szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az azonos munkáért azonos bért elv érvényesítését, valamint a családi élet és a női munkavállalás összeegyeztethetőségének megteremtését tekinti Gurmai Zita a két legidőszerűbb feladatnak a nemek közötti esélyegyenlőség szempontjából.

Az Európai Parlament (EP) szocialista párti képviselője, a nőjogi és esélyegyenlőségi bizottság alelnöke csütörtökön Vladimir Spidlával, az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális ügyekért és esélyegyenlőségért felelős tagjával együtt nyitotta meg Brüsszelben azt a kétnapos konferenciát, amelyen a nemek közötti esélyegyenlőség elvének elmúlt fél évszázados európai érvényesülési útját tekintik át.
 
Maga az elv ugyanis - a férfiak és nők azonos bérezésére helyezve a hangsúlyt - már az 1957-es Római Szerződésekbe, az Európai Unió jogelődjét megalapító dokumentumokba is bekerült. A hetvenes évektől máig összesen 13 irányelvet fogadtak el a nemek közötti esélyegyenlőségről. Ezek előírják például a munkához jutás tekintetében érvényesülő azonos elbánást, a képzés, a szakmai előmenetel, a munkakörülmények, az azonos bérezés és az azonos társadalombiztosítási juttatások, illetve a gyermeknevelésre biztosított munkaidő-kedvezmények követelményét.
 
Gurmai Zita elmondta: az azonos munkakört betöltő munkavállalókat összevetve, az Európai Unió átlagában ma még mindig 15 százalékos fizetéskülönbség van a férfiak javára. Ez - mondta - olyan, mintha évente mintegy 53 nap után nem kapnának a nők fizetést.
 
A képviselő idén februárban nagyszabású kampánnyal igyekezett felhívni a figyelmet a női esélyegyenlőség ilyen jellegű hiányosságaira. A nők közéleti jelenlétének kérdéséről szólva azt mondta: az Európai Parlamentben szerzett tapasztalatai azt mutatják, hogy egy törvényhozó testület hatékonysága sokkal jobban kibontakozik, ha tagjainak legalább 30-35 százaléka nő.

MTI Világ

A finn nők a legdolgosabbak az EU-ban

A finnországi Aland régióban volt a legmagasabb, az olaszországi Puglia vidékén a legalacsonyabb a dolgozó nők részaránya az Európai Unióban 2005-ben a 15 és 64 év közötti életkorú női lakosság körében - derül ki az Eurostat, az európai statisztikai hivatal adataiból.

MTI Karrier

Hogyan alakul a magyar nők munkaerőpiaci helyzete?

Jelentősen emelkedett az elmúlt években a nők jelenléte a munkaerőpiacon, a megnövekedett lehetőségek azonban egyelőre a nők többségének még nem hozták meg a képességeik kibontakoztatásához szükséges valódi gazdasági függetlenséget - hangzott el egy, a témában rendezett nemzetközi kerekasztal beszélgetésen.

hvg.hu Tech

Növekszik a nők aránya az újságírók között

Európában az újságíróként dolgozó hölgyek aránya elérte a 47, Oroszországban a 80 százalékot is. Ennek ellenére sokszor akár 20 százalékkal kevesebb fizetést kapnak ugyanazért a munkáért mint az urak.

Ha Orbán nem is, egy fideszes biztosan kint lesz Trump hétfői beiktatásán

Ha Orbán nem is, egy fideszes biztosan kint lesz Trump hétfői beiktatásán

Jelentős változás jöhet: Magas a BMI-je? Nem biztos, hogy aggódnia kell az elhízás miatt

Jelentős változás jöhet: Magas a BMI-je? Nem biztos, hogy aggódnia kell az elhízás miatt

Economist: Átvészelheti-e Európa a Trumpnádót?

Economist: Átvészelheti-e Európa a Trumpnádót?

Rendőrökkel ráz kezet egy friss videón a nagybeteg Bruce Willis

Rendőrökkel ráz kezet egy friss videón a nagybeteg Bruce Willis