szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara (SKIK) elnöksége vissza nem térítendő támogatásokat is tartalmazó intézkedéscsomagot fogadott el a somogyi vállalkozások, elsősorban tagjai megsegítésére.

Az SKIK az idén éves tagdíjbevétele 58 százalékát, mintegy 25 millió forintot kíván visszaadni tagjai számára különböző formákban. A kamarai tagok a tavalyi 3 helyett idén 4 százalékos kamattámogatást kaphatnak a Széchenyi kártya hitelszerződései keretében. Támogatást igényelhetnek üzleti internet létesítésének és weblap kialakításának költségeihez, a minőségbiztosítási rendszerek kialakításához és tanúsíttatásához, a pályázatkészítési költségekhez, a PR-, reklám és iparjogvédelmi költségekhez, üzleti információs utakhoz, vásárlátogatásokhoz, valamint a tagvállalkozások és alkalmazottaik képzési- és továbbképzési költségeihez.
   
Varga József arról is beszámolt, hogy felkérik a megyei önkormányzatokat, intézményeket, és a lakosságot, hogy elsősorban a megyei vállalkozókat részesítsék előnyben a termékek és szolgáltatások beszerzésénél, ezzel is segítve a helyi vállalkozások és a munkahelyek megmaradását. A kamara javasolja, hogy a helyi önkormányzatok éljenek jobban a közbeszerzési törvény adta meghívásos eljárások lehetőségével. Az SKIK a sajtón keresztül kívánja felkérni az ellenőrző hatóságokat, hogy tanúsítsanak önmérsékletet a szankciók kiszabásakor, és hagyjanak fel "a vállalkozások működését ellehetetlenítő aránytalanul magas büntetési gyakorlattal". A pályázati támogatásokat kezelő szervezetektől azt kérik, hogy a kifizetéseket határidőben teljesítsék a vállalkozások felé, az adóhatóságtól, bankoktól pedig azt, hogy a megváltozott helyzetben partnerségre törekedve közreműködjenek a vállalkozások tartozásainak kezelésében, lehetőség szerinti átütemezésében.
   
Varga József egy friss felmérés adatait ismertetve elmondta: a gazdasági válság Somogyban is a gépipari vállalkozásokat sújtotta a legkorábban és legnagyobb mértékben. Ezek a vállalkozások 10-30 százalékos keresletcsökkenésről számoltak be. A piacvesztés főként belföldön, és csak kisebb részt külföldön történt. A forint gyengülése ugyan kedvez az exportnak, de a megrendelések visszaesése termelés visszaeséshez vezetett. A pénzpiacon a hitelkamatok drasztikus emelkedése, és a hitelhez jutás nehézségei finanszírozási gondokat okoztak a somogyi vállalkozóknak is. Súlyosbítja a helyzetet a körbetartozások növekedése, számlák kiegyenlítésének 60-120 napra tolódása, és az, hogy különösen magasak az önkormányzatoknál, kórházaknál lévő kintlévőségek - mondta a kamarai elnök. Hozzátette: a somogyi vállalkozások a fejlesztéseiket forrás hiányában későbbre halasztják vagy leállítják. A kamara felmérésében szinte minden válaszadó a vállalkozói terhek- és az élőmunka terheinek csökkentését sürgeti, továbbá kiszámíthatóbb gazdaságpolitikát vár a kormánytól - ismertette az SKIK elnöke.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Átszabják a gazdasági operatív programok pályázatainak feltételeit

Lényegében megszűnnek a kifejezetten hátrányos helyzetű kistérségek számára kiírt pályázatok a gazdaságfejlesztési operatív programokon belül; a bennragadt pályázati pénzeket máshová csoportosítja át a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) - írja a Napi Gazdaság hétfői számában.

MTI Vállalkozás

Milliárdos pályázatokkal segítik a kis-és középvállalkozásokat

Kibővített pályázati forrásokkal segítené a nehéz anyagi helyzetben lévő kis-és középvállalkozások pénzügyi gondjainak megoldását és a foglalkoztatottjainak megtartását a kormányzat - mondta Tukacs István államtitkár, a gazdasági válságövezetek kezeléséért felelős kormánybiztos.

MTI Vállalkozás

Öt változás a pályázatok beadásánál: könnyebb pénzt nyerni?

A pályázatokkal kapcsolatos módosítások a korábbinál bővebb pályázói kör számára nyújthatnak megoldást beruházásaik, és egyéb projektjeik finanszírozására. Továbbra is vannak olyan, megoldásra váró problémák, amelyek feleslegesen zárnak ki egyes pályázókat, vagy indokolatlanul nehezítik meg számukra a feltételek teljesítését. A Deloitte szakértői elemezték a 2009-es újításokat.