Moszkvában a legszegényebbek havi mintegy hatezer rubelből (körülbelül 42 ezer forint) élnek, míg a legnagyobb jövedelmek havi 75-80 ezer rubel körül mozognak - derül ki egy orosz felmérésből.
Az Oroszországi Életszínvonal Központ kimutatásából kiderül, hogy Oroszországban a létminimumon, vagy az alatt élő legszegényebb réteg a lakosság mintegy 15 százalékát, a tízmilliós lakosú Moszkvában 12 százalékát teszi ki. Nekik csak a legelemibb szükségleteik kielégítésére telik. A fővárosban a létminimum 5700 rubel (1 rubel körülbelül 7 forint) fejenként és havonta, vagyis másfélszer annyi, mit az oroszországi átlag. A szegények közé mindenekelőtt a nyugdíjasok, valamint az állandó jövedelemmel még nem bíró fiatal családok tartoznak.
A következő réteg havi 14-15 ezer rubellel rendelkezik fejenként: őket nevezik szerény jövedelműnek, s a lakosság mintegy 36 százalékát teszik ki, vagyis a legszegényebbek és a szerény jövedelműek alkotják Moszkva lakosságának közel a felét.
Ezután a havonta a létminimum mintegy hétszeresével - vagyis mintegy 40 ezer rubellel rendelkezők következnek: ők már tudnak spórolni lakásra, el tudnak menni nyaralni, s ők adják a moszkvai lakosság mintegy 40 százalékát.
Moszkvában középosztálynak azokat tekintik, akik havi 30-40 ezer rubelt el tudnak költeni, és körülbelül ennyit félre is tudnak tenni, vagyis a jövedelmük mintegy 75-80 ezer rubel. Az e réteghez tartozóknak van autójuk, garázsuk, dácsájuk, és évente egyszer-kétszer el tudnak utazni - ők teszik ki a moszkvaiak mintegy 15 százalékát.
Az egy főre jutó jövedelem mellett a lakáskörülményeket is figyelembe véve kiderül, hogy a moszkvaiaknak mindössze 20 százaléka mondhatja el magáról, hogy közepes, vagy magas az életminősége.
A leggazdagabbak az üzletemberek, és a kereskedelem területén működő vállalkozók, vagy vezető beosztású alkalmazottak. Nagy jövedelmet hoz az építőipar, és jól keresnek a fejlett technológiákkal foglalkozó szakemberek.
Moszkvában, mivel a lakosság közel fele a szegény, vagy a szerény jövedelmű réteghez tartozik - a megfelelő szociálpolitika jelentősége különösen nagy, és a város vezetése sokat is tesz e téren: egyebek között kiegészíti az állami nyugdíjakat, dotálja a szerény jövedelműek lakbérét - egy nyugdíjas más lakbért fizet, mint egy kereső -, támogatják a többgyermekes családokat és a fiatalokat, kiegészíti a tanárok és az orvosok fizetését.
Az is igaz viszont, hogy Moszkva a világon a második helyen áll a milliárdosok számát tekintve: az orosz fővárosban 25, míg az első helyen álló New Yorkban 40 dúsgazdag ember él.