszonyáról, valamint a poloskázásról is beszélt Orbán Viktor Hont Andrásnak az ÖT YouTube-csatornáján adott interjúban. Szerkesztő: Gavra Gábor, Tóth-Szente Lili, Nagy Mátyás, Nagy-Bato Jonatán Az ÖT 2020 óta a szabad vélemények ütközőtere.

Az első téma Rogán Antal szankciós listával kapcsolatos kalandja volt. Orbán itt elmondta, hogy Rogán a demokraták politikai bosszúja miatt került fel a listára és azért került le onnan, mert az új republikánus kormányzat szerint ez nem volt fair. Amikor Hont András megkérdezte, hogy de milyen árat kértek ezért Washingtonban, arra Orbán rávágta, hogy ő nem fizet, az biztos.

A Trump által bejelentett vámok a magyar gazdaság számára is igen hátrányosak. Hont megkérdezte, hogy milyen előnye származik a magyaroknak abból, hogy a miniszterelnökük jóban van az amerikai elnökkel. A Donald Trumphoz fűződő kapcsolatától Orbán Viktor azt várja, hogy valamilyen kompenzációt el lehet majd érni. Ez az eredmény fél éven belül lesz látható.

Háború

Az orosz-ukrán háború témájára áttérve Orbán gyorsan kijelentette, hogy a nyugati világ elvesztette a háborút, kivéve Donald Trumpot, aki eleve nem akart belevágni. A vereség a tengeren túlon a demokrata-kormányzat veresége, nem Trumpé. Érdekes volt Orbán elszólása, miszerint a visszatérő Trump „békét teremt, illetve kihúzza az országát a konfliktusból”.

Hont megkérdezte a miniszterelnököt, hogy mi a véleménye arról, hogy ő szorgalmazta még annak idején az elsők között a közös európai véderő koncepcióját, ám most úgy tűnik, hogy kihagyják belőle. Orbán szerint azonban nem erről van szó. Magyarországot a tettre készek koalíciójából hagyták ki, ahova ő akkor sem menne, ha hívnák, viszont a közös európai hadseregről egy teljesen másik diskurzus zajlik, amelynek Magyarország az egyik motorja.

Amikor Hont felhozta, hogy Magyarország 2022-ben még támogatta Ukrajna uniós tagjelölti státuszát, Orbán erre azzal válaszolt, hogy ez azért volt, mert akkor még a háborút ezzel meg lehetett volna előzni. Majd folytatta, hogy akkor még Ukrajnának ismertek voltak a keleti határai, volt szuverenitása, ám ez mára a háborúval megszűnt. A probléma ugyanakkor ezzel az, hogy Szijjártó Péter ezt a nyilatkozatot 2022. március elsején tette, amikor már öt napja tartott a háború.

Téma volt természetesen a tiszás Kollár Kinga Ep-képviselő felszólalása is, Hont pedig itt párhuzamot látott a Fidesz 2006 utáni nyilatkozataival. Orbán azzal próbálta elhárítani ezt a párhuzamot, hogy a Fidesz annak idején nem az uniós források befagyasztását követelte, hanem arra szólította föl Brüsszelt, hogy ne nyújtsanak segítséget Gyurcsányéknak a költségvetés manipulálásához.

Ha azonban már a 2006-os párhuzamoknál tartunk, a miniszterelnök inkább látott kapcsolatot az őszödi beszéd és Kollár felszólalása között.

Orbán-rendszer és a támadhatatlanság

A van-e Orbán rendszer kérdésre a miniszterelnök azzal reagált, hogy szerinte túlzás volna ezt egyetlen személy nevéhez kötni, ugyanakkor azzal ő is egyetértett, hogy 2010 után egy a korábbitól eltérő rendszer vette kezdetét. Azt sem érzi, hogy túl sok minden múlna rajta, Orbán egyenesen kijelentette, hogy ha őt elütné a villamos, akkor a kormányzati rendszer ugyanúgy működne tovább, mint ahogy vele tette.

Természetesen szó volt Mészáros Lőrinc és Tiborcz István meggazdagodásáról is. Orbán szerint Mészáros és Tiborcz országos ismertsége egy politikai támadás eredménye, hiszen rajtuk kívül sokan mások is nagy karriert futottak be. Orbán kijelentette, hogy ilyen ügyekben ő támadhatatlan, így azokat az embereket kell kikezdeni, akik hozzá közel állnak. „2002-ben Simicska Lajost és az édesapámat támadták, most meg Mészáros Lőrincet és a vejemet. Ez a demokrácia következménye” – jelentette ki a miniszterelnök.

A Matolcsy György és körével kapcsolatos kérdésre Orbán elmondta, hogy nem tudjuk, hogy van-e kapcsolat Matolcsy György jegybankelnöki megbízatása és Matolcsy Ádám meggazdagodása között. Hogy hatalmas mennyiségű vagyon került ki a magyar állam kezei közül, azt az egyik szereplő (Matolcsy) cáfolja, míg a másik (Állami Számvevőszék) állítja. Kell egy transzparens vizsgálat hozzá. Ugyanakkor azt Orbán is elismerte, hogy az embereket joggal háborítják fel a Matolcsy Ádám garázsában sorakozó sportkocsik.

Hogy kinek van igaza a jegybankelnök és az ÁSZ vitájában, azt egy gyors és alapos vizsgálat tudja majd feltárni. Ettől Orbán szerint teljesen független, hogy mi van az elnök egyik fiával. Amikor Hont megkérdezte, hogy ez az ügy miért most derült ki, arra Orbán úgy válaszolt, hogy nem tudja, mivel az ÁSZ egy független szervezet.

Pride, Soros és poloskázás

Felmerült az is, hogy miért 15 év múlva derül ki, hogy a kormánynak gondja van a Pride-dal, vagy hogy baj van a drogokkal. Orbán szerint azért, mert most van hozzá erejük, hiszen korábban az unióval és az Egyesült Államokkal kellett volna szembeszállni, amit a magyar kormány nem tehetett meg. A helyzet azonban megváltozott, hiszen az amerikai nagykövet már nem vesz részt a Pride-on. Az ebben az ügyben való cselekvés külső tényezőktől függ, korábban megnyerhetetlennek tartotta a küzdelmet, most azonban szerinte bele lehet vágni.

Miért most került elő az állampolgár törvény – kérdezte Hont. Ezt is az amerikai politikában beállt változáshoz köti Orbán Viktor, ugyanis egy hipotetikus amerikai-magyar állampolgár esetét hozta fel csípőből és el is mondta, hogy korábban Washington nem nyelte volna le, ha egy ilyen embert megfosztanak a magyar állampolgárságától. Most azonban ebben az ügyben is lépni lehet. Hont kérdésére Orbán megerősítette, hogy Soros György is belefér ebbe a kategóriába.

Orbánt nem lepte meg, hogy Magyar Péter politikai pályára lépett, az lepte meg, ahogyan történt. Orbán elmondta, hogy nem hitte volna, hogy Magyarországon túl lehet élni azt, ha valaki lehallgatja a saját feleségét. Ezért is szokta poloskának nevezni a „szóban forgó úriembert”. Orbán itt arról is beszélt, hogy a március 15-i poloskázó beszédében is Magyarra gondolt, azt a tényt pedig, hogy többesszámban használta a kifejezést, azzal próbálta elütni, hogy a tiszásoknál divatja van egymás lehallgatásának.

A Tiszát Orbán egy baloldali oligarchák által, valamint külföldről finanszírozott projektnek tekinti, így nem is úgy gondol rá, mint egy magyar pártra, hanem brüsszeli pártként tartja számon. A szuverenitásvédelem számára nagyon komoly kihívást jelent ez az elkövetkezendő időszakban – jelentette ki Orbán.

Ugyanakkor a miniszterelnök azt is elmondta, hogy nem gondolkodnak a román példában, amennyiben a Tisza betartja a magyar jogszabályokat, nem kell félnie attól, hogy kizárják a választásokból. A párt komolyan veendő kihívást jelent – tette hozzá Orbán.

Ezek után Orbán arról beszélt, hogy a 2022-es ellenzéki összefogással tartja egy fajsúlyúnak a Tiszát és ezt a miniszterelnök nem lekicsinylően mondta. 2021 őszén még vezettek is a Fidesszel szemben, aztán nagyon megverték őket, de egy komoly erő volt.

Az eldurvuló közbeszéd, mint örök slágertéma is előkerült, a kormány és a Fidesz felelősségét firtató kérdésre Orbán elmondta, hogy bárki, aki azt mondaná, hogy neki semmilyen felelőssége nincs ebben, az nem mondana igazat, hiszen egy csónakban ülünk”. Ezután viszont hozzátette, hogy ők azonban többet tettek érte, hogy ez ne így legyen, mint bárki más.

Ezt a miniszterelnök azzal próbálta indokolni, hogy mindig higgadtan, nyugodtan beszélni. Hont közbevetésére, hogy néha meg kiteszik a politikai ellenfeleik arcképét egy-egy plakátra, Orbán kijelentette, hogy ezzel együtt is egy higadt, nyugodt, polgári, nemzeti, kereszténydemokrata politikai erőt képviselnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!