Tetszett a cikk?

A tegnap elfogadott új szabályozás értelmében 2010-től bevezetik az „ingatlannal rendelkező társaság” fogalmát. Az ilyen társaságok részvényei, illetve üzletrészei értékesítése után átírási illetéket kell fizetni. Hogyan hat mindez az ingatlanpiacra?

Vagyonadó Franciaországban
Franciaországban csak a 765 ezer euró (200 millió forint) feletti ingatlanok után kell mindössze fél százalékos ingatlanadót fizetni, miközben az effektív adóráta kifejezetten alacsony. A Mazars szerint ez az egyik legjelentősebb eltérés a magyaroszági vagyonadóhoz képest.
A gyakorlatban tehát amennyiben egy társaság eszközeinek több mint háromnegyedét ingatlanok teszik ki, akkor az üzletrészek elidegenítése illeték, és társasági adó köteles – feltéve, hogy ezt a tranzakcióban érintett másik fél országával kötött kettős adózást elkerülő egyezmény nem tiltja.

Az ingatlanfejlesztő-, és forgalmazó vállalkozásoknak az ingatlanok adásvételével kapcsolatos magas ingatlan átírási illetékek miatt korábban célszerű volt az eladásra fejlesztett, vagy eladásra tartott nagyobb ingatlanokat nem önállóan, hanem egy-egy céltársaságban elhelyezve, magát a céltársaságot értékesíteni. Amennyiben a céltársaságot két külföldi vásárolta meg, akkor ez nem kellett sem illetéket, sem adót fizetni az eladás nyeresége után, annak ellenére, hogy az egy magyarországi ingatlanról volt szó.

Az ingatlanvagyon áthelyezésének eddig ugyancsak költségkímélő megoldása volt, ha a cégjogi átalakulás, kiválás, egyesülés keretében történt. Az új szabályok szerint az illetékmentesség a továbbiakban már csak a társasági adó törvényben meghatározott kedvezményezett átalakulás keretében élvezhető. Azaz akkor, ha az átalakulás nem jár a tulajdoni struktúra átalakulásával, mert arányos részt szereznek a korábbi tulajdonosok az átalakulással kialakuló társaságban. A szigorítással párhuzamosan az átírási illetékek mértéke jelentősen csökken, 10-ről 4 százalékra, illetve 1 milliárd forint feletti tranzakció esetén 2 százalékra, de legfeljebb ingatlanonként 200 millió forintra. Lakás ingatlan esetén 4 millió forintig megmarad a kedvezményes 2 százalékos kulcs és ezen felül az eddigi 6 százalék helyett is a 4 százalékos általános illeték érvényesül majd.A Parlament által elfogadott adóváltozások miatt idén megsokszorozódhat az ingatlanfejlesztő-, és forgalmazó vállalatok tranzakcióinak száma. Ezek a módosítások - Dr. Fekete Zsuzsa, a Mazars vállalati tanácsadásért, fúziókért felelős igazgatója szerint - jelentősen megváltoztathatják egyes ingatlanpiaci szereplők stratégiáját. A változások alapján egyes, már korábban betervezett tranzakciók elhalasztását, vagy ellenkezőleg, akár előrehozását lehet célszerű megfontolni a vállalkozások számára.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vállalkozás

Adóváltozások 2010-től: mikor nem kell dupla illetéket fizetni?

A tegnap elfogadott adótörvény részben illetékmentessé teszi az ingatlan alapú lízingfinanszírozást, ezáltal a kis- és középvállalkozások új forrásbevonási lehetőséghez juthatnak. A már korábban megszavazott lakásmentő csomag részeként pedig kiterjesztették az állami garanciavállalást a lakáslízingre.

hvg.hu Vállalkozás

Áfavisszaigénylés új ingatlan után és továbbértékesítés

Lehetséges-e az új lakás vásárlása után az áfa visszaigénylése, ha a vásárlásról áfás számlát is kaptam? Ha visszaigényelhető az áfa, akkor, ennek mi a módja? Ha egy telket mint magánszemélyként veszek meg, majd tovább értékesítem egy cég felé, akkor felmerül áfafizetési kötelezettségem? Válaszol az adóhatóság.

MTI Itthon

Oszkó: adózna a második és harmadik ingatlan is

Bár a vagyonadó szempontjából összevonni nem lehet az ingatlanokat, mégiscsak adózna az állampolgár második, harmadik, illetve sokadik ingatlanja is, csökkenő adómértékkel, így akár az eredetileg tervezett adókulcs is csökkenhetne - ismertette a pénzügyminiszter kedden.