szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szlovákiai magániskolákban tanuló diákok szülei által befizetett tandíj nem lehet az iskola profitképző tevékenységének eszköze - jelezte álláspontját Dusan Mikolaj szlovák oktatási miniszter, aki szerint a magániskolai tandíjat vissza kell forgatni az oktatásba. Ellenvélemények szerint a tárca a magánoktatást akarja visszaszorítani.

A SITA hírügynökségnek vasárnap nyilatkozó miniszter nem titkolta: nem tetszik neki, hogy az állami támogatásban részesülő magániskolákat a szülők is támogatják, azaz tandíjat szednek, ami az állami iskolákban tilos. Szavai szerint egyes magániskolák egy-egy diák tandíjából évente több ezer korona bevételhez jutnak, s mert a törvény a magániskoláknak és az államiaknak egyként tiltja, hogy állami pénzből vállalkozzanak, ezért szerinte a magániskolák tandíjból képződő bevételét is az oktatásban kell hasznosítani.

"A miniszter mindent szabályozna. Ez az elképzelése is igencsak furcsa, mert ellentétes az általa hirdetett reformokkal", amelyeket a tárca igen sietős módon már az új tanévben bevezet - nyilatkozta Zuzana Humajová, a konzervatív értékek megőrzésére és népszerűsítésére szakosodott civil szervezet, az M.R. Stefánik Konzervatív Intézet (KI) elemzője. Ő úgy látja, hogy a miniszter tervei bajba sodorhatják a szlovákiai magániskolákat, mert ha a jelzett bevétellel valóban a tárca elképzelései szerint kell majd sáfárkodniuk, akkor nem lesz pénzük olyan járulékos költségekre, mint például iskolaépületek karbantartása.

A rendelkezés a jelentős számú magyar oktatási nyelvű magániskolát is érintené.

MTI Karrier

Tovább csúszik a digitális táblák pályázata

Két héttel elhalasztották a digitális táblákra (és egyéb oktatási célú informatikai eszközökre) kiírt központi közbeszerzési tender első körének eredményhirdetését, de Bajnai Gordon szerint ez nem okoz majd késedelmet, még az idén megkaphatják az iskolák a táblákat - írja a Népszabadság szerdai számában.

MTI Tech

A természettudományos oktatás jelentős átalakításra szorul

Rocard-jelentésként vált ismertté az a tanulmány, amelyet ötfős szakértői csoport készített a természettudományok iskolai oktatásáról az Európai Unióban. A tudományért és kutatásért, valamint az oktatásért és az ifjúsági kérdésekért felelős biztosok egy éve kapták kézhez a Rocard-bizottság javaslatait. Csermely Péter, a Semmelweis Egyetem professzora, a szakértői csoport magyar tagja az eredményekről, a jelentést követő lépésekről tájékoztatott.

GVH: „Jókora fake news”, hogy ne vizsgálnák Mészáros Lőrinc cégeit

GVH: „Jókora fake news”, hogy ne vizsgálnák Mészáros Lőrinc cégeit

CATL: A debreceni beruházásra nincs hatással az amerikai feketelistára kerülés

CATL: A debreceni beruházásra nincs hatással az amerikai feketelistára kerülés

Visszahelyezték a fóti gyermekotthon felfüggesztett igazgatóját

Visszahelyezték a fóti gyermekotthon felfüggesztett igazgatóját

Kétéves mélypont közelében, 415-nél ingadozik a forint

Kétéves mélypont közelében, 415-nél ingadozik a forint