szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy évvel a gazdasági világválság kirobbanása után brit közgazdászok attól tartanak, hogy Nagy-Britanniában hamarosan tetőzik a munkanélküliség: 3,5 millió állásnélkülivel számolnak - írja a Daily Telegraph online változata. Ugyanakkor azok sincsenek könnyű helyzetben, akik dolgoznak, és úgy érzik, többet kell vállalniuk ahhoz, hogy meg tudjanak élni vagy megtarthassák munkájukat.

A brit munkanélküliségi ráta már így is az egekben van - a korábbi pesszimista előrejelzések beigazolódni látszanak -, az utolsó nyári hónapban megközelítette a nyolc százalékot. Csaknem másfél évtizede nem volt erre példa Nagy-Britanniában.  

A munkanélküliség növekedése azonban csak az egyik fenyegető tényező, amire a szakemberek felhívják a figyelmet. A 'munka-alkoholizmus', vagy munkamánia fokozott veszélyt jelent a dolgozókra: a szellemi tevékenységet végzők többsége gyakran túlórázik, ami teljesítménykényszerrel és többletmunkával ahhoz vezethet, hogy felborul az egyensúly a munka és a magánélet között. Ez pedig azzal jár, hogy lazulni kezdenek a családi kapcsolatok, baráti szálak. Az egyik brit felmérésből - melyet pénzügyi cégek megkérdezésével végeztek - kiderült, hogy e területen a vállalatok 23 százalékánál a dolgozók túlóráznak, ám ezért nem kapnak plusz juttatást. Vagyis önszántukból vállalnak többet, igyekeznek megfelelni a céges elvárásoknak.

„Meg kell különböztetni azokat, akik a válság miatt kényszerülnek túlórázni, azoktól, akik munkahelyükön érzik igazán jól magukat, és igyekeznek minél több időt ott tölteni” – nyilatkozott a brit lapnak a témáról Gina Gardiner életvezetési tanácsadó, aki évek óta munka-alkoholizmusban szenvedőkkel is foglalkozik. Hogyan lehet meghúzni a határt a két viselkedési forma között? Gardiner szerint a munkamániások állandóan úgy érzik, hogy valamit bizonyítaniuk kell, szakmailag és emberileg egyaránt. Számukra a munka egyfajta menekülés is lehet, egy nem működő párkapcsolatból vagy házasságból. „A munkamániásoknak örömet okoz, hogy dolgoznak, nem szenvednek, ha túlórázniuk kell” - mondja a szakember. Akik a válság miatt fokozzák az iramot, nem ebbe a csoportba tartoznak. Ők dolgoznak, mert így megtarthatják állásukat, esetleg a túlórákkal plusz pénzhez jutnak, ám hiányzik belőlük a munkamániásokra jellemző lelkesedés, késztetés.

© Stiller Ákos
A munkamániának hosszú távon súlyosabb következményei is lehetnek, a társas kapcsolatok leépülésén kívül a felfokozott iram előbb-utóbb kiégéshez is vezethet. Az ún. burnout szindróma (kiégés vagy foglalkozási deformáció) elsősorban azoknál jelentkezik, akiknél a munkával járó stressz, felelősség, az állandó terhelés, esetleg érzelmi megterhelés szellemi és fizikai kimerültséghez vezet. Ebből az állapotból – amely egy hosszú folyamat eredménye – ki lehet lábalni, ám ugyanolyan gyorsan vissza is lehet esni, ha valaki nem kíméli magát. A teljes kiégés ráadásul pszichoszomatikus betegségekhez vezethet (alvászavar, depresszió), amely még súlyosabb lelki, vagy akár testi bajokhoz vezethet (gyomorfekély, érrendszeri megbetegedések, stb.)

A burnout szindróma megnevezés Herbert Freudenberger nevéhez fűződik, aki 1974-ben az Egyesült Államokban definiálta a betegséget, meghatározta a tüneteket. Akkoriban elsősorban az orvosokat – mint a legérintettebb foglalkozási csoportot – vizsgálták, egy évtizeddel később azonban az orvosokon és a tanárokon kívül már a katonák, menedzserek körében is vizsgálódtak, ők szintén hajlamosak a kiégésre. Itthon a burnout szindróma kezdetben főleg a „segítő foglalkozásúakat” sújtotta, vagyis az orvosokat, ápolókat, szociális munkásokat, időközben azonban a szellemi foglalkozásúak körében is elterjedt. (A SOTE Magatartástudományi Intézetének munkatársai átfogó tanulmányt készítettek a témában 2004-ben Kiégés (burnout) szindróma az orvosi hivatásban címmel).

A betegségnek testi és lelki tünetei egyaránt vannak. Az ingerlékenység, ismétlődő dühkitörések, agresszió, szorongás vagy közömbösség intő jel, ahogy az állandó fáradtság, levertség, fejfájás is, valamint egyes betegségek, melyeknek kialakulása a stressz következtében valószínűbb: ilyen a magas vérnyomás vagy a gyomorfekély. Míg az 1970-es évek végén elsősorban azok tartoztak a veszélyeztetettek közé, akik már évtizedek óta a szakmájukban dolgoztak, manapság a fiatal, húszas-harmincas korosztály tagjai közül is egyre többen szenvednek burnout szindrómában.

A hvg.hu- nak  Lehoczky Pál klinikai főorvos, pszichoterapeuta korábban elmondta: gyakran a húszas-harmincas éveikben járók is orvosi segítséget kérnek, ám többségében 30-45 év közöttiek fordulnak hozzá, a fent leírt tünetekkel. Akadnak, akik nem veszik komolyan a jeleket, holott a teljes kiégés elkerülhető, ha időben orvoshoz fordulunk.

Az első pillanatban szívinfarktusnak tűnt, de aztán kiderült, hogy összetört egy nő szíve, mert túl sok wasabit evett

Az első pillanatban szívinfarktusnak tűnt, de aztán kiderült, hogy összetört egy nő szíve, mert túl sok wasabit evett

Kilopták a hangszórót a pásztói Mikulás hátuljából

Kilopták a hangszórót a pásztói Mikulás hátuljából

Két hét után egy vietnámi luxushotelből került elő Robert Fico

Két hét után egy vietnámi luxushotelből került elő Robert Fico

Olyan lángszóróval gyakorlatozik Kína, ami megolvasztja az emberi húst

Olyan lángszóróval gyakorlatozik Kína, ami megolvasztja az emberi húst