szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egyszerre rugalmas és biztos európai munkahelyek megteremtése érdekében az Európai Parlament (EP) szakbizottsága azt szorgalmazza, hogy 2009-ig szüntessék meg az új tagországokból érkezők munkavállalásának korlátozását. A képviselők szociális partnerséget, rugalmas és megbízható munkaszerződéseket, esélyegyenlőséget szeretnének.

Az EP szerdán folytatott plenáris vitát Brüsszelben arról a képviselői jelentésről, amely a munkajog korszerűsítéséről szóló európai bizottsági elképzeléseket véleményezi. (A "rugalmas biztonság" fogalmának angol szakkifejezése viszonylag újkeletű szó a brüsszeli bizottság nyelvi leleményei között: a "flexicurity" kifejezést használják, a "flexibility" és a "security" összevonása révén.) 

Az elfogadásra javasolt képviselői jelentés szerint az EU "nem csupán gazdasági szövetség, hanem közös értékeken alapuló közösség is, ennélfogva a munkajog és a munkaerőpiac bármiféle reformjának ezen értékeket kell tükröznie". 

A jelentéstervezet szerint az EP "határozottan támogatja azt a következtetést, hogy a rugalmas biztonság egyszerre szolgálja a munkavállalók és a munkáltatók érdekeit, illetve azt, hogy ez rugalmas és megbízható szerződéses feltételek támogatásán keresztül érhető el, beleértve a határozatlan időre szóló szerződéseket is. (...) A rugalmas biztonsági stratégiáknak meg kellene könnyíteniük a munkaerő-felvételt, és lehetővé kellene tenniük a gyors választ a változó gazdasági körülményekre". 

A szakbizottság úgy véli, hogy az EU-ban a legnagyobb problémát a szakképzett és alkalmazkodóképes munkavállalók hiánya jelenti a versenyképes és innovatív vállalatoknál. A parlament ösztönözné a gyakornoki lehetőségek, a képzési és átképzési programok kiterjesztését, a nők, a bevándorlók, az idős és a fiatal munkavállalók munkapiaci integrációját, rugalmas, a mobilitást akadályozó tényezőktől mentes munkaerőpiac kialakítását. 

A jelentés felhívja a tagállamokat és a szociális partnereket arra, hogy mérsékeljék a munkavállalókat korai nyugdíjazásra kényszerítő politikáikat, továbbá vezessenek be olyan intézkedéseket, amelyek az idős munkavállalók - részidős foglalkoztatás, megosztott munkakör és ehhez hasonló módszerek útján történő - rugalmas nyugdíjazását támogatják. 

A jelentés javasolja, hogy az uniós országok kormányait képviselő Európai Tanács idén decemberben vizsgálja meg, előre lehetne-e hozni a nyolc új tagállamból származó munkavállalók szabad mozgását akadályozó intézkedések megszüntetését 2009. január elsejére.
 
MTI Gazdaság

Munkanélküliség: piciny elmozdulás

Az augusztus–októberi időszakban a foglalkoztatottak száma 3 millió 940 ezer, a munkanélkülieké 311 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 7,3 százalék volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MTI Karrier

Közmunka 877 millió forintból Észak-Magyarországon

Több mint két és félezer ember juthat munkához a következő három hónapban a közmunka program segítségével az Észak-magyarországi Régióban. A pályázat eredményeképp a térség mintegy 877 millió forint támogatásban részesül - jelentette be Gúr Nándor, az Országgyűlés Munkaügyi és Foglalkoztatási Bizottságának alelnöke.

A Matolcsy-klán menti a vagyont, mert nem akar úgy járni, mint Simicska

A Matolcsy-klán menti a vagyont, mert nem akar úgy járni, mint Simicska

Csád felmondta a katonai együttműködését Franciaországgal

Csád felmondta a katonai együttműködését Franciaországgal

Az alkoholbetegek világát mutatja meg az Örkény Színház érzékeny előadása

Az alkoholbetegek világát mutatja meg az Örkény Színház érzékeny előadása

„Itt az ideje, hogy felforgassuk ezt az országot” – megbénult Olaszország

„Itt az ideje, hogy felforgassuk ezt az országot” – megbénult Olaszország