szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Régóta tartó válságos állapot végét jelentheti a kormány által kedden elfogadott Közbeszerzési Törvény módosításának előterjesztése. A gazdasági minisztériumi indítványa mellett további piackonform támogatások - a Mehib, a Hitelgarancia Zrt. intézkedései - jelenthetnek megoldást a körbetartozás csökkentésére.

A hazai vállalkozások adósságállománya 100-400 milliárd forint közé tehető. A körbetartozás csökkentésére szolgáló megoldások közé tartoznak a kormány döntése alapján megnyíló új finanszírozási lehetőségek, amelyek 120-150 milliárd mikro-, kis- és középvállalkozói számla faktorálását teszik lehetővé.
 

Ennek érdekében két új programot indít a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (Mehib). Április 30-tól 50 milliárd forintos szállítói hitelbiztosítás keretében minősíti a kkv-k vevőit. Az eredménytől függően biztosítási fedezetet nyújt a cégeknek 0,4-0,5 százalék biztosítási díj befizetése mellett. A konstrukció lehetővé teszi, hogy amennyiben a vevő nem fizet, a vállalkozás akkor is hozzájusson  követelése önrésszel csökkentett összegéhez 30-210 napon belül.   

Erre a célra a Mehib is kidolgozza  új exporthitel-biztosítási termékét - a "Biztonság" kötvényt. A terméknek köszönhetően a vállalkozás 30-120 napon belül hozzájuthat exportkövetelésének önrésszel csökkentett összegéhez.

A megoldás részeként módosítják a közbeszerzési törvényt. Az új szabályozás a fővállalkozót kötelezné arra, hogy ugyanazokkal a feltételekkel szerződjön az alvállalkozóval, mint amilyennel vele szerződik a megrendelő - Kóka János, gazdasági-és közlekedési miniszter.

Praktikus példával érzékeltetve ez azt jelenti - magyarázta a miniszter -, hogy ha a megrendelő a fővállalkozónak 30 napos határidővel fizet, akkor a fővállalkozó az alvállalkozóval nem szerződhet 180 napra. Ha a fővállalkozó jogellenesen késik a fizetéssel, akkor ezzel kizárhatja magát a közbeszerzési
eljárásokból.

A miniszter kérdésre válaszolva közölte: a közbeszerzési törvényt ilyen tartalommal már az új parlamenti ciklusban módosítják.   A 100 millió forintnál nagyobb kifizetéseket pedig a jövőben nyilvánosságra hozzák a Magyar Államkincstár honlapján.

A kormány piackonform támogatási lehetőségeket - garanciavállalás, biztosítás, faktorálás - biztosít a körbetartozásokban érintett vállalkozásoknak - mondta a miniszter. Ennek keretében a Hitelgarancia Zrt. faktorálásra 40 milliárd forintos garanciakeretet kap, azaz e társaság 80 százalékos készfizető kezességet vállal a kisvállalkozók faktoring ügyleteihez. További támogatási lehetőség a mikro- és kisvállalkozásoknak a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium Lánchíd Faktoring-programja - kiemelten az építőipari és kereskedelmi vállalkozások számára - 30 milliárd forintos kerettel. 

 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Válságterv csőd ellen

A kisebb cégek 90 százaléka csődközeli helyzetből indul, és nem segítenek rajtuk a nagy fogásnak tűnő üzletek sem. Adósságuk törlesztése helyett újabb tartozásokat generálnak, így gyakran maguk is a körbetartozási kényszerpálya részeseivé válnak. Mi az, amit egy cég tehet a csőd szélén? Először is ne feledkezzen meg a válságtervről. A tervszerűtlenség, tekintélyelvűség, nemtörődömség rosszul értelmezett tulajdonosi szemlélet – magyarázta Dr. Kovács István cégtanácsos, aki néhány praktikus tanáccsal szolgál a válságterv elkészítését illetően.

MTI Gazdaság

Körbetartozás elleni kormányprogram

A kormány döntése nyomán javulnak Széchenyi Kártya feltételei, bővül a hitelkerete, s egyszerűsödik a vállalkozások ügyintézése, valamint hitel- és egyéb finanszírozási konstrukciók akadályozzák majd a körbetartozás kialakulását.

Vállalkozás

A kormány újratárgyalja a körbetartozási javaslatokat

Sem a Fidesz, sem a kormány által eddig ismertetett javaslatok nem oldották meg a körbetartozás problémáját. A jövőben újratárgyalják a kérdést, hogy a jelenleg 150-200 milliárd forint közötti tartozást csökkentsék - írja a Magyar Hírlap.