Tegnap este nyilvánosságra hozták a ponthatárokat, első körben 94 ezer diákot vettek fel valamely felsőoktatási intézménybe. A pótfelvételikre augusztus 10-ig lehet jelentkezni, a kérelmet az Oktatási Hivatalhoz kell benyújtani.
A közzétett ponthatárok szerint a tavalyihoz képest nőtt a Miskolci Egyetemre felvett hallgatók száma, emelkedett az intézményt első helyen megjelöltek és a mesterképzésre jelentkezők száma is - jelentette be az intézmény rektora. Az egyetemre 8024-en adtak be jelentkezési lapot továbbtanulási szándékkal, ebből 3429 a felvett hallgatók száma. Ez a tavalyihoz képest csaknem 500 fővel több, 2008-ban 2951 hallgató nyert felvételt.
A Miskolci Egyetem nyolc karának és egy intézetének képzési kínálatából a legfrissebb adatok szerint a gazdaságtudományi kar volt a legnépszerűbb, az összes jelentkezés és az első helyre jelentkezők tekintetében egyaránt. A mesterképzések esetében a bölcsészettudományi kar áll az élen.
Mintegy nyolcezer elsőéves kezdheti meg felsőfokú tanulmányait szeptemberben a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE). A több mint tizenhétezer jelentkező közül 7920-an már biztosan az SZTE diákjai lesznek szeptembertől. A 2008-ban felvett 6132 elsőéves hallgatói létszámhoz képest ez 23 százalékkal több újdonsült szegedi egyetemistát jelent, ami országos összehasonlításban is kiemelkedő növekedésnek számít - áll az intézmény közleményében.
A normál felvételi eljárás végén az államilag támogatott képzésekre a tavalyinál negyedével több - összesen 5890 - diák jutott be, míg a költségtérítéses képzést kezdő gólyák száma a tavalyi 1713-hoz képest 2030-ra nőtt. A pótfelvételi eljárás keretében még várhatóan további három-négyszáz hallgató kerülhet be.
A tavalyinál 254 hallgatóval többet vehetnek fel a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központjának négy egyetemi karára, az államilag finanszírozott képzésekre pedig 235-tel többen kerülhetnek be - közölte a Savaria egyetemi központ elnök-rektorhelyettese. Nőtt az érdeklődés a szombathelyi karok által meghirdetett szakok iránt, amíg tavaly 3305-en, addig idén 5291-en adták be jelentkezésüket. A felvételik eredményeként összesen 1206-an kezdhetik meg elsőéves tanulmányaikat. A 688 nappali tagozatos hallgató közül 549-an államilag támogatott, 139-en pedig költségtérítéses formában tanulhatnak. Levelező tagozatra összesen 518-an nyertek felvételt, közöttük 298 az államilag finanszírozott, 220 a költségtérítést fizető hallgató.
A múlt évi adatokhoz képest csaknem duplájára nőtt a salgótarjáni főiskolára jelentkezők száma, az alapeljárásban idén 115-en nyertek felvételt - közölte az anyaintézmény, a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF). A BGF Salgótarjáni Intézetében azért van nagy jelentősége ennek az adatnak, mert a múlt évben fennállt a veszélye annak, hogy nem indul első évfolyam az intézményben, a képzés végül a városi és a megyei önkormányzat anyagi támogatásának köszönhetően kezdődött meg. A salgótarjáni főiskolára a 2008/2009-es tanévre 62 hallgatót vettek fel az alapeljárásban, a pótfelvételin felvételt nyertekkel együtt 96 első éves hallgató kezdte meg tanulmányait szeptemberben.
Várhatóan 900-zal több hallgató kezdheti meg tanulmányait idén szeptemberben, mint egy évvel korábban a Budapesti Gazdasági Főiskolán (BGF), ez közel 15 százalékos létszámbővülés - közölte az intézmény. A BGF-en idén hat olyan alapképzési szak indul, melyre 400 pontnál kevesebbel nem juthattak be a diákok, a mesterképzések. A Budapesti Gazdasági Főiskola öt üzleti alapszakán: gazdálkodási és menedzsment, kereskedelem és marketing, nemzetközi gazdálkodás, pénzügy és számvitel, valamint turizmus-vendéglátás szakokon kezdheti meg a legtöbb elsőéves nappali tagozatos hallgató tanulmányait.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) több olyan szak is van, ahol a bekerüléshez szükséges minimális ponthatár magasabb lett, mint más intézményekben az azonos szakra felvettek pontszámának az átlaga - olvasható az egyetem honlapján közzétett tájékoztatóban. Az oktatási igazgató tájékoztatása szerint mérnök informatikus képzésre 594, építész szakra 166, gazdálkodás és menedzsment szakra 132, mechatronikai mérnök képzésre 120, fizikára 74, vegyészmérnök képzésre 127 hallgatót vettek fel.
Több mint 7300 elsőéves kezdheti meg tanulmányait szeptemberben a Pécsi Tudományegyetemen (PTE); a felvettek létszáma közel ezerrel nőtt a tavalyihoz viszonyítva - közölte az intézmény oktatási és tudományos rektorhelyettese. A PTE-re a határidő lejártáig több mint 16 ezer felvételiző adta be papírját (a jelentkezések országos számának 13 százaléka), ez 20 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. A jelentkezők több mint a fele első helyen jelölte meg a PTE-t, s több mint 7300-an el is kezdhetik tanulmányaikat szeptemberben a baranyai megyeszékhelyen.
A PTE-n a legnépszerűbb szakok az orvos- és egészségtudományi, a jogi és igazgatási, valamint a gazdaságtudományi képzési területről kerülnek ki, ugyanígy a legmagasabb pontszámok az alkalmazott közgazdaságtan (431), a fogorvos (426), az általános orvos (421), a kereskedelem és marketing (415), illetve a jogász (408) képzéseken voltak. A legnehezebben viszont az idén is a pszichológia szakra lehetett bejutni, ide 436 pont kellett.