szerző:
Szegő Iván Miklós
Tetszett a cikk?

A Műegyetem (BME) jövőjéről tanácskoztak szerdán Budapesten az intézmény vezetői, tanárai és a meghívott szakértők. A mérnöki kamara egyik vezetője kemény kritikát fogalmazott meg a hazai mérnökképzésről. A Műegyetemen közben elindult a kutatóegyetemi projekt.

"Abban, hogy ez a kutatóegyetemi program elindult, néhány egyetem rektorával való beszélgetésünknek is volt szerepe" – mondta Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke azon a tanácskozáson, amelyet a Műegyetem, vagyis a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) jövőjéről tartottak. A konferencia apropója az volt, hogy az egyetemen immár zajlik a kutatóegyetemi projekt öt fő területének, az öt stratégiai fontosságú területének a fejlesztése. Pálinkás elmondta: Magyarországon öt egyetemet neveztek meg, amelyek képesek a kutatóegyetemi feladatok ellátására. A program célja, hogy a tudományos kutatások domináljanak e felsőoktatási intézményekben.

Pályázni lehet vele

A kutatóegyetemi cím azért is fontos, mert így az Európai Unió pályázati programjain is részt vehet a Műegyetem – erről Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára beszélt. A kutatóegyetemi pályázatok során két éven át 1,5-1,5 milliárd forintot kap az egyetem a munkatársak díjazására (egészen precízen: a humánerőforrás fejlesztésére), továbbá az infrastruktúra javítására és a kutatási projektek támogatására - minderről a BME projektvezetője, az Egyesült Innovációs és Tudásközpont vezetője, Kovács Kálmán volt informatikai és hírközlési miniszter beszélt. Kovács hozzátette: az EU-támogatás két éve után az egyetemnek meg kell alapoznia további három évre a projekt finanszírozását, azt, hogy önfenntartó legyen a program.  

Öt fő terület

A Műegyetem önmaga számára öt fő területet választott ki. Ezek közül a fenntartható energetika az ország földgázfüggőségének csökkentését, a széndioxid-kibocsátás mérséklését és az új típusú épületek megvalósítását tűzte ki célul. A járműtechnika, közlekedés és logisztika területén a hazai járműipar szakemberekkel való ellátása az egyik legfontosabb feladat, hiszen a magyar export egynegyedét állítja elő ez az ágazat – erről Lepsényi István, a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. vezérigazgatója beszélt referátumában. A járműipari és közlekedés technológiákban is természetesen a környezetvédelem (a szennyezőanyagok kibocsátásának csökkentése), a biztonság és a hatékonyság növelése a legfőbb cél – mondta a konferencián Varga István alprojektvezető, egyetemi docens

A harmadik terület a biotechnológia, egészség- és környezetvédelem. Erről a projektről Tömösközi Sándor egyetemi docens elmondta a hvg.hu-nak, hogy gyakorlatias kutatásokat végeznek a BME-n. Kevésbé a biológiai, élettani, sejtkutatásokat folytatják tehát itt, vagyis nem a szegedi biotechnológusokkal konkurálnak. Így például dolgoznak lebontható műanyagok előállításán. Ezeket cukorból lehet előállítani: tejsavvá bontják le a cukrot, majd ezeket polimerizálva olyan csomagolóeszközöket kapnak, amelyek nem okoznak súlyos környezetszennyezést.

Nobel-díjas kutatások alapján végeznek nanofizikai kísérleteket

A negyedik terület a nanofizika, a nanotechnológia és az anyagtudományok. Itt olyan tevékenységek folynak, amelyek az idei Nobel-díjas kutatásokhoz kapcsolódnak, például a grafén – a szén egy korábban nem ismert formájának – elektromos vezetési képességeihez kapcsolódó vizsgálatok – minderről Mihály György egyetemi tanár, tanszékvezető beszélt.

Szintén szó esett a szerdai tanácskozáson az ötödik kiemelt területről, az intelligens környezetekről és e-technológiáról. Ebbe a körbe tartoznak Charaf Hassan egyetemi docens alprojektvezető szerint az informatikai, távközlési és kommunikációs technológiák fejlesztése, de nem feledkeznek meg e területek jogi szabályozásáról sem.

Mi lesz 2020-ig?

Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára a tanácskozáson azt is elmondta, hogy a versenyképes gazdaság megteremtésében kulcsszerepe van a felsőoktatásnak. Korszerű, gyakorlatorientált képzésre van szükség, a tananyagnak pedig alkalmazkodnia kell az aktuális piaci és gazdasági folyamatokhoz. Több mérnökre, informatikusra, matematikusra lenne szükség, mint amennyien most tanulnak – hangsúlyozta Fónagy. Az államtitkár kiemelte, hogy 2020-ig Magyarország vállalta: a jelenlegi 0,9 százalékról a GDP 1,8 százalékára növeli a kutatás-fejlesztés részarányát.

Denk András, a Magyar Mérnöki Kamara Felügyelő Bizottságának elnöke néhány javaslatot és bírálatot is megfogalmazott a műszaki oktatással kapcsolatban a konferencián. Szerinte jelenleg az egyetemek a mennyiségi, nem a minőségi képzésben érdekeltek. Alacsony a színvonala a bekerülő diákoknak, az általános és középiskolai színvonal csökkenése miatt.

Túl sok a jogköre a hallgatói önkormányzatoknak?

Kevés példa akad Denk szerint a gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező mérnökök részvételére az oktatásban, vagyis a gyakorlat-orientált képzést kéne erősíteni, nem az életidegen oktatást. Denk megjegyezte azt is, hogy a hallgatói önkormányzatok túlzott jogosítványokkal vannak felvértezve, ez nem biztos, hogy jó irányba viszi az egyetemek munkáját

Péceli Gábor, a Műegyetem rektora tulajdonképpen Denk Gábor felvetéseire reagált egy későbbi sajtótájékoztatón. Szerinte az egyetemeket a jelenlegi normatív szabályozás ösztönzi a minél több hallgató felvételére. Ezen a közeljövőben nehéz lenne változtatni, de a kutatóegyetemi projekt éppen a kutatásokra helyezendő nagyobb hangsúlyt hivatott bizonyítani.

Péceli Gábor azt is fontosnak tartotta, folyamatos szimbiózisban éljen a Műegyetem a gazdasági és ipari környezettel, illetve az ott folyó kutatásokkal, innovációval. Ezért szeretne a Műegyetem egy konzultációsorozatot útjára indítani, amelyet a szakmával, a gazdasággal, az iparral és a közszereplőkkel folytatnának.

MTI Karrier

Állásbörze a Műegyetemen

Több mint 1400 állásajánlat és csaknem ezer szakmai gyakorlati hely közül válogathatnak az érdeklődők április 14-én és 15-én Budapesten, a 30. alkalommal megrendezendő Műegyetemi Állásbörzén.

hvg.hu Karrier

Állásbörze a Műegyetemen

Ismét megrendezik a Műegyetemi Állásbörzét, az intézmény központi épületében október 28-29-én mintegy 1200 állásajánlat várja a látogatókat.

Schwab Richárd: Ha Demján Sándor élne, most is neki dolgoznék

Schwab Richárd: Ha Demján Sándor élne, most is neki dolgoznék

Zsákok helyett gyakrabban ürülő szelektív kukák

Zsákok helyett gyakrabban ürülő szelektív kukák

III. Károly király tényleg úgy halhat meg, hogy már nem fog szóba állni Harry herceggel 

III. Károly király tényleg úgy halhat meg, hogy már nem fog szóba állni Harry herceggel 

A rák magánya és a láthatatlan női munka – A hajfonat hősei folyamatos harcban állnak az idővel

A rák magánya és a láthatatlan női munka – A hajfonat hősei folyamatos harcban állnak az idővel