szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A befektetők túlnyomó többsége már tisztában van azzal, hogy a tartós befektetési számlán (tbsz) kamatadó-mentesen tarthatja megtakarításait, s a nyugdíj-előtakarékossági számla (nyesz) is egyre népszerűbb az ügyfelek körében a K&H Alapkezelő felmérése szerint.

A K&H Alapkezelő szakemberei az ország 22 nagyvárosában több mint 1500 magánbefektetőt kérdeztek meg arról, mit tudnak a tbsz-ről és a nyesz-ről. „Az eredmények sokkal pozitívabbak lettek, mint amire számítottunk, hiszen a megkérdezett egyéni befektetők közül szinte mindenki tisztában volt a tbsz kamatadó-mentességet biztosító lehetőségével, sőt, a kisbefektetők jelentős része már rendelkezik tbsz vagy nyesz számlával, vagy akár mindkettővel” - összegezte felmérés eredményeit Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója a cég közleményében.

A tbsz számlán a számla indításának évében folyamatosan történik a felhalmozás, tehát idén még decemberi 31-ig lehet a számlára befizetni. A befizetett összeget a felhalmozási évet követő 3. lekötési év után már csak 10 százalékos kamatadó terheli, az 5. év után pedig egyáltalán nem kell kamatadót fizetni, eközben pedig a megtakarított összeget tetszőlegesen fel lehet használni értékpapír befektetésre.

Az eddigi tapasztalatok alapján a tbsz számla hasznosságával a kisbefektetők is egyetértenek, hiszen továbbra is sokan tervezik, hogy az év hátralévő részében befektetést helyeznek el ilyen számlán - ismertette az igazgató, aki hozzátette: náluk csak az elmúlt egy hónapban több mint 1500 ügyfél rakott be közel 5 milliárd forint összegű megtakarítást tbsz számlára.

„Habár a nyesz esetében 2011-ben 30-ról 20 százalékra, éves szinten maximum 100 ezer forintra csökken a befizetett összeg után járó adójóváírás mértéke, így is nagyon kedvező marad, hiszen ez azt jelenti, hogy idén 333 ezer forint befizetés után, 2011-ben pedig évi 500 ezer forint befizetés után a következő év júniusában 100 ezer forint igényelhető vissza. Az idei befizetésre vonatkozó magasabb adókedvezmény a kisbefektetők számára is nagyon vonzó, amit mutat, hogy az elmúlt hónapban közel ezer nyesz számlát nyitottak, amelyeken csaknem másfél milliárd forintot helyeztek el”" - ismertette a szakember.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!