Megkezdődött országszerte, a helyi művelődési házakban a szenior foglalkoztatási klubok alapításának előkészítése. Ezek a klubok segítséget adnak majd a térségben a 45 év felettiek nagyobb arányú munkavállalásához - közölte Vadász János, a közelmúltban megalakított Szenior Foglalkoztatási Szövetség elnöke.
A klubhálózat olyan helyi közösségeket jelent majd a szenioroknak, amelyek révén könnyebb ismét munkát vállalni, vagy fenntartani a munkaviszonyt. A kluboknak a művelődési házak adnak otthont, fórumokat, találkozókat szerveznek a térség munkáltatóival, tanácsadást, felkészítést kínálnak, illetve olyan képzéseket, továbbképzéseket indítanak, amelyekre igény van az adott terület munkáltatói részéről. A szövetséghez évenkénti ezer forintos egyéni tagdíjjal lehet csatlakozni. A szövetség szerepet vállal abban, hogy a 45 év feletti munkavállalók és az őket alkalmazni kívánó munkáltatók egymásra találjanak.
A sikeres közvetítésben szerepet játszhat, hogy a szövetséget olyan nagy munkáltatói és munkavállalói érdekképviseletek alapították, mint az MGYOSZ, a MOSZ, az IPOSZ, az MSZOSZ, a SZEF és az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége. A szövetség munkáját segítik majd a helyi munkaügyi központok, kirendeltségek, közszolgálati intézmények, civil szervezetek is.
Az európai országok többségében a munkáltatók gazdasági érdekből is szívesen alkalmaznak 45 év felettieket. Ezek a munkavállalók ugyanis jól hasznosítható munkatapasztalattal, munkakultúrával rendelkeznek és általában megbízható teljesítményt nyújtanak, szerepet vállalhatnak a fiatalok betanításában.
A szövetség kidogozott egy javaslatot, amely szerint Szenior Foglalkoztatási Díjjal kellene elismerni a 45 év felettiek alkalmazásában példamutató tevékenységet vállaló cégeket, intézményeket. Ezt a címet két évre nyerhetnék el a munkáltatók a rendezett munkaügyi kapcsolatokkal, a 45 év felettiek alkalmazásával. A szövetség javaslata szerint a díj birtokosai előnyben részesülhetnének a pályázati források, foglalkoztatási támogatások elnyerésénél.