szerző:
László Éva Lilla
Tetszett a cikk?

Idén összesen 140 ezren jelentkeztek a hazai egyetemekre és főiskolákra, de csak 57 ezer államilag finanszírozott hely kiadó. Melyek a felvételizők körében legnépszerűbb felsőoktatási intézmények? Garancia-e egy neves egyetemen megszerzett diploma arra, hogy a pályakezdő el is tud helyezkedni? Aktuális kérdések a felvételi előtti hajrában.

„Humánmenedzsment szakirányt választottam, kétéves képzést. Van már egy főiskolai diplomám, de azzal nem megyek semmire”- meséli a 25 éves Anikó, aki az egyik vidéki egyetemen tanul tovább. Mint mondja, neki mindegy, hogy a munkáltatók körében milyen az intézmény híre, a lényeg, hogy leendő főnökének fel tudja mutatni az egyetemi végzettséget igazoló papírt.

Idén 140 ezren szeretnének bejutni valamely felsőoktatási intézménybe, 13 ezerrel többen, mint tavaly – derül ki az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) összegzéséből. Közülük 93 ezren alapképzésre, majdnem 11 ezren pedig osztatlan, egységes képzésre jelentkeztek első helyen. A mesterképzést választók száma megközelíti a 25 ezret. Idén is többszörös a túljelentkezés - 118 ezren pályáznak - az államilag finanszírozott helyekre, ám szeptemberben csak 56 ezer diák kezdheti meg felsőfokú tanulmányait ilyen formában.

Stiller Ákos

A jelentkezők körében idén is az Eötvös Loránd Tudományegyetem a legnépszerűbb, összesen 26 852-en szeretnének bekerülni: több mint 15 ezren első helyen jelölték meg az intézmény valamely karát. A Szegedi Tudományegyetem és a Debreceni Egyetem fej-fej mellett a második, illetve a harmadik helyen áll: előbbibe 19 200-en, utóbbiba 19 035-en szeretnének felvételt nyerni. Ezt követi a Pécsi Tudományegyetem – a negyedik helyen, csakúgy, mint tavaly  -,  ahova 17 307-en vágynak. A Budapesti Gazdasági Főiskolára 14 817 jelentkezési lap érkezett, míg a gödöllői Szent István Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem több mint 13 500 továbbtanulni vágyót vonz. (Az egykori „Közgáz” az első helyes jelentkezéseket tekintve idén is az ötödik legnépszerűbb felsőoktatási intézmény a diákok körében). Nyolcadik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, ahova több mint 12 ezren pályáznak. Ezt követi a Nyugat-magyarországi Egyetem 9528, és a Miskolci Egyetem 8356 jelentkezővel.

Rangsorok: melyik intézmény a legjobb?

A HVG Diploma 2010 kiadványában az összesített (abszolút) kari rangsor élén az ELTE Bölcsészettudományi kara áll. Második a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi, harmadik pedig a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi kara. Ezt követi a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi, majd a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi kara. Hatodik helyen áll az ELTE Természettudományi kara, hetediken a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Bölcsészettudományi kara. Nyolcadik az SZTE Általános Orvostudományi, kilencedik a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi, tizedik pedig a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi kara. A rangsorkészítés módszertanáról és a listán szereplő intézményekről bővebben a kiadványban olvashat.

Tavalyhoz képest némiképp módosult a kép, 2010-ben kevesebben érdeklődtek a bölcsészettudományok és a gazdasági képzések iránt, de nagyobb az igény a pedagógusképzésre – nyilatkozta korábban Bakonyi László, az Oktatási Hivatal elnöke. A hivatal hvg.hu-hoz eljuttatott statisztikájából kiderül, hogy legtöbben továbbra is gazdaságtudományi területen szeretnének érvényesülni - még akkor is, ha számuk tavalyhoz képest csökkent -, az e területen államilag finanszírozott, nappali tagozatos alapképzésekre közel 57 ezren jelentkeztek. Népszerű a műszaki pálya is: több mint 37 ezer diák szeretne bejutni államilag finanszírozott, nappalis alapképzésre. A bölcsészettudományok – a már említett formában - több mint 29 ezer fiatalt érdekelnek, míg a társadalomtudományok iránt 22 ezren érdeklődnek. Ezt követi az informatika, a természettudományos pálya, az agrárágazat, a jogi, az orvosi, egészségügyi pálya, a pedagógusképzés, a sporttudományi képzés, majd a művészeti, művészetközvetítési, és a nemzetvédelmi és katonai terület. Utóbbinál az államis, nappali tagozatos, alapképzést kínáló helyekre csak 1005-en pályáznak.

[[ Oldaltörés (Ki, hova és mennyiért?) ]]

A pályaválasztásnál fontos szempont, hogy a diploma kézhezvétele után hol és milyen fizetéssel tud elhelyezkedni a friss munkaerő. A Merces legfrissebb, témában végzett felméréséből kiderül, hogy a diplomás pályakezdők közül a telekommunikáció és a szállítmányozás területén érvényesülők keresnek a  legjobban, átlagosan bruttó 313 forintot visznek haza havonta, míg a pénzügyi területen elhelyezkedő friss diplomások átlagosan havi 299 ezer forintra számíthatnak. Az állami és közigazgatási szektorban átlagosan bruttó 199 ezer forinttal számolhatnak. Pozíciókat tekintve a friss diplomás IT-tanácsadóknak és a pénzügyi kockázatmenedzsereknek áll a zászló, ők több mint 340 ezer forintot vihetnek haza havonta (átlagosan), míg a pályakezdő gépészmérnökök 255 ezer, a gyógyszerészek pedig 256 ezer forintot. A tudományos pályát választók viszont már csak átlagosan havi bruttó 175 ezer forintra számíthatnak.

„Azért jelentkeztem a Corvinusra, mert annak idején a bátyám és az édesapám is a Közgázra járt. Ez nálunk hagyomány. Szinte előírás, ahogy az is, hogy a diploma megszerzése után be kell szállnom a családi üzletbe” – meséli a 18 éves Balázs, miért szeretne bejutni az egyik legnívósabb hazai egyetemre. Elismeri, hogy a helyzete kivételes, de hangsúlyozza: noha már most biztos állása van, nincs könnyebb dolga, mint leendő pályatársainak. „Nagyok az elvárások, a családi üzlet több kötöttséggel jár, mintha egy hazai vagy külföldi cégnél vállalnék munkát” – teszi hozzá. Ugyanakkor tudja, hogy jól jár, hiszen már a tanulmányai alatt tapasztalatokat szerezhet, ellesheti, hogyan működik édesapja építőipari vállalkozása. Ez pedig a diploma megszerzése után jókora előnyhöz – és szakmai tapasztalathoz - juttatja.

Végel Dániel

„Továbbra is keresettek a komoly egyetemeken, például az ELTÉ-n, a BME-n vagy a Corvinuson végzett pályakezdők - akik az elméleti ismereteket biztosan elsajátítják -, míg vannak olyan felsőoktatási intézmények, amelyek a munkáltatók körében máig népszerűtlenek” - mondja Molnár Katalin, a Szolgáltatástudományi Módszertani Központ Alapítvány (SZTMK) képzési szakértője. Ugyanakkor a nívós intézményekben végzett pályakezdőket is alaposan szűrik a munkaadók - hangsúlyozza -, az álláskeresők mezőnye ugyanis felhígult. A diploma minősége egy ideje már nem jelent garanciát arra, hogy valóban rátermett, idegen nyelvet is beszélő, szakmájában járatos és tapasztalt munkaerőt kapnak a cégek. Még az úgynevezett elitegyetemek (nemrégiben öt-öt intézmény kapott kutató-elitegyetemi és kiváló egyetemi címet) is ontják magukból a gyakorlati tapasztalattal nem rendelkező pályakezdőket, akik alapvető készségek híján - megfelelő kommunikációs készség, csapatmunkára való hajlandóság, stb.) gyakran már az első állásinterjún elhasalnak. Nem véletlen, hogy a munkaadók egy része elégedetlen a friss diplomás felhozatallal. 

Az üzleti szolgáltató szektorban a munkáltatók egy része nem várja el a felsőfokú végzettséget, mert úgy véli, elég, ha megvannak az alapvető kompetenciák, készségek, az adott munkakör betöltéséhez szükséges szakmai tudás a betanítási időszak alatt, a vállalati tréningek során elsajátítható - vázol egy, egyelőre szűk körben kibontakozó trendet Galambosi András, az SZTMK ügyvezető igazgatója. Mint mondja, a diploma „belépő”, lehetőség egy jó állás megszerzéséhez, ám önmagában nem elég. Hogy erről a munkáltatók is így vélekednek, arra jó példa az a 2009 elején készült felmérés, amellyel az alapítvány a pályakezdők munkára való alkalmasságát vizsgálta a foglalkoztatók elvárásai és tapasztalatai alapján. A legfontosabb szempontok, amelyeknek a friss diplomások többsége nem felelt meg, a következők: problémamegoldó képesség, kommunikációs készség, munkafegyelem, csapatmunkára és önálló munkára való képesség, IT-ismeretek, idegennyelv tudás. Ez utóbbi a legkritikusabb kérdés. Nem véletlen, hogy a felsőoktatási intézmények annyi át nem vett diplomát őriznek. Galambosi András szerint semmit sem ér az érettségi előtt megszerzett nyelvvizsga-bizonyítvány, ha az egyetemi évek alatt leépül a szókincs, és a munkavállaló megnémul, amikor élesben (telefonon vagy egy tárgyaláson) kell számot adnia nyelvtudásáról.

A legnépszerűbb szakok képzési területenként (a jelentkezők száma alapján)

Agrár képzési terület: élelmiszermérnök, gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnök, környezetgazdálkodási agrármérnök, mezőgazdasági mérnök
Bölcsészettudomány: andragógia, anglisztika, magyar, pedagógia, pszichológia, szabad bölcsészet, történelem
Gazdaságtudomány: alkalmazott közgazdaságtan, gazdálkodási és menedzsment, kereskedelem és marketing, nemzetközi gazdálkodás, pénzügy és számvitel, turizmus-vendéglátás
Informatika: mérnök informatikus, programtervező informatikus
Jog: jogász, igazgatásszervező
Műszaki képzési terület: gépészmérnök, építészmérnök, építőmérnök, környezetmérnök, közlekedésmérnök, műszaki menedzser, villamosmérnök,

Művészet: színművész
Orvos- és egészségtudomány: általános orvos, óvodapedagógus, gyógypedagógus
Pedagógusképzés: angol tanári, matematika, informatika
Sporttudomány: rekreáció szervezés és egészségfejlesztés, sportszervező, testnevelő/edző
Társadalomtudomány: informatikus-könyvtáros, kommunikáció és médiatudomány, nemzetközi tanulmányok, politológia, szociálpedagógia, földrajz, szociológia, kémia, matematika

 

 

 

Svédországi lövöldözés: 11 halott, az elkövető egyedül cselekedett

Svédországi lövöldözés: 11 halott, az elkövető egyedül cselekedett

Törölték a nyilvántartásból az orosz Mere boltlánc nyíregyházi üzletét

Törölték a nyilvántartásból az orosz Mere boltlánc nyíregyházi üzletét

Nem fogad az amerikai posta Kínából érkező csomagokat

Nem fogad az amerikai posta Kínából érkező csomagokat

Elképesztő videókat készít az új kínai mesterséges intelligencia, mutatjuk őket

Elképesztő videókat készít az új kínai mesterséges intelligencia, mutatjuk őket