Automatikusan belépteti a kormány a pedagógusokat az új szervezetükbe
2014 áprilisában jönne létre a Magyar Pedagógus Kar (MPK), amelynek automatikusan tagja lenne minden állami és önkormányzati oktatási-nevelési intézményben dolgozó pedagógus – mondta Hoffmann Rózsa közoktatási államtitkár kedden a kormányszóvivői tájékoztatón.
Hoffmann Rózsa elmondta, benyújtottak egy törvényjavaslatot a Magyar Pedagógus Kar (MPK) felállításáról, amelynek célja, hogy nevesítsen egy olyan köztestületet, amelyhez tartozás egy rangot adna a pedagógus pályát választóknak.
Mint mondta, az állami és önkormányzati intézmények pedagógus dolgozói lennének a tagjai az új szervezetnek, az óvodapedagógusok is beleértve. Az új testület saját önkormányzattal rendelkezne, vagyis saját magát szabályozná, választott tisztségviselőkkel az élén, saját alapszabállyal, megyénként egy-egy fizetett tisztségviselővel.
A testülettel Hoffmann szerint létrejön egy olyan testület, amelynek tagjai minden szakmai kérdésben véleményt formálnak majd és partnerei lesznek a mindenkori oktatási miniszternek.
Hoffmann szerint az MPK létrejöttét elfogadták a tárgyaló szakszervezetek is, ugyanis ezzel nem a szakszervezeti jogosultságokat akarják csorbítani.
Mint mondta, az új szervezet legfontosabb feladata egy szakmai-etikai kódex kidolgozása lesz, ugyanis minden szakmának van ilyenje, a pedagógusok pedig egy olyan kényes területen dolgoznak, amit nem lehet mindig jogszabállyal szabályozni. Hoffmann szerint a pedagógiai döntések etikai mérlegelést igényelnek, ezért a szakmai etika világossá tétele nagyon fontos.
Azzal kapcsolatban, hogy kötelező lesz-e a pedagógusoknak belépni az MPK-ba Hoffmann azt mondta, a tagság nem kötelező lesz, hanem automatikus, de kötelezettségeket nem ró a tagokra. Elmondása szerint akik állami intézményben dolgoznak, azok automatikusan a tagjai lesznek a testületnek, a nem állami, hanem egyházi, magánintézményben dolgozók pedig akkor lehetnek a tagjai, ha alakítanak egy szervezetet, ami stratégiai partnerségi kapcsolatra lép az MPK-val.
Az államtitkár hozzátette, kilépni nem lehet ugyan a szervezetből, de sem kötelezettséggel, sem tagdíjjal nem jár a tagság, ha viszont valaki feladja az állását, akkor a tagsága is automatikusan megszűnik.