Tetszett a cikk?

Catherine Hakim, a London School of Economics szociológia professzora nemrégiben zárta le azt a kiterjedt kutatást, amelynek során 3700 embert kérdeztek meg Britanniában és Spanyolországban munkavállalási preferenciáiról. Az eredmények magát az Európai Bizottságot is meglepték.

Hakim szerint az elmúlt húsz évben a társadalmi és gazdasági körülmények teljesen megváltoztak, továbbá a nők számára a történelem során először lehetőség nyílt valódi választásra életük megtervezésében. A modern társadalmakban három alapvető munkavállalói preferencia különböztethető meg: A nők kisebbsége (nem egészen harmada) munkaközpontú, ugyanennyien otthonközpontúak és a többség valahol a kettő között áll. Ők azok, akik mindkét világból a legtöbbet akarják kihozni, azaz kombinálni akarják a családi elfoglaltságokat és a munkát. Ez azt jelenti, hogy ők sohasem fognak elsőbbséget adni a fizetésért végzett munkának. Mivel ahhoz, hogy valaki feljusson a legmagasabb pozíciókba, a munkát kell preferálnia, így azok a nők, akik a két világ között egyensúlyoznak, aligha fognak feljutni a csúcsra. Ezért van, hogy a vezetői munkakörökben a létszám 2:1 a férfiak javára, s a jövőben sem várható ennek javulása az igazság és esélyegyenlőség nevében.

Pedig többek között ezt szerette volna elérni az Európai Bizottság, arra hivatkozva, hogy meg kell szüntetni a nemi diszkriminációt. Hakim azonban kutatásaira alapozva ezt képtelenségnek tartja. „Természetesen ki lehet ilyesmit kényszeríteni adminisztratív eszközökkel, de ha az emberek szabad döntésére bízzuk e pozíciók betöltését, akkor a fele-fele arány nem tekinthető reális célnak” – szögezte le a professzornő a Fast Company című lapnak adott interjúban.

A korábbi felmérések – Hakim szerint – nem feltétlenül tükrözték híven a nők karrierhez fűződő attitűdjét, mert a kérdéseket sem jól tették fel. Ha ugyanis arra kértek választ a nőktől, hogy „helyesnek tartják-e, ha az anyák dolgoznak”, vagy „egyetért-e azzal, hogy a nők dolgozni mennek”, akkor szinte mindig helyeslést rögzíthettek. De ha ugyanezeket a nőket a személyes döntésükről faggatták volna, akkor a leggyakrabban a következő válaszokat jegyezhették volna fel: „Én történetesen nem mennék dolgozni. Inkább főállású anya szeretnék lenni. Szeretném a gyermekemnek megadni a legjobbat.” Ezért nem szabad összekeverni a személyes preferenciákat és a közvélekedést, mert ez a hibás következtetések legfőbb forrása.

A férfiaknak valamivel kevesebb mint a fele igyekszik valamifajta egyensúlyt fenntartani a munka és a család között. De a többségük (55 százalék) mégis munkaközpontú. Ez aztán átfordul egy sztereotípiába, mely szerint az összes férfi a karrierjének megszállottja. Érdekes módon a felmérés tapasztalatai arra mutatnak, hogy a melegek kevésbé osztják a kemény munka életet nemesítő koncepcióját. Ha párban élnek és automatikusan két fizetésből gazdálkodhatnak, sokkal nagyobb szabadságuk van annak eldöntésére, hogy mennyi időt és energiát fektetnek a munkába, mint például a klasszikus szerepet vállaló nőknek.

A férfiak esetében nyilvánvaló, hogy többségük, ha meg kíván felelni a széles körben elfogadott társadalmi mintáknak, nem képes egyensúlyt tartani a munka és a család között. Ezt a luxust nem adják meg nekik a munkaadóik. Nem számíthatnak arra, hogy elnézik nekik, ha a munkaidő végén feladataikat félbe hagyva azonnal távoznak, vagy otthon maradnak, ha beteg a gyerek. A nőknek általában mindezt szabad. Ugyanakkor a tapasztalatok szerint nem eredményes a nemeket pozitív diszkriminációval megkülönböztető foglalkoztatási gyakorlat. A kis puha engedmények ugyanis előbb-utóbb szerzett joggá keményednek.

Ha valaki komolyan megtervezi a karrierjét, akkor meg kell határoznia, hogy abban milyen súlya van a magánéletnek, a családi életnek, a közösségi életnek és persze a munkának. Az a jó – állítja Hakim –, ha a munka és a rajta kívüli dolgok azonos súllyal szerepelnek. A kulcstényezők nem az előre megtervezhető munka, hanem az előre nem látott határidők, a krízispontok, amelyek azonnali cselekvést követelnek. Ha valaki megteszi, amit kell, akkor ő lesz az az ember, aki az uborkafa megmászásban előnybe kerül. S ennek nincs köze hozzá, hogy az illető nő vagy férfi. Azaz a karrierépítésnek Európában (Hakim tapasztalatai szerint) ma nincsenek szexista alapjai. Ugyanakkor minél magasabb pozícióba jut valaki, a munkaköre annál inkább bekebelezi. És erre nem lehet válasz – amit pedig nem egyszer hallani –, hogy a munkakört betöltők maguk formázhatják csak újra tevékenységüket, s az efféle dolgok a nőknek különösen könnyen mennek.

A kutatások azt igazolják, hogy a részmunkaidős és a teljes munkaidős alkalmazottakat az különbözteti meg egymástól, hogy az egyik csak abban az időben foglalkozik a munkahelyi problémák megoldásával, amíg a hivatali idő tart, a másik pedig huszonnégy órán keresztül töri a fejét a feladatokon. Ez a kreativitásnak és a megoldóképességnek egy olyan magasabb szintjét jelenti, amivel nem versenyezhetnek azok, akiknek megoszlik a figyelmük. S bár a nők problémamegoldó képessége általában kitűnő, de figyelmük többnyire megosztott, s nem csak intellektuális kérdésekre vagy menedzsment-problémákra irányul. Ez pedig a pozícióért folytatott versenyben vesztésre ítéli őket.

Sokan – Hakim szerint eléggé vitathatóan – úgy vélik, hogy fiziológiai különbségek is közrejátszanak a férfiak sikeresebb karrierépítésében. A tesztoszteron nevű hormon a presztízs, az elismertség, a pénz, a dicsőség, a hatalom és a státus hajszolására kényszeríti a férfiakat. Eközben a nők a privát szférájukban találják meg az elismerést, s az otthonuk rendben tartása, a gyermekek nevelése sokkal fontosabb számukra, semmint a siker kergetése. Ez csak akkor változik némiképpen, amikor a gyerekek felnőnek, s a nők szabaddá váló energiáikat a munkába ölik.

Catherine Hakim professzor végül megállapítja, hogy érdekes megfigyelni azokat a férfiakat, akiknek a felesége jól fizető állásban van. Szinte kinyílik számukra a világ, s olyan önmegvalósító akciókba kezdenek, amelyekre a hagyományos férfias karrierutakon még csak gondolni sem mertek. Felfedezik művészeti ambícióikat, egyre többet foglalkoznak a hobbijukkal. Sőt, sokan feladják állásukat, s „férfihoz méltóan” önálló vállalkozásba kezdenek.
Óriási baki: idő előtt kiderült a TV2 Házasság első látásra című műsor végeredménye

Óriási baki: idő előtt kiderült a TV2 Házasság első látásra című műsor végeredménye

Az évtized legkomolyabb havazása sújthatja az Egyesült Államokat, hét államban hirdettek szükségállapotot

Az évtized legkomolyabb havazása sújthatja az Egyesült Államokat, hét államban hirdettek szükségállapotot

Az osztrák államfő az FPÖ elnökével egyeztet hétfőn a kormányalakítási lehetőségekről

Az osztrák államfő az FPÖ elnökével egyeztet hétfőn a kormányalakítási lehetőségekről

Ezekkel a számokkal lehetett tarolni a hatos lottón

Ezekkel a számokkal lehetett tarolni a hatos lottón