szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

A várakozásokat messze meghaladó adózott veszteségről számolt be kedd...

A várakozásokat messze meghaladó adózott veszteségről számolt be kedd hajnalban a Mol. Az olajipari cégtől az Erste elemzői például „mindössze” 52,5 milliárdos hiányt vártak, amely azonban ennek két és félszerese lett, elsősorban a pénzügyi soron elkönyvelt hatalmas veszteség miatt. A piacot nem lombozta le különösebben a vártnál gyengébb első negyedéves gyorsjelentés, a Mol - ha nem is olyan ütemben, mint az elmúlt napokban - továbbra is felfelé tart.

Hatalmas pénzügyi veszteség

A továbbra is kedvezőtlen turbulens külső gazdasági környezet, az olajár csökkenése, a kelet-közép-európai régió sebezhetősége és a forint gyengülése egyaránt hozzájárult ahhoz, hogy a Mol az egy esztendővel korábbinál jóval gyengébb első negyedévet zárt. A társaság árbevétele 2009 első három hónapjában 632,6 milliárd forint volt, s ez több, mint ötödével marad el a 2008 hasonló időszakában mérttől.

A forgalomhoz hasonló mértékben süllyedt a – speciális tételek nélküli – üzemi eredmény is, amely így 53,4 milliárd forintra rúgott, s ez a jelenlegi környezetben, ágazati összehasonlításban jónak mondható. Adózott szinten azonban már nem ilyen fényes a helyzet: az elsősorban a forint gyengülése miatt elkönyvelt 147 milliárdos pénzügyi veszteség következtében a tavalyi 65,0 milliárdos többet ezúttal 124,9 milliárdos veszteségbe fordult.

Hernádi Zsolt, elnök-vezérigazgató ugyanakkor elégedett volt az eredményekkel, s jelezte: azon intézkedéseknek köszönhetően amelyekkel már a krízis első jeleire reagáltak, a Mol kedvezőbb helyzetben van versenytársainál, s a társaság kiállja a jelenlegi gazdasági visszaesés próbáját. A vezérigazgató kiemelte, hogy a cég a recesszió ellenére szinten tudta tartani az értékesítési volument, valamint, hogy javította a cashflow-termelő képességét.

Felemás divíziók

A Mol különböző üzletágai felemásan teljesítettek A kutatás-termelés szegmens elsősorban a magas gázáraknak, valamint a gyenge forint árbevétel-növelő hatásának köszönhetően rekord üzemi eredményről számolt be. A 46 milliárdos profit majd kétszerese az egy évvel korábbinak (ha nem vesszük figyelembe a Szőreg-1 mező értékesítésének tavalyi első negyedéves üzemi eredményre gyakorolt hatását), de még az eddigi csúcsnak számító 2009 utolsó három hónapjában realizált nyereségnél is jó 20 százalékkal magasabb.

Kevésbé impozáns azonban a feldolgozás és kereskedelem divízió teljesítménye, amely a tavalyi 40 milliárd fölötti üzemi eredmény alig több, mint tizedét tudta hozni, igaz a 2008 utolsó negyedévében realizált 41 milliárdos veszteséghez képest ez is jó eredmény. A mol  gyorsjelentésében felhívta a figyelmet: az üzletág gazdasági környezete számottevően romlott az elmúlt 12 hónapban, az árrések hatalmasat zuhantak.

Már üzemi szinten is veszteséges volt a petrolkémia üzletág, amely tavaly sem hozott túl nagy profitot, de 2008 első negyedévében legalább pozitív volt az eredmény. Az eredmény további romlását ezen üzletág esetében is az árrés süllyedése okozta, ennél a divíziónál azonban az értékesítési volumen is visszaesett.

Folytatódik a tőzsdei szárnyalás

A Mol részvényeinek az árfolyama a pénteki nyitás és a hétfői zárás között majd 20 százalékkal drágultak. A múlt hét utolsó kereskedési napján egy pletyka hajtotta a kurzust, amely szerint újra előtérbe kerülhet egy felvásárlási sztori. 

Bár erről hír nem érkezett hétfőn sem a Mol egy vasárnapi közleményének köszönhetően – amelyben egy iraki vállalatban való részesedésszerzést jelentettek be – hétfőn folytatta a szárnyalást a papír. Egyelőre úgy fest, a gyorsjelentés sem lombozta le a befektetőket: az olajipari cég részvényei a keddi kereskedés első órájában 2,5 százalékkal drágultak, s így már 14 300 forintnál jár az árfolyam.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!