A leghatározottabban elutasították a német szociáldemokraták a koalíciós partner konzervatívok azon felvetését, hogy Németország vessen véget az Európai Unió új tagállamai, köztük Magyarország esetében érvényben lévő munkavállalási korlátozásoknak.
Németország a 2004-es uniós bővítéskor hét év átmeneti időszakot kért munkaerőpiacának védelmére. A korábbi szociáldemokrata-zöld kormány úgy döntött, hogy a korlátozásokat legalább 2009. április 30-ig meghosszabbítja. A szigorító intézkedések legkésőbb 2011-ig lehetnek érvényben.
A szociáldemokraták álláspontját az SPD parlamenti frakciójának munkaerőpiaci felelőse erősítette meg pénteki nyilatkozatában annak kapcsán, hogy előző nap Michael Glos konzervatív gazdasági miniszter - elsősorban a szakemberhiányra hivatkozva - az új uniós tagállamokból történő, németországi munkavállalás megkönnyítését sürgette. Glos egyebek között kijelentette: meg kell teremteni azokat a feltételeket, amelyek biztosítják a külföldi szakemberek szabad munkavállalását az új tagállamokból. A miniszter javaslatát támogatásáról biztosította több tekintélyes konzervatív politikus.
Az SPD álláspontját ismertetve ezzel szemben Klaus Brandner megerősítette, hogy pártja a korlátozások fenntartása mellett van. Mindezt elsősorban a német munkanélküliek változatlanul magas, 4 milliót meghaladó számával indokolta. A szociáldemokrata politikus úgy vélte, hogy a szakemberhiányt ésszerű munkaerő-átcsoportosítással kell megoldani. Szavai szerint a német piacon is sok az olyan potenciális szakember, aki csak esélyre vár.
Brandner véleményét támogatta több más szociáldemokrata politikus is, utalva egyebek között arra, hogy különösen az egykori NDK-hoz tartozott keleti tartományokban magas a megfelelő képzettséggel rendelkező munkanélküliek száma.