szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az továbbra sem világos, miért nem maradhatott mindez a NEAK rendszerén belül.

39,5 milliárd forintot utalt a Belügyminisztérium a Batthyány-Strattmann László Alapítvány a Gyógyításért (BSLAGY) nevű szervezetnek – írja a Magyar Hang.

Az állam által létrehozott alapítvány közhasznúként működik, és egyedi kérelmeket elbírálva dönt arról, ki mekkora összegű támogatást kaphat egészségügyi ellátáshoz. A közhasznú jelleget erősítheti, hogy az adó egy százalékok felajánlását, hazai és külföldi magánszemélyek és vállalatok adományait is várják.

Az igénylőknek a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) online felületén keresztül kell benyújtaniuk egyedi támogatási kérelmüket, amit aztán a NEAK automatikusan továbbít az alapítványnak. Egy tavaly őszi szakmai konferencián Bidló Judit, a Belügyminisztérium helyettes-államtitkára arról beszélt, hogy a kérelmek úgynevezett felmenő rendszerben és fokozatosan kerülnek az alapítványhoz. A folyamatban lévő kezelések és azon kérelmek, amelyekben olyan gyógyszer szerepel, aminek már van valamilyen hazai támogatása, vagyis van valamilyen ármegállapodás a szer forgalmazójával, azok maradnak a NEAK döntési kompetenciájában.

Az azonban nem világos, a feladat ellátásához miért volt szükség egy alapítvány létrehozására, és miért nem maradhatott mindez a NEAK rendszerén belül. A (BSLAGY) szerint „ez mindenkinek könnyítés, hiszen sok esetben a beteg nem tudja pontosan, hogy kinek az illetékességébe tartozik az adott kérelem”. A szervezet kuratóriuma arról is tájékoztatta a Népszavát, hogy április elejéig mintegy 1100 kérelem érkezett be hozzájuk.

Annyi biztos, hogy a támogatási kérelmek benyújtása igencsak körülményes. A betegeknek vagy orvosuknak gyakorlatilag minden, a kezelésükhöz szükséges adatot továbbítaniuk kell, így

  • az igényelt gyógyszer vagy eszköz részletes bemutatásától kezdve,
  • az orvosi pecsétszámon és e-mail-címen át,
  • a három hónapnál nem régebbi kórtörténet,
  • és a leletek másolatáig.

Ahogy arról korábban a HVG írt már, eddig a NEAK Egyedi Méltányossági Főosztálya bírálta el az évi akár 18-20 ezer kérelmet, és külön társadalmi etikai bizottság is segítette bizonyos esetekben a döntést. Így naponta több mint száz kérelem érkezett a gyógyszerek és terápiák egyedi méltányosságban való engedélyezésére. Ahogy a témában jártas szakemberek kiszámolták, egyetlen egyedi méltányosság elbírálására mindössze pár perce volt egy munkatársnak, aki így nem biztos, hogy kellően alapos szakmai munkát tudott végezni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!