Erről az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) több munkavállalói és munkáltatói képviselőjének részvételével csütörtöki tartott budapesti tárgyaláson állapodott meg Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke, valamint Csizmár Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára, a kormányzati tárgyalócsoport vezetője.
A megegyezés szerint a kormányzati tárgyalócsoport tájékoztatja a kormányt a szakszervezetek követeléséről, hogy vonják vissza az egészségbiztosítási reform törvényjavaslatát. Ugyancsak tájékoztatja a tárgyalócsoport a kormányt arról a követelésről is, hogy készüljön egy törvényjavaslat a nyugdíjszámítás jövő év elejétől esedékes módosításának átütemezéséről. A szakszervezetek kifogásolják, hogy ezzel az új számítási móddal azok, akik a jövő évtől mennek nyugdíjba, minden átmenet nélkül 8 százalékkal kisebb nyugdíjösszeghez jutnak.
A kormányzati tárgyalócsoport a Liga Szakszervezetek harmadik követelésével kapcsolatban, amely a korkedvezményes nyugdíjazás szabályaira vonatkozik, vállalta, hogy ütemtervet készít az ehhez szükséges jogszabályok megalkotásáról, és az OÉT elé terjeszti.
A tárgyaláson Antalffy Gábor a KISOSZ képviseletében nehezményezte, hogy miközben a szakszervezetek a sztrájkkal a kormányzat intézkedései ellen kívánnak fellépni, a munkáltatóknak okoznak több ágazatban jelentős anyagi kiadásokat. Ez nem munkahelyi konfliktus miatti sztrájk, a munkavállalók mégsem dolgoznak az adott munkahelyeken, ennek kiadásait a munkáltatóknak kell fedezniük - hangsúlyozta.
Antalffy Gábor nem tartotta helyénvalónak, hogy a kormány elleni, politikai okokból való nyomásgyakorlást nekik kelljen elviselni. Ha nem sikerül megegyezni a kormánnyal, ezt meddig kell tűrniük a munkáltatóknak? - kérdezte.
Gaskó István visszautasította, hogy politikai okokból sztrájkolnának. Hangsúlyozta: a munkavállalók gazdasági és szociális érdekeiért lépnek fel, ugyanakkor betartják a sztrájktörvény előírásait.
Csizmár Gábor, a munkaügyi tárca államtitkára sem értett teljesen egyet a szakszervezetek által képviselt sztrájktörvény-értelmezéssel. Gaskó István kijelentette: az értelmezésbeli eltérésekről adott esetben a bíróságnak kell döntenie.
Csizmár azt is kérte a Liga Szakszervezetektől, hogy közöljék pontosan, mely ágazatokban, mely munkáltatóknál szervezik a sztrájkot, így időben meg lehessen tenni a lakosság érdekében a szükséges intézkedéseket.
A kormányzati tárgyalócsoport vezetője arra is igényt tartott volna, hogy hétfő délig zárja le a Liga Szakszervezetek azok körét, akik a sztrájkban részt vesznek.
Gaskó István a kérések teljesítésére nem volt hajlandó. Elmondta: a törvény szerint járnak el, az adott munkáltatókat a helyi szakszervezetek tájékoztatják a sztrájkról, illetve ahol azt a törvény előírja, tárgyalást kezdenek a még elégséges szolgáltatásról. Abban nem tudja és nem is akarja megakadályozni a szakmai és helyi szakszervezeteket, hogy egy adott időpont után már ne kezdeményezzenek sztrájkot - közölte az érdekképviseleti vezető.