szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kihirdették a Figyelő és a Hewitt felmérésnek eredményét, amely 36 ezer pályakezdő megkérdezésével többek között azt vizsgálta, melyik az a 30 cég, amely a legjobb választást jelentheti a pályakezdőknek. A listán szerepel az Audi, a Coca-Cola, az IKEA, a Magyar Telekom és a Mol is.

A Figyelő és a Hewitt közös, KarrierStart TOP 30 felmérésének elkészítéséhez 36 ezer pályakezdőt kérdeztek arról, miként vélekednek az egyes iparágakról, munkaadókról. A felmérés alapján a pályakezdők számára legvonzóbb cégek közé tartozik többek között az Audi, a Coca-Cola, az IKEA, a Magyar Telekom, a MOL, a Morgan Stanley, az OTP, a Pannon, a Richter, a Tesco és a Vodafone. A Figyelő különdíja alapján a leggyorsabb szakmai előremenetelt egy pályakezdő a General Motors Powertrain-nél érheti el, a legnagyobb figyelmet a továbbképzésekkel kapcsolatban a PricewaterhouseCoopers-nél kapja egy friss diplomás, míg a legtöbb energiát a diákok képességnek felszínre hozására – akár már az egyetemi évek alatt – a Mol fordítja.

A kérdőíves kutatásból kiderült, hogy tíz pályakezdőből hat számára a vonzó fizetés a legfontosabb szempont munkahelyválasztásnál. Az egyik legnépszerűbb és legvonzóbb terület a pénzügyi szféra, mely jellemzően a magas fizetések, a szakmai fejlődés és a vonzó karrier ígéretét hordozza, ám sokan kötik hozzá az emberközpontúság, valamint a kihívást jelentő feladatok hiányát. A másik legvonzóbb terület az IT szektor: itt a magas fizetés mellett a pályakezdők kiemelték a kihívó, izgalmas munkavégzés és a szakmai fejlődés lehetőségét, de sokan úgy vélték, hogy az IT/telekom cégek karrier és csapatmunka terén is átlagon felüli lehetőségeket kínálnak. A megkérdezettek szerint az egyetlen említésre méltó negatívum, hogy az itt megkövetelt munkamorál a magánélet rovására mehet.

A kevésbé ismert és népszerű területek közé tartozik - a megkérdezettek szerint - az energiaipar és a gyógyszeripar  Összességében elmondható, hogy a pályakezdők által legismertebb területek azok, melyekkel nap, mint nap találkoznak (kereskedelem, pénzügyi szolgáltatók, IT/telekom, gyártás és kereskedelem, autóipar, élelmiszer- és dohányipar, FMCG szektor). Az ismertség pedig jellemzően előfeltétele a vonzóságnak.

Fizetési elvárások

A pályakezdők (legfeljebb két éves tapasztalattal) átlagosan bruttó 284 ezer forintot (nettó 178 ezer forintot) szeretnének keresni, ezzel szemben a cégek átlagosan bruttó 252 600 forintot (nettó 163 ezer forintot) ajánlanak. A kezdő fizetések végzettség, szakterület és a diplomát kiállító intézmények szerint is megoszlanak. A régiókat tekintve bruttó 138 és 220 ezer (nettó 100 és 150 ezer) forintos fizetésre számítanak a legtöbben, de az ország keleti részén például négyszer annyian számolnak bruttó 138 ezer forintnál kisebb alapbérrel, mint Közép-Magyarországon, ahol mindössze 3 százaléknyian gondolnak erre. A felsőoktatási intézményeket vizsgálva az IBS, a Műegyetem és a Corvinus egykori hallgatói számítanak a legmagasabb fizetésre, míg a Semmelweiss Egyetemen végzettek a pólus másik végén vannak, figyelembe véve a magyar egészségügyben tapasztalt kereseti lehetőségeket.

Milyen előrelépési lehetőségei vannak egy pályakezdőnek?

A felmérés eredményei szerint a cégek gyakran figyelnek a pályakezdők tudatos karrierépítésére. Minden második vállalatnál van arra esélye egy friss diplomás munkavállalónak, hogy például belső mentort vagy coachot kapjon, akinek az a feladata, hogy segítse a szervezetben való boldogulást. A pályakezdők általában már az első év után kapnak fizetésemelést – átlagosan öt százalékot –, de kiemelkedő teljesítmény esetén akár ennek duplájával, vagyis körülbelül bruttó 25 ezer forinttal is nőhet a fizetésük. A cégek több mint hatvan százalékánál már az első évben van előrelépési lehetőség.

Milyen elvárásaik vannak a cégeknek a pályakezdőkkel szemben?

Nem csak a rátermettség fontos, kell a papír is: számít a végzettség, a képesítés: nem mindegy, hogy milyen diplomát tud felmutatni a munkát kereső pályakezdő. Mégis meglepő módon országos átlagban a legfontosabb az úgynevezett személyközi kompetenciák megléte, mint például a kommunikációs rátermettség, a csapatmunkára való hajlam és az együttműködési képesség. Második helyen az idegen nyelvek magas szintű ismerete szerepel. Ez versenytényező lehet a munkaerőpiacon: a hazai diplomás pályakezdők nem állnak túl jól e téren. Ezerből - saját bevallása szerint - csak egy diplomás pályakezdő beszél szerint kiválóan 3 nyelven, és csak öten tartják magukat képesnek kiváló szóbeli és írásbeli kommunikációra 2 nyelven. A leggyakoribb beszélt idegennyelv az angol.

Tordai: Hatvanpusztán Orbánék építkezésén kétszáz éves műemléket sikerült tönkrevágni

Tordai: Hatvanpusztán Orbánék építkezésén kétszáz éves műemléket sikerült tönkrevágni

Ez most akkor laptop vagy tablet? Szemmel látható változásra készül az Apple az új iparági pletyka szerint

Ez most akkor laptop vagy tablet? Szemmel látható változásra készül az Apple az új iparági pletyka szerint

Magyar gratulált Orbánnak a csütörtöki interjúhoz, majd vitára hívta

Magyar gratulált Orbánnak a csütörtöki interjúhoz, majd vitára hívta

A sertéseket is leölik a rábapordányi telepen, ahol megjelent a száj- és körömfájás

A sertéseket is leölik a rábapordányi telepen, ahol megjelent a száj- és körömfájás