Segítené a külföldön munkát vállaló orvosok visszailleszkedését
A szaktárca szerint a probléma megoldását jelenthetné, ha sikerülne a kezdő rezidenseket Magyarországon tartani, a következő lépésben viszont az a cél, hogy a már kint lévőket is ösztönözzék a hazatérésre, hogy a magyar egészségügyet erősítsék.
Az egészségügyért felelős államtitkárság már dolgozik azon, hogy minél nagyobb számban térjenek haza a jelenleg külföldön tevékenykedő egészségügyi szakemberek; erről Páva Hanna helyettes államtitkár beszélt az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának hétfői ülésén.
A szakma képviselői közül korábban többen megfogalmazták, az egészségügyi ágazat munkaerőhiányának egyik fő oka, hogy sokan hosszabb-rövidebb ideig inkább külföldön vállalnak munkát. A probléma megoldását jelenthetné, ha sikerülne a kezdő rezidenseket Magyarországon tartani, a következő lépésben viszont az a cél, hogy a már kint lévőket is ösztönözzék a hazatérésre, hogy a magyar egészségügyet erősítsék.
Páva Hanna elmondta, hogy jelenleg is tart a szakképzéssel és továbbképzéssel kapcsolatos szabályok felülvizsgálata. A kezdő orvosok itthon tartásán túl azt is szeretnék elősegíteni, hogy akik pillanatnyilag külföldön dolgoznak, minél nagyobb számban jöjjenek haza. Ennek egyik eszköze lenne, hogy a külföldi munkavállalást is elismernék. Eddig ugyanis erre semmiféle szabály nem vonatkozott: aki külföldön dolgozott, annak itthon újra kellett kezdenie mindent, újra kellett kezdenie a "pontszerzést" a szakmában.
A külföldi munkavégzés elismerésével a hazai munkaerőpiacra való visszailleszkedést szeretnék megkönnyíteni. Tehát, amennyiben valaki külföldön dolgozott, és erről bemutat egy igazolást, akkor azt a jövőben "kvázi" folyamatos jogviszonynak tekintenék - tette hozzá a helyettes államtitkár.