Tetszett a cikk?

Az idei az első nyolc hónapban a bruttó nominális átlagkereset 8 százalékkal, a nettó átlagkereset 7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, ami a fogyasztóiár-index 7,1 százalékos növekedése mellett 0,1 százalékos reálkereset csökkenést jelent – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az idén az első hét hónapban a bruttó nominális átlagkereset 8,6 százalékkal, a nettó 7,3 százalékkal, a reálkereset pedig 0,2 százalékkal volt magasabb mint egy évvel korábban. A legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók száma a nemzetgazdaságban átlagosan 2 millió 789 ezer volt 2004 első nyolc hónapjában, ami 0,9 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a versenyszféra létszáma 1,5 százalékkal nőtt, a költségvetésé 1 százalékkal csökkent.



A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 2004. január-augusztusban 141400 forint volt, a versenyszférában dolgozók átlagosan 134500 forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók 158200 forintot kerestek. A bruttó nominális keresetek a versenyszférában 9,7 százalékkal, a költségvetési területen 5,3 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest.



A legmagasabb átlagkeresetű gazdasági ág, ágazat a pénzügyi tevékenység volt, 309200 forinttal. A legalacsonyabb átlagkeresetűek a textília-, textiláru-, illetve a bőrtermék-, lábbeligyártásban, a máshova nem sorolt feldolgozóiparban, a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátásban, továbbá a mezőgazdaságban és az építőiparban foglalkoztatottak voltak. A nettó átlagkereset nemzetgazdasági szinten 91500 forintnak felelt meg január-augusztusban – ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 68800, a szellemi foglalkozásúaké 118200 forint volt – 7 százalékkal nőtt a tavaly január-augusztusihoz képest.



A nemzetgazdasági szintű havi átlagos munkajövedelem 148500 forint (január-augusztusi középárfolyamon számítva 583 euró) volt, 8,9 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. A munkajövedelem kereseten felüli része 2004. január-augusztusban munkavállalónként átlagosan 4,8 százaléknak felelt meg. Az alkalmazotti létszám átlagot meghaladó növekedése volt megfigyelhető az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás, kereskedelem, javítás, építőipar, egyéb közösségi személyi szolgáltatás, szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás gazdasági ágakban.



A hagyományosan létszámvesztő bányászat és mezőgazdaság mellett a villamosenergia-, gáz-, gőz-, vízellátás nemzetgazdasági ágban, illetve a feldolgozóiparban csökkent jelentősebben a létszám 3,6, illetve 2,2 százalékkal. A feldolgozóiparon belül a gépipar létszáma ugyan átlagot meghaladóan, 3,1 százalékkal nőtt, ám ez nem ellensúlyozta a többi ágazat létszámvesztését. A költségvetés három fő területén: oktatás, egészségügy, közigazgatás 0,7-1,4 százalék közötti volt a létszámcsökkenés, azonban az egészségügyi ágon belül a humán-egészségügyi ellátást ennél nagyobb, 2,9 százalékos csökkenés jellemezte, míg a szociális ellátásban 1,8 százalékkal emelkedett a létszám. (KSH)
Kiderült, milyen hatással van az emberre az 5G

Kiderült, milyen hatással van az emberre az 5G

Donald Trump születésnapi katonai parádéja 45 millió dollárba kerülhet az amerikai adófizetőknek

Donald Trump születésnapi katonai parádéja 45 millió dollárba kerülhet az amerikai adófizetőknek

Mégis megegyezhet Bige László műtrágyás cége a befektetőivel, elkerülheti a csődöt

Mégis megegyezhet Bige László műtrágyás cége a befektetőivel, elkerülheti a csődöt

4iG-részvényekre cseréli a One-ban meglévő részesedését a magyar állam

4iG-részvényekre cseréli a One-ban meglévő részesedését a magyar állam