szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csaknem ezer államilag finanszírozott férőhelyet csoportosítottak át a felsőfokú szakképzés 12 500-as keretszámából, így több hallgatót lehetett felvenni az agrár, a gazdaságtudományi, a természettudományi, a műszaki képzésre és az egészségügyi szakterületre - közölte Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár.

Négy-öt olyan alapképzés van, amit bár korábban meghirdettek, nem tud majd elindulni - mondta Manherz Károly.

A felvételi ponthatárok meghúzása után, a mintegy 97 ezer jelentkező közül 80 924-en már biztosan felvételt nyertek - mondta Kerekes Gábor, az Educatio Kht. vezetője.

Államilag támogatott képzésre összesen 52 618-an, nappali, alapképzésre 38 658-an kerültek be, ez utóbbi közel azonos a tavalyi adattal. Mesterképzésre 1943 hallgatót vettek fel az első körben. Költségtérítéses képzésre 28 306 diákot vettek fel. Első helyre a diákok 53,32 százaléka jutott be, államilag támogatott, nappali alapképzésre 45,05 százalék.

A felvett diákok több mint 50 százaléka 350-400 pontot ért el az új 480 pontos rendszerben, felének legalább egy nyelvvizsgája, 36 százalékuknak pedig legalább egy tárgyból emelt szintű érettségi vizsgája van.

Az elkövetkező napokban a diákok besorolási döntést kapnak a hivataltól, a levélben felsorolják valamennyi jelentkezési helyüket, s hogy felvételt nyertek-e vagy sem. Fellebbezni idén a hivatalhoz kell, pozitív elbírálásra azonban csak akkor számíthatnak a diákok, ha pontszámítási hiba történt - mondta Bakonyi László, az Oktatási Hivatal elnöke.

Akinek most nem sikerült egyetlen felsőoktatási intézménybe sem bekerülni, a pótfelvételin próbálkozhat: 2200 képzést hirdettek meg a felsőoktatási intézmények, a jelentkezési határidő augusztus 13.

A pótfelvételire az is benyújthat kérelmet, aki a tavaszi eljárásban egyáltalán nem jelentkezett. Jelentkezni egy intézmény egy képzésére lehet, a jelentkezési lap a felsőoktatási intézményekben érhető el.

A pótfelvételire államilag finanszírozott formában 1557 mesterképzési, és 3978 felsőfokú szakképzési helyet hirdetnek meg.

hvg.hu Karrier

Mennyibe kerül egy diploma vidéken és a fővárosban?

Figyelünk a tandíjra, tudomásunk van az albérletek áráról, ehhez képest más költségtényezőket figyelmen kívül hagyunk pályaválasztáskor. De mennyibe kerül valóban egy diploma? Van-e különbség a vidéki és a fővárosi diákélet költségei között?

Karrier

Pótfelvételi időszak: miben reménykednek a diákok?

A diákok 68 százaléka bízik benne, hogy az érettségi évében felvételt nyer az egyetemre, mindössze 3 százalékuk gondolja úgy, hogy egyáltalán nem lesz képes bejutni felsőoktatási intézménybe - derül ki a Felvételi Információs Szolgálat (FISZ) diákok körében végzett országos középiskolai kutatásából.

hvg.hu Itthon

Felvételi ponthatárok 2008 - megkérdeztük a főszereplőket

Ma este jelennek meg a felvételi ponthatárok, aminek apropóján számos szakpolitikus és oktató nyilatkozott már a sajtónak a felvételi eljárásról. Ők azonban csak statiszták ebben a "drámában". Mi most az igazi főszereplőket, a diákokat kérdezzük a felvételiről, a kétszintű érettségiről, az új pontszámítási módszerről és az esélyekről.

MTI Karrier

Felvételi ponthatárok - 82 ezren bekerültek

Mintegy 82 ezren bekerültek valamelyik egyetemre, főiskolára a felsőoktatásba jelentkezett több mint 96 ezer diák közül - közölte Manherz Károly szakállamtitkár csütörtökön az idei ponthatárok nyilvánosságra hozatala előtt tartott fórumon, Budapesten.

Csak a fideszesek körében népszerű a keleti nyitás politikája a Publicus mérése szerint

Csak a fideszesek körében népszerű a keleti nyitás politikája a Publicus mérése szerint

A MÁV feltette a nagy kérdést: Sínen megy, és 100-ból 98-szor pontos – mi az?

A MÁV feltette a nagy kérdést: Sínen megy, és 100-ból 98-szor pontos – mi az?

A köztársasági elnök 9 hónap után lecserélte a hivatalvezetőjét

A köztársasági elnök 9 hónap után lecserélte a hivatalvezetőjét

1,5 millió éves lábnyom bizonyítja, amit eddig csak sejtettek a tudósok

1,5 millió éves lábnyom bizonyítja, amit eddig csak sejtettek a tudósok