szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottságon belül is zavart okozott a új regionális politikai felelős, Danuta Hübner minapi kijelentése arról, hogy az Európai Uniónak segítenie kellene, hogy az európai cégek az unión belül keressenek lehetőségeket termelésük esetleges kihelyezésére, nem pedig a kontinensen kívül.

Hübner a La Tribune című francia gazdasági lapnak beszélt erről a hét elején, és kijelentései heves visszhangokat váltottak ki a francia kormányban, amelynek vezetője, Jean-Pierre Raffarin szóba is hozta a kérdést csütörtök késő esti találkozóján José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnökkel. Franciaországban belpolitikai ügy is lett a témából, miután az uniós alkotmányról idén tervezett népszavazás vitájában kulcskérdésnek tűnik, hogy meddig mehet el liberalizálásban az EU.

Az említett interjúban Hübner kijelentette, hogy hiba lenne mesterséges korlátokkal megállítani a kihelyezéseket, mert az a vállalatok versenyképességének rovására menne. Hozzátette: inkább – például költségcsökkentéssel – meg kell könnyíteni a cégek unión belüli költözködését, megelőzve ezzel, hogy vállalatok Indiában vagy Kínába keressenek kihelyezési lehetőséget.

Szavai ellen a jobboldali francia kormány több tagja tiltakozott. Pénteken például Michel Barnier külügyminiszter Lettországban tartózkodva kért magyarázatot Hübner gondolataira a bizottságtól, élesen bírálva azokat, mert velük szerinte az EU-biztos a munkahelyek unión belüli munkahely-áthelyezését sugallta. Egy másik miniszter, Claudie Haignerée szerint Hübner nézetei sem a brüsszeli bizottság, sem az unió érdekeit nem szolgálják. Raffarin Brüsszelben arra utalt, hogy Hübner szavai aggodalmat keltenek, mert azt sugallják, hogy sok munkahelynek nincs tartósságot biztosító gyökere, jövője bizonytalan.

A bizottság az elmúlt napokban több ízben kénytelen volt foglalkozni a témával, magyarázva Hübner kijelentéseit, míg Raffarin látogatásának végén Barroso már azt mondta a sajtónak, hogy általánosságban az unión belüli delokalizációt is problémának tartják, amelynek következményei a dolgozókat sújtják. Hozzátette, ha viszont egy cég mindenképpen költözni akar, akkor az európai szemmel gondolkodó bizottság természetesen azt részesíti előnyben, ha nem az unión kívülre, hanem egy másik tagországba költözik. A francia burkolt vádakra reagálva azt is leszögezte: „az igazi fenyegetést nem az jelenti, mint ahogy azt néhányan gondolják, hogy delokalizáció indul meg Franciaország vagy Németország felől egy-egy közép-európai ország felé”.

Hübner szóvivője azt bizonygatta: a lengyel biztos asszony soha nem mondta, hogy támogatná a vállalatok költözködését az unión belül. Hübner emellett ahhoz is ragaszkodik, hogy amennyiben ilyen lépés történik, annak szociálisan teljesen elfogadható körülmények között kell történnie – fűzte hozzá.

Danuta Hübner az interjúban említést tett arról, hogy 2013-ig meg kívánják hosszabbítani annak az uniós szabálynak a hatályát, amely előírja, hogy egy cég, ha regionális fejlesztési támogatást kap, öt évig nem változtathat termelésének helyszínén, illetve ha változtat, a pénzt vissza kell fizetnie, és újabb támogatást nem kaphat. A bizottságnak emellett az az álláspontja, hogy az unió versenyképességének javítása érdekében olyan körülményeket kell teremteni, amely az EU-t vonzóvá teszi a befektetések számára.

Péntekre mindazonáltal a Hübner-interjú hullámai csöndesedni látszottak. Barroso és Raffarin már egyaránt arról beszéltek, hogy az unión belüli átköltözések nem jelentenek fenyegetést a növekedésre és munkahelyteremtésre. A bizottság egy szóvivője szerint a testületnek megvannak az eszközei arra, hogy küzdjön a delokalizácó jelensége ellen. Hübner szóvivője pedig azt válaszolta a pénteken még mindig magyarázatot követelő Barnier-nak, hogy a magyarázatot előző nap megadták miniszterelnökének, keresse nála.

MTI Világ

Csalásellenes főigazgatót keres az Európai Bizottság

Nyílt pályázatot írt ki az Európai Bizottság a pénzügyi csalások elleni harccal foglalkozó uniós hivatal (OLAF) főigazgatói posztjának betöltésére - jelentette be szerdán a brüsszeli végrehajtó testület.

Elnöksége idejére megúszhatja az ítélethirdetést a pornósztárnak fizetett hallgatási pénz ügyében már elítélt Trump

Elnöksége idejére megúszhatja az ítélethirdetést a pornósztárnak fizetett hallgatási pénz ügyében már elítélt Trump

Idén őszre ígérték, hogy átadják Rákosrendezőt az arab beruházóknak, de várhatóan csak 2027-ben kezdődhet az építkezés

Idén őszre ígérték, hogy átadják Rákosrendezőt az arab beruházóknak, de várhatóan csak 2027-ben kezdődhet az építkezés

„A tévé nem arról fog szólni, ami megy rajta, hanem arról, aki nézi”

„A tévé nem arról fog szólni, ami megy rajta, hanem arról, aki nézi”

Hétfőig közlekedett volna a MÁV fénymozdonya, de szombaton elromlott

Hétfőig közlekedett volna a MÁV fénymozdonya, de szombaton elromlott