szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

A 24 éves Kavada Szunao rövid képzést kapott, majd cégénél nagy nyomás alá került annak érdekében, hogy dolgozzon ki egy informatikai rendszert, amihez szinte egyáltalán nem értett. Négy hónap múlva depresszióba esett, hat hónap múlva kiugrott a tizedik emeletről. „Visszagondolva azt hiszem, hogy fiam a vállalati átszervezések áldozatává vált" – mondja édesanyja, az 58 éves Kavada Kijoko.

Japán alkalmazott pihenőn.
Nagyon kivannak
© AP
A visszaesés és csődök által jellemzett évtized után manapság a japán gazdaság újra erőre kap, hála a vállalati kiadások csökkentésének. Ennek emberi ára azonban meredeken nőtt: a hosszabb munkaidő és a nagyobb stressz következményeként mind több japán válik a szó szoros értelmében a munka áldozatává. A jelenség már a második világháborút követő „gazdasági csoda” idején ismert volt, külön szót is alkottak rá: karosi – ez történik, amikor valaki halálra dolgozza magát.

Tavaly április és idén március között a japán egészségügyi-, munka- és szociálisügyi minisztérium rekordszámú, összesen 524 kérelmet kapott túlfeszített munka által okozott halálesetek vagy idegkimerültség címén, ezek közül 121-et öngyilkosságok miatt. A hatóság csak 130 kérelemnek adott helyt. Az elutasított kérelmek között szerepelt Kavada asszonyé is. Matematikai diplomás fiát egy informatikai cég alkalmazta 1996 áprilisában, és gyorsan beosztotta abba a csoportba, amelynek feladata informatikai program kidolgozása volt a Japán Bank számára. „Néhány éve a cég három hónapról egyre csökkentette a szakképzés időtartamát. A felelősöknek nem volt idejük kiképezni a fiatal újoncokat, mert ők maguk is túl voltak terhelve, az átszervezések következtében nőtt az elvégzendő munkamennyiség" – magyarázza Kavada asszony.

Négy hónap után Kavada asszony fia álmatlanságban szenvedett, fizikai és szellemi állapota gyorsan romlott, de a cég nem csökkentette a terhelést. Fia halála után az asszony beperelte a céget, a per még tart. Ugyancsak panaszt tett a munkastandardokkal foglalkozó kormányhivatalnál, kárpótlást igényelve – a hivatal válasza az volt, hogy az öngyilkosság nem állt összefüggésben a fiatalember munkájával. „Miután bepereltem a céget, az egészségügyi szolgálatot hozott létre a szellemi higiéniával kapcsolatos problémákkal való foglalkozásra. Akkor miért nem hajlandó bocsánatot kérni?" – kérdi dühösen Kavada asszony.

Az egy fő által évente teljesített munkaórák száma Japánban a világon a legmagasabbak közé tartozik: 1975 óra, 2,4 százalékkal több, mint az Egyesült Államokban, 28,8 százalékkal több, mint Franciaországban és 29,5 százalékkal több, mint Németországban. A japánok által havonta munkával töltött idő 2 óra 36 perccel nőtt 2001 és 2004 között. A részidős vagy meghatározott időre szóló munkaszerződések száma ugrásszerűen nőtt az elmúlt években, noha Japán hosszú időn át az életre szóló munkahelyek országának számított. A japán alkalmazottak harmada dolgozik ma ilyen bizonytalan, és stresszt okozó munkahelyen.

Nehéz törvényesen bizonyítani, hogy milyen nyomást gyakorolnak a munkaadók alkalmazottaikra annak érdekében, hogy dolgozzanak többet annál, amit az ésszerűség diktál, és a törvények sem nyújtanak ez ellen megfelelő védelmet – mondja Okamura Sikanobu ügyvéd.

Szumioka Takasi pszichológus, aki a munkához kapcsolódó zavarok kezelésére specializálódott, arról számolt be, hogy míg korábban általában a munkanélküliség által megviselt negyven- és ötvenévesekből kerültek ki a betegei, ma főleg a harmincasok közül jönnek, akik fiatalon túl sok energiát fektettek a munkába.

MTI Világ

Japán nem mondott le az állandó ENSZ BT-tagságról

Japán nem mondott le arról az igényéről, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) állandó tagja legyen, de nem fogja sürgetni a szavazást a világszervezetben a Brazíliával, Németországgal és Indiával közösen benyújtott indítványáról.

hvg.hu Tech

Japán a falanszter, vagy a technológia általi szabadság felé halad

A mobiltelefon a jelenleg ismert állapotából olyan integrált szerkezetté fejlődik, amely képes lesz kommunikációs eszközként, média terminálként, hitelkártyaként, távirányítóként, s ki tudja még mi mindenként működni – állítja legújabb jelentésében a telekommunikációs piac kutatására specializálódott Berg Insight cég.

hvg.hu Tech

A Concorde utódján dolgoznak Japánban

A szigetország űrügynöksége a jövő hónapban Ausztrália térségében teszteli az új szuperszonikus utasszállító gépet, amely a hírek szerint négy óra alatt teszi meg a Tokió-Los Angeles távot.

Beperelték Lázár János minisztériumát a hegyvidéki Turul-szobor miatt

Beperelték Lázár János minisztériumát a hegyvidéki Turul-szobor miatt

Tévhit, hogy agyunknak csak a 10 százalékát használjuk. De akkor mekkora részét?

Tévhit, hogy agyunknak csak a 10 százalékát használjuk. De akkor mekkora részét?

Mi fér bele 26 percbe? – Ezt tedd, amíg feltölt az autód

Mi fér bele 26 percbe? – Ezt tedd, amíg feltölt az autód

Online randis „testbeszéd” – három intő jel, hogy nem érdekled a párod

Online randis „testbeszéd” – három intő jel, hogy nem érdekled a párod