szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kedélyállapot hullámzásait és a stresszt le lehet győzni. Ehhez meg kell érteni a stressz természetét, amely magasabb szintű kívánságaink kielégítetlenségének eredménye. Ezért a menedzsereknek is tudniuk kell, hogy a beosztottjaik stresszes panaszait ők okozzák, ami a cégnek igen sokba kerül.

A stressz nem más, mint a megértés hiánya, ami képes kiváltani különböző lelki betegségeket az idegességtől egészen a depresszióig. A foglalkoztatottak közül a munkásokat, alacsonyabb beosztásokban dolgozókat, illetve a tulajdonosi osztály tagjait kevésbé éri stressz. A két végpont között lévőket, az úgynevezett fehérgalléros munkaerőt és a menedzseri pozíciókban lévőket annál több. Ők vannak a legjobban betáblázva, állandóan a munkahelyi határidőkkel küzdenek, és felelősséget viselnek. Aztán amikor jön a már várt stressz (azaz az élethelyzetük meg nem értése), akkor szenvednek.

Matthew Mills és Gordon MacKenzie a stresszről
  • Ha a munka és a magánélet egyensúlya megbomlik, a stressz rögtön megjelenik.
  • A stressz – amit helyénvalóbb volna feszültségnek nevezni – olyasmi, ami a gépekre inkább jellemző, mint az emberekre.
  • A stressz fiziológiai betegségek gyűjtőfogalma, amelyek annak következtében lépnek fel, hogy a magasabb rendű szociális kívánságaink nem találnak kielégítésre.
  • Az emberek boldogtalanná válnak, ha a kívánságaik kielégítetlenül maradnak.
  • A boldogtalanság oka nem egy kielégíthetetlenül magasra helyezett kívánság, hanem  megértés és ellentételezés kérdése.
  • Ennek következtében az olyan munkahelyeken, ahol rossz a kapcsolat a munkatársak között – orvosi ellenőrzések adatai alapján – tízszer olyan nagy a koszorúér-megbetegedések esélye, mint ott ahol kiegyensúlyozott hangulat uralkodik. Más felmérések pedig azt mutatják, hogy a főnök-beosztott viszony megromlása az elsődleges oka a munkahelyekről való kilépéseknek. Nem csoda ezek után az sem, hogy különböző felmérések (például a brit nemzeti egészségstatisztikai központ hosszútávú vizsgálatai) szerint a munkában való kielégületlenség és e helyzettel való elégedetlenség a legfőbb oka a lógásnak, és a felesleges távolmaradásoknak. Vizsgálatok arra is rámutattak, hogy a lógás 70-80 százaléka a stresszre vezethető vissza. A munkások többsége amiatt kínlódik, mert azt érzi, hogy nem tarthatja meg a munkát, ami értelmet ad az életének. A fehérgallérosok és a menedzserek viszont azért szenvednek, mert úgy érzik, hogy – a felső menedzsment játékainak vannak kitéve, vagy egy merev, rossz irányítási elképzelés miatt – a kontroll kicsúszott a kezükből. Ez az állapot nem csak szorongást eredményez, hanem az önbecsülés gyors leértékelődéséhez is elvezethet.

    Ebben a helyzetben az emberek, hogy javítsanak a komfortérzetükön (még ha ezt nem is tudatosan teszik) nekilátnak enni, dohányozni, alkoholt fogyasztani, mert mindezektől (és nem eredménytelenül) a hangulatuk megváltozását remélik. S mivel a stresszhormonok magas szintje átmenetileg mérséklődik, ez a stresszes embert elvezetheti a kényszeres evéshez, az erős dohányzáshoz vagy italozáshoz. Eközben a külvilágból feléjük áradó üzenetek azt mondják: „Ne zabálj! Ne dohányozz! Ne igyál! Mert az egészségtelen.” Ez aztán bűntudat kialakulásához vezethet, ami létrehozza a stressz egy új rétegét. Ilyenkor már a stressz testi szimptómái is megjelennek.

    Két angol orvos, Matthew Mills, a birminghami és Gordon MacKenzie, a warwicki egyetem professzora a következő megállapításokat tették a munkahelyi stresszel kapcsolatban:

    • A stressz egyre kiterjedtebb társadalmi jelenség, és növekedése exponenciálisan emelkedő kiadásokat eredményez.
    • A stressz – a közvélekedés változásának megfelelően – megnöveli azokat az összegeket, amelyeket a társadalombiztosítás kénytelen a kezelésére költeni .
    • A jelenlegi megoldási módszerek – például az egészségmegőrző kampányok – nem működnek. Bár a dohányzás csökken néhány társadalmi csoportban, de a nők között növekszik, s a jobb módban lévők között is tartja az állásait. Az alkoholfogyasztás növekszik, nem is beszélve az elhízottak számáról.
    • Az alacsonyabb szociális státusz nagy valószínűséggel stresszel társul. De akinek túl sok van mindenből, az is szenved a kiégésből, ürességérzetből fakadó stressztől.
    • Az elmúlt 40 évben a munkahelyeken a gyenge menedzsment volt a stressz legfőbb kiváltó oka a vezetettek között.
    A stressz és a kívánságok hierarchiája (Oldaltörés)

    Mit tehet a menedzser, hogy megszüntesse a stresszt?
  • Erősítse az önbizalmat a munkatársai körében
  • Értelmes munkával lássa el az embereit
  • A munkatársakat kapcsolja össze  a céljaikkal
  • Megfelelő szintű támogatást adjon, és ellenőrzést gyakoroljon
  • Teremtsen pozitív légkört, ahol a személyek látják, hogy miképpen különböztethetik meg magukat a többiektől
  • Amikor a stressz – a megértés hiánya valakinek az életében – megjelenik, olyan felesleges és káros dolgokhoz folyamodunk (evés, alkohol, drogok, dohányzás, stb.), amelyektől jobban érezi magát. Vagy ha nem tesz ilyesmiket, akkor sokkal agresszívebbé és diszfunkcionálissá válik. A stressz akkor jelentkezik, amikor valamilyen kívánságunk nem talál fogadókészségre. Ha szomjasak vagyunk, egy pohár víz megszünteti a szomjúságot. Hasonlóképpen vagyunk más kívánságainkkal is. Ha nem tudjuk enyhíteni munkahelyünkön a diszkomfort érzetet, akkor hajlamosak vagyunk kilépni az adott munkahelyről, vagy más, a munkán kívüli elfoglaltságot keresünk, s a munkára kevesebb figyelmet fordítunk. Másfelől, ha nem sikerül a kívánságainkat az adott magas szinten kielégíteni, akkor alacsonyabb kívánságszinteken elégítjük ki magunkat: eszünk, iszunk, dohányzunk, stb. Ezen a szinten sokkal könnyebb elégedettséghez jutni, de a hatás csak rövidtávon érvényesül. Így mind gyakrabban kell e megoldásokat ismételgetni, ami az egyszeri pótcselekvésből hosszútávú szokássá transzformálódik.

    A hierarchia ad magyarázatot, hogy miért jelenik meg a stressz. Az emberek öröklötten hajszolják a kívánságaik kielégítését, méghozzá egy emelkedettebb szinten. Ha ez nem jár eredménnyel, akkor fiziológiailag működőképes megoldást adhat akár a legprimitívebb vágyak kielégítéséhez való leereszkedés. Ez az a szint, ahol az alkohol, a dohány, a sütik, a drogok megjelennek a stressz miatti kellemetlenségek kiküszöbölésére. Manapság úgy látszik – állítja Mills és MacKenzie –, hogy a komfort eluralkodik rajtunk, és az értelmes célok kikopnak az életünkből.

     

     

    Folk György (hvg.hu) Karrier

    A munkahelyi stressz megduplázza a szívroham esélyét

    Határidők, tárgyalások, meetingek – gyilkos mértékben növelhetik egy szívroham esélyét, az azt követő napon. Egy új tanulmány szerint az irodai stressz duplájára növeli a szívroham esélyét.

    Karrier

    A munkahelyi stressz 20 milliárd euróba kerül

    Stressztől kiégett, magas vérnyomású, a törvényesnél hosszabb munkaidőben dolgoztatott, vezetői támogatás nélküli alkalmazottak küzdenek a mindennapi feladatokkal és saját lelki bajaikkal számos munkahelyen.

    MTI Test és lélek

    Öregít a stressz

    Felgyorsítja a szervezet biológiai öregedésének folyamatát a nagy dózisú stressz - állapították meg amerikai tudósok súlyos lelki terhelésnek kitett nők immunsejtjeinek viselkedése alapján.

    Egy fülbe tett mikrofon adhat esélyt egy jobb életre több millió embernek

    Egy fülbe tett mikrofon adhat esélyt egy jobb életre több millió embernek

    Mad Max-autót fogtak a rendőrök Bánkon, amiben két részeg utazott

    Mad Max-autót fogtak a rendőrök Bánkon, amiben két részeg utazott

    19-en megsérültek egy buszbalesetben Debrecenben

    19-en megsérültek egy buszbalesetben Debrecenben

    Az sem volt biztos, hogy megmarad, most régi fényében ragyog: egy hét múlva adják át a Notre Dame-ot

    Az sem volt biztos, hogy megmarad, most régi fényében ragyog: egy hét múlva adják át a Notre Dame-ot