Több tízezer munkavállaló maradhat érdekképviselet nélkül, mivel a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény tervezett módosítása a szakszervezetek reprezentativitását a tagok létszámához kötné – közölte a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke.
"Időben szólunk, hogy amire a kormány készül az nem a társadalmi konszenzus, (...) sokkal inkább a kiszorítás irányába hat" – mondta Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke. Szerinte a kormány szándéka elfogadhatatlan, mert nem a szakszervezetek társadalomba ágyazottságát méri, hanem annak taglétszámát. Ugyanakkor diszkriminatív is, mivel csak a közalkalmazottakra vonatkozik.
Magyarországon igen alacsony, mindössze 30 százalékos a szakszervezeti részvétel valamint az érdekképviseleti szervezettség is gyengébb mint külföldön. Több kisebb szakszervezet működik, amelyek ellehetetlenülnének akkor, ha bevezetésre kerülne a 10 százalékos taglétszám – mondta. Példaként említette, hogy ez olyan, mintha 10 millió lakos esetén egy pártnak a parlamentbe jutáshoz minimum 1 millió állampolgár támogatására lenne szüksége.
Kerpen Gábor szerint az alacsony taglétszámnak több oka van. A dolgozók egy része kevés béréből nem tudja fedezni a tagdíjat, többen pedig attól tartank, hogy ha belépnek egy szakszervezetbe akkor veszélybe kerülhet a munkahelyük. A módosítással a kormány direkt nyomást gyakorolna a dolgozókra, mivel így közvetve meghatározná, hogy melyik szakszervezetet válasszák, ami teljességgel ellentmond a plurális demokrácia elvének – tette hozzá. (MTI)