Tetszett a cikk?

Magyarországon a foglalkoztatottak arányát tekintve annyian dolgoznak, mint Dél-Európában. De az korántsem biztos, hogy a hazai statisztikák látókörébe mindazok belekerülnek, akiknek rendszeres munkajövedelmük van.

A magyarországihoz hasonló 55-57 százalékos foglalkoztatottsági ráta jellemzi az Európai Unió több déli országát, a 64 százalékos átlagot csak az északi országok 70 százalék feletti foglalkoztatottságával éri el az unió. A 2002-es adatokat ismertető táblázat szerint a magyarországi foglalkoztatottsági ráta 56,2 százalék volt (ez azóta már magasabb, elérte az 57 százalékot). Görögországban 56,9, Olaszországban 55,4 százalékos volt a foglalkoztatottság, Spanyolországban pedig 58,4 százalék.



Az északabbra fekvő országokban a munkavállalási korú népesség jóval nagyobb hányada dolgozott, így például Dániában 76,4 százaléka, Hollandiában 74,5 százaléka, Svédországban 74 százaléka. Az Egyesült Királyságban is igen magas, 71,5 százalékos volt a foglalkoztatottsági mutató. Az Európai Unió átlaga körüli foglalkoztatottsági szint jellemezte 62,9 százalékkal Franciaországot, illetve 65,4 százalékkal Németországot.



A közölt táblázat szerint a déli országok közül Portugália különleges helyet foglalt el a 68,6 százalékos foglalkoztatottsági és 5,1 százalékos munkanélküliségi rátájával. A többi déli országban ugyanis nem csupán a foglalkoztatottsági szint alacsonyabb jóval a közösségi átlagnál, de a munkanélküliségi ráta is számottevően magasabb, mint a 7,7 százalékos uniós átlag. Így például Spanyolországban 11 százalékos, Görögországban 10 százalékos, Olaszországban pedig 9 százalékos a munkanélküliségi mutató.



A magas szintű foglalkoztatottságot és az alacsony munkanélküliséget Hollandia érte el, ahol a 74,5 százalékos foglalkoztatottsághoz 2,7 százalékos munkanélküliségi ráta párosult a bemutatott évben. Ausztriában is igen kedvező volt ez a két mutató a táblázat szerint: 68,2 százalékos a foglalkoztatottság, és 4,3 százalékos a munkanélküliség. Írország is az átlagot javította: a 65 százalékos foglalkoztatottsághoz 4,4 százalékos munkanélküliség járult. Dániában a két ráta 76,4 százalék, illetve 4,5 százalék. Az Egyesült Királyságban is viszonylag alacsony a munkanélküliség: a 71,5 százalékos foglalkoztatottsághoz 5,1 százalékos munkanélküliségi ráta párosul.



Ezek a munkanélküliségi ráták jobbak, mint a 2002-es magyarországi 5,8 százalék (a mai ennél jobb 5,5 százalék). Az EU átlagát jelentő 2002-es 7,7 százalékhoz az említett magas munkanélküliségi déli országokon kívül szerepet játszott a táblázat szerint Finnország 9,1 százalékos, Franciaország 8,7 százalékos, illetve Németország 8,6 százalékos munkanélküliségi mutatója.



Magyarország „dél-európai” foglalkoztatási mutatói feltehetően csak korlátozottan tükrözik a valóságot, ugyanis a fekete és szürke alkalmazottak nagy száma jelentősen módosíthatná a statisztikákat. A már a szociális ellátórendszer látóköréből is kikerült alkalmi munkavállalók pedig még tovább színesíthetnék a képet. (hvg.hu)
Hat gól esett az Aston Villa–Liverpoolon, de ebből kettőt elvettek les miatt

Hat gól esett az Aston Villa–Liverpoolon, de ebből kettőt elvettek les miatt

Trumpnak terve, Európának ereje és bátorsága nincs az ukrajnai békéhez

Trumpnak terve, Európának ereje és bátorsága nincs az ukrajnai békéhez

Nyáron már foroghat a harmadik Dűne-film

Nyáron már foroghat a harmadik Dűne-film

Nem kell tölteni vagy cserélni: ez az új radioaktív gyémántakkumulátor több ezer évig bírja

Nem kell tölteni vagy cserélni: ez az új radioaktív gyémántakkumulátor több ezer évig bírja