szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

Augusztus elejére háromhavi csúcs közelébe, 80 dollárra emelkedett az olaj árfolyama, miután a befektetők...

Augusztus elejére háromhavi csúcs közelébe, 80 dollárra emelkedett az olaj árfolyama, miután a befektetők kockázatvállalási kedve a világgazdaság javuló kilátásait látva ismét megerősödött.

Több szól az olajár emelkedése mellett, mint ellene

A makroadatok ugyan némi lassulást jeleznek, ebben ugyanakkor nincs semmi meglepő, a W-alakú recesszió kialakulása továbbra sem valószínű. (A második világháború óta eltelt időszakban 8 recessziót regisztráltak a statisztikusok, és mindössze egyetlen alkalommal, az 1980-as évek elején fordult elő, hogy W-formája lett volna a kilábalásnak.)

Az olajár alakulása 2009. március - 2010. augusztus
FutureSource.com

A világgazdaság kilátásait övező egyre növekvő optimizmus mellett a dollár gyengülése – az euró/dollár kurzus rövid idő alatt 1,1900-ről 1,3100-re emelkedett – és a kínai kormányzattól várt további gazdaságösztönző lépések is hozzájárultak az olajpiacon kialakult optimizmushoz.

Ezek után csak hab a tortán a szeptember végéig tartó hurrikánszezon, ebben az időszakban ugyanis elég egyetlen gyanúsan rossz felé tartó trópusi vihar, és a befektetők máris vadul találgatni kezdik a várható pusztítás és termeléskiesés mértékét. Elemzők hangsúlyozzák, hogy egészen addig kitarthat az árfolyam lassú emelkedése, amíg a világgazdaság bővül, a jegybanki alapkamatok pedig rekord alacsonyan vannak.

A spekulánsok is egyre aktívabbak a vételi oldalon, az amerikai tőzsdefelügyelet adatai szerint a New York-i árutőzsdén a július 27-én zárult héten az egy héttel korábbi szinthez képest 23 százalékkal emelkedet a nettó vételi pozíciók száma.

Július hónapban az olajár (hó/hó alapon) 4,4 százalékkal emelkedett, amely így március óta a legerősebb hónapnak felelt meg.

Gyorsjelentés-szezon: olajozott kezdés

Az Egyesült Államokban a ConocoPhillips gondoskodott az olajozott kezdésről: az USA harmadik legnagyobb olajipari cége több mint négyszeresére növelte nyereségét 2010 második negyedévében. Tavaly a vállalat „mindössze” 859 milliárdos profitot könyvelhetett el, az idén azonban közel 4,2 milliárdos nyereségre tettek szert.

Yahoo! Finance

 Texas is bejelentkezett

A masszív kezdés után hasonlóan jól folytatódott az amerikai olajcégek gyorsjelentési szezonja. Egy nappal a ConoccoPhillips után erős második negyedévről számolt be a világ egykori legnagyobb cége, az irvingi (Texas) központú Exxon Mobil is. A hazánkban korábban az Esso márka révén aktív társaság 7,56 milliárd – részvényenként 1,60 – dolláros adózott eredménnyel zárta az április és június közötti három hónapot, ami 91 százalékos növekedést jelent, ráadásul az elemzők várakozásánál is jó tizedével magasabb.

Yahoo! Finance

Az árbevétel ugyanakkor elmaradt a prognosztizálttól: a második negyedéves 92,5 milliárd dolláros forgalom 18 milliárd dollárral magasabb ugyan a tavalyinál, de az elemzők nagyobb, 97 milliárd dollár körüli árbevételre számítottak.

Kalifornia felelt

Hatalmas nyereségnövekedésről számolt be a második legnagyobb amerikai olajcég, a Chevron is. A kaliforniai székhelyű társaság az egy esztendővel korábbi 1,75 milliárdos adózott profitot követően ezúttal 5,41 milliárdos eredményt könyvelhetett el. Ráadásul a nyereség a várakozásokat is meghaladta: a részvényenkénti 2,7 dollár majd 10 százalékkal volt több a Bloomberg elemzői konszenzusánál.

Yahoo! Finance

A szép számokat a Chevronnál is a kereslet megugrásának köszönhették. A kitermelés majd 3 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, s elérte a napi 2,75 millió hordóegyenértéket, míg az árbevétel – a pozitív volumen és árhatásnak hála – harmadával 52 milliárd dollárra ugrott.

Európa sem maradt le

A Shell – nem mellesleg a világ egyik legnagyobb árbevételű vállalata – az egy esztendővel korábbinál 15 százalékkal magasabb, 4,39 milliárd dolláros adózott eredményről adott számot. Az egyszeri tételek kiszűrését követően a profit 4,21 milliárd euró volt, szemben a Bloomberg 14 elemző megkérdezése alapján összeállított 4,08 milliárdos konszenzusával. Az árbevétel több mint 40 százalékkal volt magasabb a 2009 hasonló időszakában realizáltnál, s elérte a 90,57 milliárd dollárt.

Yahoo! Finance

A nyereség az olajár emelkedésének, és a sikeres költségcsökkentő programnak köszönhetően ugrott meg. A feketearany hordónkénti ára jelenleg 31 százalékkal haladja meg az egy esztendővel korábbit, a tavaly bejelentett átszervezéseken – amelyek keretében 7000 embert küldtek el a cégtől – az eredetileg tervezettnél 15 százalékkal többet, 3,5 milliárd dollárt spórolt a cég.

Totálisan jó eredmények Párizsból

Több mint 70 százalékkal emelkedő második negyedéves profitról adott számot a francia Total. A harmadik legnagyobb európai olajtársaság nettó eredménye ezzel 2,96 milliárd euróra ugrott, ami pozitív meglepetést okozott, tekintettel az elemzők 2,65 milliárdos várakozására.

Yahoo! Finance

A kilátások is pozitívak, a társaság vezérigazgatója a kitermelés 2 százalékos idei növekedés jelezte, míg olajpiaci elemzők emelték profitvárakozásaikat. Az egyre optimistább jövőkép ugyanakkor eddig nem jelent meg az árfolyamban, a részvény jegyzése július végén még 14 százalékkal múlta alul az év eleji szintet.

És végül: a feketeleves

A Mexikói-öbölben bekövetkezett katasztrófa miatt a BP a második negyedévet története legnagyobb, 17,2 milliárd dolláros veszteségével zárta. A katasztrófa a 2009 április-júniusi időszakot még 4,4 milliárd dolláros profittal záró társaságnak csak az idei második negyedévben 32,2 milliárd dollárjába került.

Yahoo! Finance

A sérült kútból 3 hónapon keresztül ömlött az olaj a tengerbe, ami amellett, hogy komoly anyagi károkat okozott a cégnek, az amerikai közvéleményt is erősen a BP ellen hangolta. A függetlensége megtartására törekvő londoni székhelyű cég fokozatosan elkezdte értékesíteni eszközeit, legutóbb például 7 milliárd dollár értékben adott el amerikai kanadai és egyiptomi érdekeltségeket az Apache-nak. Április 20-a óta vállalat piaci értéke 45 milliárd fonttal (70 milliárd dollárral) csökkent.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!