szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jelenleg a GDP 6,5 százalékába, évi 1800 milliárd forintba kerül az adóadminisztráció; ennek 25 százalékos csökkentésével 500 milliárd forinttal több maradna a vállalkozásoknál - mondta Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke a Napi Gazdaság kedden rendezett budapesti adókonferenciáján.

Vannak olyan európai országok, így Finnország és Svédország, ahol a GDP 1,5 százalékából is kijönnek az adóadminisztrációra fordított költségek.

A helyzet nem reménytelen, mondta Zara László Hollandia példáját felhozva, ahol az ország EU-s elnökségének idején határozták el, hogy csökkentik a költségeket és a GDP 4,5 százalékáról ennek felére csökkentek az adóadminisztrációs költségek.

Számítások szerint, ha a magyar adóadminisztráció GDP-arányosan 6,5 százalékos költségét 25 százalékkal lehetne mérsékelni, akkor a jelenlegi 1800 milliárd forintos ráfordításból 500 milliárd a vállalkozásoknál maradna - közölte az Adótanácsadók Egyesületének elnöke.

A folyamatot gyorsítaná, ha az EU elfogadná azt a már 2009 végén elkészült, de még mindig nem elfogadott irányelvet, amely szerint csak egyszerűsített - kettős könyvelést kizáró - mérlegbeszámolóra köteleznék azokat a vállalkozásokat, amelyek 10 főnél kevesebbet foglalkoztatnak, mérlegfőösszegük nem haladja meg a 140 millió forintot (500 ezer euró), árbevételük pedig nem több 280 millió forintnál (1 millió euró). A magyar vállalkozások 95 százaléka esne bele ebbe a körbe - jelezte Zara László.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Bonyolult adminisztráció és indokolatlan kiadások nehezítik a pályázást

Az augusztusban bejelentett, az EU-s támogatási rendszer egyszerűsítését és a kkv-k finanszírozási lehetőségeinek bővítését célzó terveket üdvözlik a vállalkozások és a pályázati tanácsadók is, de a megítélt támogatások kifizetése továbbra is lassú és indokolatlan kiadásokkal terhelik a vállalkozásokat.

MTI Üzleti tippek

Kkv-források: egyszerűbb eljárást, kevesebb adminisztrációt ígérnek

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) és a közvetlen szakmai felügyelete alá tartozó Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) egy múlt pénteki kormányhatározat alapján megkezdte a Gazdaságfejlesztési Operatív Program, valamint a Közép-magyarországi Operatív Program 2009-2010-es évekre vonatkozó akciótervei módosításának kidolgozását - közölte a szaktárca hétfőn az MTI-vel.