Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az óbudai RoseVille az első, amely független szervezet által hitelesített uniós zöld minősítést szerzett.
Zöld hitelből épült fel az az irodaház, amely Magyarországon elsőként kapott független szervezet által hitelesített EU Taxonómia-minősítést: bizonyítottan megfelel az „éghajlatváltozás mérséklése” EU Taxonómia követelményeknek.
A 15 ezer négyzetméter alapterületű, A+ kategóriájú RoseVille irodaház Budapesten, a III. kerületi Bécsi úton található. Tulajdonosa a Hermes Befektetési Alapkezelő által kezelt RV Ingatlan Befektetési Alap.
Az irodaház minősítését a Magyar Környezettudatos Építés Egyesület (HuGBC) hitelesítette, amelynek elnöke, Szarvas Gábor szerint az ilyen fejlesztéseknek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) zöld programjai – mint például a kedvező jelzáloghitelkamat-feltételeket lehetővé tevő úgynevezett zöld tőkekövetelmény kedvezmény program – jelentenek komoly hajtóerőt. Az elnök szerint bár sokan úgy gondolják, hogy az ilyen a zöld minősítések megszerzése bonyolult és költséges, a gyakorlat pont ennek az ellenkezője.
Az Erste Bank a fejlesztésről szóló közleményben jelezte, hogy miközben az új építőipari beruházások volumene visszaesett az elmúlt években, egyre több fejlesztő dönt a meglévő épületek zöldítése mellett, és egyre nő a zöld minősítéssel rendelkező épületek aránya: a BREEAM (2023 és 2024 között 54 százalékos növekedés a minősítések számában Magyarországon), LEED vagy éppen a WELL minősítések egyre gyakoribbá válnak, és nemcsak presztízs-, hanem üzleti értéket is képviselnek.
A bank a maga részéről jelezte, céljuk hogy 2026-ra a teljes vállalati hitelállomány 25 százalékát a Taxonómia környezeti céljaihoz jelentősen hozzájáruló beruházások adják, mint amilyen a kérdéses irodaház is. A zöld pénzügyekkel a bankok kibocsátáscsökkentési törekvéseivel és lehetőségeivel kapcsolatban érdemes meghallgatni a HVG fenntarthatósági podcastja, a zCast idevágó április végi adását.
Barta Zsombor, a fenntartható ingatlanpiaci tanácsadással foglalkozó Greenbors Consulting alapító partnere a beruházással kapcsolatban jelezte, hogy nemzetközi benchmark alapján bár a zöld épületek átlagosan 2-10 százalékkal magasabb beruházási költséggel épülnek, de a zöld befektetés akár 3-5 éven belül megtérül, a 25-50 százalékkal alacsonyabb energia- és üzemeltetési költségeknek köszönhetően. Emellett a fenntartható épületek kevésbé értéktelenednek el, így hosszú távon is stabilabb hozamot biztosítanak.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.