szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Vajon ki az, akinek Ukrajna fontosabb, mint Magyarország?

Magyar Péterről, a Harcosok Klubjáról és a főváros csődközeli helyzetéről is érdeklődött olvasónknál kedden az Amarone Kft. nevében telefonáló közvélemény-kutató operátor. Ennek a cégnek az egyik divíziója (volt) az a Call Express, amely a Novák Katalin és Varga Judit lemondását megelőző napokban arról folytatott telelefonos közvélemény-kutatást, hogy le kellene-e mondania az államfőnek a kegyelmi botrányt követően. Azután pedig az Amarone a saját nevében kérdezgette a polgárokat arról, hogy mit gondolnak a melegjogokat érintő szigorításokról. Ezekben a kutatásokban tehát visszaköszön, hogy a Fidesz számára lényeges, a kormányzati kommunikáció által fontossá emelt témák közmegítélését mérik.

Tavaly márciusban kollégánk be is jutott a kutatóintézet debreceni központjába, erről szóló riportunkat itt olvashatják:

Bejutottunk a call centerbe, ahol a Fidesznek fontos ügyeket mérik

Miután olvasónktól nemrég telefonon kérdezte egy közvélemény-kutató, hogy mi a véleménye a kegyelembotrányról, elindultunk felgöngyölíteni, kik lehetnek azok, akik a döntések előtt segítenek a kormányzatnak megismerni a választópolgárok aktuális hangulatát.

Ezúttal a kutatóintézet elsőként arról érdeklődött, hogy Magyarország helyzete a válaszadó szerint hogyan fog változni az utóbbi időben, ezt követően pedig a kurrens politika szereplőinek értékelésére kérték olvasónkat: Donald Trumpot, Magyar Pétert, Manfred Webert, Ukrajnát, Orbán Viktort, a Harcosok Klubját, Karácsony Gergelyt, Volodimir Zelenszkijt kellett osztályozni.

Azt is megkérdezték, mint mindig ilyenkor, hogy kire adta a voksát a telefonos válaszadó.

Ezután érkeztek az olyan, időnként manipulatívnak ható kérdéssorok, mint például hogy milyen kormányfőre van szüksége az országnak, akinek Magyarország az első, vagy akinek Ukrajna? Magyar Péter vagy Orbán Viktor? Csatlakozzon-e Ukrajna az EU-hoz?

Magyarországnak és az EU-nak fegyverkeznie kell, vagy a békére koncentrálnia? – hangzott az ártatlannak tűnő, ám mégis a kormányzati narratívát visszaadó kérdés ezután –, illetve szigorúan fel kell-e lépni az ukrán kémkedéssel szemben? Brüsszel is hibás abban, hogy a háború még mindig tart? – kérdezték olvasónktól.

Ezután jött a „Magyar vagy Orbán”-kérdéssor, melyikükre jellemzők a következő jelzők: „tapasztalt”, „korrupt”, „egy közülünk”, „kiállna Ukrajna mellett”, „forrófejű, hirtelen haragú”, „kiállna Magyarország érdekeiért”. Olvasónk azt mondja, úgy érezte, ennél a kérdéssornál az volt a cél, hogy a kormánypropaganda által Magyar Péterre vonatkoztatott negatív jelzőket erősítsék úgy, hogy a jelenlegi miniszterelnökről a pozitív jelzők jussanak célba.

„Végül arról érdeklődtek, hogy hallottam-e a főváros csődközeli helyzetéről, és szerintem kinek a hibája ez, Karácsony Gergely főpolgármesteré, vagy a kormányé” – meséli olvasónk.

Az ellehetetlenítési törvényről vagy Magyar Péter nagyváradi menetéről egyáltalán nem kérdezték olvasónkat, ami ugyancsak arra utal, hogy ezekben a közvélemény-kutatásokban elsősorban arra kíváncsiak, hogy a kormánypropaganda által kreált narratívák és az általuk sugallt összefüggések elég erősen rögzültek-e már a választók fejében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!